• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 12 °C

“Kültür Değil İdeoloji”

“Kültür Değil İdeoloji”
Ankara Barosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, siyasi sebeplerle katledilen, ayrımcılığa uğrayan kadınları anma amacıyla kabul edilmiştir. Hemen hemen her gün kadına yönelik ayrımcılıktan kaynaklanan uygulamalara tanık olundukça ve kadına yönelik şiddet devam ettikçe bu gün, bir anmadan öteye gitmeyecektir.

Kadın erkek eşitliğinden anlaşılması gereken, biyolojik eşitlik değil, eşit haklara ve bu haklardan eşit yararlanma olanaklarına sahip olmaktır. Kadına belli kalıplarda davranmayı dayatan erkek egemen düşüncenin ürünü olan toplumsal roller, ‘kültür’ değil ‘ideolojidir’. Kadınları “anne, duygusal, zayıf, çiçek” vs. gibi kavramlarla tanımlamaya çalışmak, bir ideolojidir.

Yönetenler, eşitsizliğin nedenleri olan ekonomik, siyasal, sosyal etkileri ortadan kaldırmakla ve kadını eşit, özgür bir birey olarak görmekle yükümlüdür. Yönetenlerin, kadını annelikle kutsamak gibi bir görevi yoktur.

Dünyada ve Türkiye'de kadın hareketinin güçlenmesi ve kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunun vurgulanmasıyla birlikte ülkemizde ev içi şiddetle mücadele hukukun konusu, devletin de pozitif yükümlülüğü haline gelmiştir. Ancak ilgili yasanın adının "Ailenin Korunması" olması dahi, kadını yasa karşısında çoğu zaman birey olarak korumasız bırakmakta, umulan yarar sağlanamamaktadır.

Cinsel özgürlüğe karşı işlenen suçların ispatında yaşanan zorlukları giderecek gerekli usul ve delil kuralları, yasa koyucular ve siyasi aktörler tarafından ısrarla eksik bırakılmaktadır. Çoğu zaman tanığı olmadan iki kişi arasında gerçekleşen bu olaylar ‘kesin ve yeterli delil bulunmamasından’ dolayı cezasız kalmaktadır.

Cinsel saldırı suçlarına özgü bir infaz rejimi bulunmadığından faillere verilen cezaların infazı, caydırıcılık ve ıslah edicilik özelliğinden uzaktır.

Mağdurların uğradıkları zararın giderilmesine ilişkin herhangi bir özel hüküm, düzenleme ve tedbir de yasalarımızda yoktur. Bu eksiklikler, neredeyse failleri cesaretlendirir niteliktedir.

Bizler, kadının insan hakları savunucuları olarak;

Kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, kadınların sokağa çıkmasını ve yüksek sesle gülmesini edepsizlik kabul eden, dini yanlış yorumlayıp bir de bunu siyasete alet eden, kadını eve kapatan, kaç çocuk doğuracağına karışan, eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetler değişmediği sürece kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önüne geçileceğine inanmıyoruz.

Kadın üzerinden yapılan tartışmalardan ve siyasi rant arayışından artık vazgeçilmelidir. Kamu gücünü elinde bulunduranların kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları, suça eğimli kimselere cesaret vermekten başka bir şey değildir.

Yönetenlerin siyasi söylemleri, yasa ve uygulama yöntem eksik ve yoklukları nedeniyle her gün biraz daha yalnızlaştırılan kadın için 8 Mart, sadece bir gün olmaktan öteye gidememekte; çıkış amacını her gün biraz daha yitirmektedir.

Bizler, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri, kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, kadın ve bedeni üzerinden siyaset yapılmadığı, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye için hiç yılmadan mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyurarak  tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü anıyor ve kadın haklarımızın temeli olan laik Cumhuriyetimize, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı tekrarlıyoruz.

ANKARA BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim