• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 18 °C

"Kürt Meselesinde Gelinen Aşama Toplumun Geleceğini Tehdit Ediyor"

"Kürt Meselesinde Gelinen Aşama Toplumun Geleceğini Tehdit Ediyor"
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları 27 Şubat 2016 Siirt Toplantısı sonucunda gündeme ilişkin aşağıdaki açıklama yapıldı.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGE BAROLARI SİİRT TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ:

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları 27 Şubat 2016 Siirt Toplantısı sonucunda gündeme ilişkin aşağıdaki açıklama yapılmıştır. 

1)Geçmişten günümüze kadar Türkiye’nin yapısal sorunlarına kaynaklık eden Kürt meselesinde gelinen aşama, bir bütün olarak toplumun geleceğini tehdit eden bir hal almıştır. Meselenin barışçıl çözümüne ilişkin arayışların akamete uğradığı günden bugüne yaşanan can kayıpları ile Kürt meselesi “hendek/kontr hendek siyaseti” ile iyice derinleşmiştir.

Çözüm sürecinin başlamasına ve devamına ilişkin bütün gerekçelerin kaynağı çatışmanın taraflarının da kabul ettiği üzere sorunun şiddet yöntemi ile çözülemeyeceğinin anlaşılması iken yeniden çatışmaya dönülmüş olmasını temel hak ve hürriyetlerde yarattığı ağır tahribat açısından kabul edilmez bulduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Bu nedenle toplumda hiçbir karşılığı bulunmayan topluma rağmen devam eden başta yaşam hakkı olmak üzere sağlık, eğitim, barınma gibi en temel hakların ihlaline sebep olan bu çatışmaların bir an önce bitmesi çağrısını yapıyoruz. 

Hemen yanı başımızda devam eden ve göçler nedeni ile bizim de yaşamımızın bir parçası haline gelen Suriye’deki ağır tahribattan sonra gelinen aşama ateşkes ve şiddet dışı yöntemlerle çözüm arayışları olmuştur. İlanihaye devam etmeyecek ve hiçbir şekilde sürdürülemeyen bu yanlıştan bir an önce dönülmeli ve sivil siyaset üzerinden arayışlara kaldığı yerden devam edilmelidir.

Bu bağlamda Türkiye’nin Kürt meselesindeki kaygı ve korkularından kurtulmasının hem Suriye’deki barışa hem de iç barışa hizmet edeceği vurgulanmıştır. 

2)Tam da bu noktada, özellikle siyaset yollarını tıkayacak ve siyasetin toplumsal sorunlara çözüm gücünü ve kabiliyetini zayıflatacak ve Kürt sorunu bağlamında devam eden dokunulmazlık tartışmalarından vazgeçilmelidir. Meselenin çözümünün temel araçlarından biri olan sivil, çağcıl ve barışçıl bir anayasayı yapamayan dokunulmazlık tartışmaları ile kilitlenen siyaset kurumu kendisinden beklenen işlevi göremeyecek ve militer yaklaşımlar güçlenecektir.

3)Özellikle kolluk faaliyetlerinde bulunan kamu gücünü kullanan kişilerin yargıdan bağışık uygulamaları ile hukuksal mekanizmalar tamamen devre dışı bırakılmıştır.  “Makbul” vatandaş ve kamu görevlileri yaratmaya dönük genelge ile keyfi, hukuksuz ve çalışma barışını bitirecek uygulamalar ile hiç kimse için hukuk güvencesi kalmayacaktır. Bu nedenle Bölge baroları olarak bu genelgenin iptali konusunda yargısal girişimlerde bulunulması konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Toplum hafızasında hala derin bir yara olarak kalan Roboski katliamına ilişkin Anayasa Mahkemesince verilen kararın, güvenliği haklara ve özgürlüğe yeğleyen sorunlu yaklaşımın bir ürünü olarak görmekteyiz. Bu ağır katliama ilişkin hukuki süreçlerin takipçisi olunacaktır.

4)Yargısal denetim dışında demokratik değerler açısından vazgeçilmez olan ve aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğünün de bir parçası olan basın faaliyetlerinin sınırlandırılmasının, basın mensuplarının tutuklanmasının suç ve suçlu ile mücadelenin bir parçası haline getirilmiş olmasını kabul edilmez buluyoruz. İMC tv’nin yayınlarının hukuksuz bir şekilde kesilmesinin hem basın hem de düşünce ve ifade özgürlüğünün açıkça ihlali anlamına geldiği açıktır.

5)Barış ve demokratik mücadele konusunda yılmaz mücadelesi ile Türkiye toplumunun hafızasında iz bırakan meslektaşımız Av. Tahir Elçi’nin soruşturma dosyasında henüz hiçbir ilerleme kaydedilmiş ve faillerin tespitine dönük etkin bir soruşturma yapılmamış olmasından derin bir kaygı taşımaktayız. Failler bulunancaya kadar olayın ve dosyanın takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyururuz.

ADIYAMAN BAROSU          
AĞRI BAROSU      
BATMAN BAROSU
BİNGÖL BAROSU                 
BİTLİS BAROSU          
TUNCELİ BAROSU
DİYARBAKIR BAROSU
HAKKARİ BAROSU        
KARS-ARDAHAN BÖLGE BAROSU  
MARDİN BAROSU  
MUŞ BAROSU
SİİRT BAROSU                  
ŞIRNAK BAROSU             
ŞANLIURFA BAROSU
VAN BAROSU

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim