• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

Kredi Kartı Üyelik Ücreti (Aidatı) Son On Yıla Dönük Geri Alınabilir mi

Av. Ahmet ÇOLAK

Bu soruya rahatlıkla  evet faizi ile birlikte geriye dönük on yıllık kredi kartı aidatı  ödemeleri  geri alınabilir diyebiliyoruz.

4077 sayılı kanununda:  "Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.  Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. " ibareleri yer almaktadır.

Kısacası matbu sözleşmelerde (Yani tüketicinin içeriğine müdahale edemediği ve madde değiştiremediği sözleşmeler. Tıpkı bankalarda imzaladığınız kredi kartı sözleşmeleri gibi) Tüketicinin aleyhine olan maddelerin tamamı yok hükmündedir.

BANKACILIK KANUNUDA KART AİDATI YOKTUR

5411 ve 5464 numaralı bankacılık kanununda kredi kartı aidatı ile ilgili herhangi bir ibare yer almamaktadır. Dolayısı ile bankaların matbu sözleşmeye yazdığı kart aidatı maddesi yok hükmündedir.

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi'nin  de bir vatandaşın lehinde (bankayı mahkum eden ve dosya masrafını vatandaşa iade eden) bir kararı bulunmaktadır.

BANKALAR BU HAKSIZ ALDIĞI AİDATI NEDEN İADE ETMEZ?

Çünkü ortalama 58 milyon civarındaki toplam banka kredi kartı için ödenmesi gereken para miktarının ortalama üç milyar Türk lirası  civarında olduğu  hesap edilmektedir.

Bu parayı kendiliğinden ödemeye bankalar yanaşmamakta, Kanun koyucu buna onları mecbur etmediği için mücadeleyi göze alan tüketici hakem heyetine ve Tüketici Mahkemelerine başvuru yapan az sayıdaki kişi geriye dönük on yıl süre ile ödedikleri kredi kartı aidatını faizi ile birlikte ( T.C. Merkez Bankası'nın mevduata o yıl uyguladığı EN YÜKSEK FAİZ ÜZERİNDEN ) geri almaktadırlar.

Ekli dilekçeyi kendinize uygun olarak düzenleyerek bulunduğunuz Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurarak ya da bir Avukattan yardım alarak geriye dönük 10 yıllık kart aidatını faizi ile alabilirsiniz.

KART AİDATI GERİ ALMA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

……..KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

Şikayet eden : …………………..
Şikayet edilen : ………………..
Konu :Kredi kart aidatın iadesi hk.

……………….. Bankasına ait ………………………… ’nolu kredi kart hamiliyim. Kredi kartıma ait …./…./……. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında …..,00 YTL borç tahakkuk ettirilmiştir.

Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir. Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.

Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur. Bu konuda Yargıtay 13. H.Dairesi i örnek kararlarıyla, kart ücretinin hukuksuzluğunu iki kez kanıtlamıştır.

Yukarıdaki nedenlerle tahakkuk ettirilmiş bulunan …..,00 YTL tutarındaki, kredi kart üyelik ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Adres:

 

Adı - Soyadı

İmza-      Tarih: …./…./…… 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim