• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C

“Laiklik İlkesi Adeta Yok Sayılmaktadır”

“Laiklik İlkesi Adeta Yok Sayılmaktadır”
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi ile İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ve Birliğe bağlı kuruluşların temsilcileri, 11 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 13.00’da Beşiktaş Meydanında basın açıklaması yapacak.

1924 Anayasasında ‘Türk Devleti’nin DİNİ İSLAMDIR’, Resmi dili Türkçedir, Makarrı (Başkenti) Ankara şehridir’ şeklindeki ikinci maddesinde bulunan DİNİ İSLAMDIR’ ibaresinin 10 Nisan 1928’de yapılan değişiklikle çıkarılması laik devlet ilkesinin ilk adımı olarak kabul ediliyor. Anayasamızda laiklik ilkesi 5 Şubat 1937 yılında ilk kez yer almış, 1961 ve 1982 Anayasalarında da devletin değiştirilemez temel nitelikleri arasına girmiştir. 

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliğinin laiklikle ilgili ortak basın açıklaması

Tarihimizin en büyük dönüşümü olan Cumhuriyet'in ilanı ile özgürlük, demokrasi ve çağdaşlık hedefiyle ulusumuza yeni bir dönemin kapıları açılmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk on yılında bu yolda yapılan Atatürk devrimleriyle, şeriattan laikliğe doğru bir yol haritası çizilmiş ve laik devlet düzeninin yaşama geçirilmesi amaçlanmıştır.

Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir ilke olması yanında, aynı zamanda dünya sorunlarına akılcı ve bilimsel bakış açısı getiren bir yaşam biçimidir.

87 yıl önce bugün, 10 Nisan 1928 tarihinde 1924 tarihli (Teşkilatı Esasiye Kanunu'nda) Anayasamızda yapılan değişiklikle laiklik ilkesinin ilk adımı atılmış, Anayasa'nın 2. Maddesinde sinde yer alan "Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır, Resmi Dili Türkçe'dir, Makarrı Ankara Şehridir" hükmü "Türk Devleti'nin Resmi Dili Türkçe'dir, Makarrı Ankara Şehridir" şeklinde değiştirilmiş; "Dini İslam'dır" ibaresi Anayasadan çıkarılmıştır.

Ayrıca 16. maddedeki milletvekillerinin ve 38. maddedeki cumhurbaşkanının yemininden "vallahi" sözcüğü ile 26. maddedeki "din işlerinin düzenlenmesinin TBMM'nin görevleri arasında sayılması" ibaresi Anayasadan çıkarılmıştır.

Laiklik ilkesi Türk Anayasası'na ilk kez 5 Şubat 1937 tarihinde girmiş, 1961 ve 1982 Anayasalarında da devletin değiştirilemez temel nitelikleri arasında yer almıştır.

Ancak, ne yazık ki 87 yıl sonra 10 Nisan 2015'de çağdaş uygarlığın, demokrasinin temel taşı olan laiklik göz ardı edilmekte; ülkeyi yönetenlerce eğitimden aileye yaşamın her alanında dini referanslı bir yaşam biçimi dayatılmakta, laiklik ilkesi adeta yok sayılmaktadır.

Bu nedenle, özgür düşüncenin, demokrasinin ve kadın haklarının güvencesi olan laikliğin korunmasına bugün her zamandan çok ihtiyaç vardır.

Laikliği korumak için ELELE mücadeleye devam…  

Av. Aydeniz Alisbah TUSKAN                 Nazan MOROĞLU

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi        İKKB Koordinatörü   

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim