• BIST 90.061
 • Altın 144,927
 • Dolar 3,6135
 • Euro 3,9003
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 6 °C

“Mahkeme Kararına ‘Uymuyorum, Saygı da Duymuyorum’ Yaklaşımları Karşısında Nasıl Mutlu Olunabilir Ki?”

“Mahkeme Kararına ‘Uymuyorum, Saygı da Duymuyorum’ Yaklaşımları Karşısında Nasıl Mutlu Olunabilir Ki?”
Muğla Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle tören düzenledi. Törende Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, konuşma yaptı.

Av. Uzun, konuşmasında terör sorununa dikkat çekerek, birlik beraberlik mesajı verdi.

Av. UZUN'UN KONUŞMASININ TAM METNİ ŞÖYLE:

5 NİSAN BASIN AÇIKLAMASI                                                           

Sayın Başsavcım,

Sayın Adalet Komisyon Başkanım,

Sayın Hakim, Savcı, Avukat Meslektaşlarım,

Basınımızın Değerli Temsilcileri.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlediğimiz törene hepiniz hoş geldiniz.

Törenler, kendi içinde kutlama, coşku, sevinç ve  mutluluk barındırır. Bizde, Avukatlar günü törenlerini, coşku, sevinç ve mutluluk dolu duygularla kutlamak istiyoruz.

Ancak ne yazık ki bu ülkemizde çokta mümkün olamıyor.

Bir yandan mesleğimizin yığınla biriken ve birikirken ne yazık ki çözülemeyen sorunları,

Diğer yandan hukukumuzun ve adalet duygularının son zamanda aldığı ağır yaralar,

Bir diğer yandan, hukuk devletinde hiçte olmaması gereken, mahkeme kararına “uymuyorum, saygıda duymuyorum” şeklindeki yaklaşımlar,

Tüm bunların da ötesinde, ülkemizde yaşanmakta olan terör olayları ve bu olaylar sırasında yitip giden yüzlerce canımız.

Böyle bir tablo karşısında nasıl sevinçli ve mutlu olunabilir ki.

Biz hukukçular, tüm hakların korunup güçlenmesini önemser ve bunun için mücadele ederiz.  Ancak bazı haklar yönünden bu önemseme o denli yoğundur ki, ona kutsiyet atfeder ve kutsal bir haktan bahsetmeye başlarız.

İşte insanın YAŞAM HAKKI, bizim kutsiyet atfettiğimiz ve “KUTSAL YAŞAM HAKKI” şeklinde isimlendirdiğimiz haklardandır. Bu nedenle de önceliğimiz, insanımızın kutsal yaşam hakkının korunması ve bu hakka yönelen saldırının bin an evvel sona erdirilmesidir.

Terör, insanlığın yaşam hakkına yönelen en etkin saldırıları, bir an bile tereddüt etmeksizin gerçekleştirmektedir. Terörün her türlüsüne, kimden ve nasıl geldiğine bakmaksızın karşı çıkıyor ve terörü en etkili ifadeyle lanetliyoruz.

Terör ile her koşulda ve en etkili şekilde mücadele etmeli ve bu mücadeleyi hiçbir gerekçeyle zafiyete uğratmadan yerine getirmeliyiz.

Terörle mücadelenin meşruiyetini sağlayan en temel öğe, hukuka uygunluğu ve hukuk dışına taşılmamış olmasıdır. Bu nedenle terörle mücadelede hukuk içinde en etkili yöntemleri sonuna kadar uygulayarak, insanımızın kutsal yaşam hakkına yönelen bu hain saldırıları bir an önce etkisizleştirip ortadan kaldırmalıyız.

Yaşamının güvende olduğunu hisseden insanların kendilerini geliştirmek, güzel bir dünyada yaşamak, haklarını özgürce yaşayabilmek ihtiyacı vardır.

İnsanımızın en temel ihtiyacı olan bu olgulara ancak demokratik hukuk devletinde erişilebilir. Bu nedenle ülkemizi evrensel normlara uygun bir hukuk devleti yapabilmek için yine var gücümüzle çalışmalıyız.

Adalet Mülkün Temelidir.

Adalet yoksa devlet, devlet yoksa hukukunda, hukukçu olmanın da bir önemi olmayacaktır. Bu nedenle, ne yaparsak yapmalı, bir an evvel, insanımızdaki adalete duyulan güveni en üst seviyelere taşımalıyız. Bunun için hakta adalet, cezada adalet, yaşamda adalet ve gecikmeksizin adalet için çabalayalım. Adalet, ama herkes için adalet anlayışı ile çalışalım.

Her toplumda ve her durumda bir hukuk olmuştur. Bu hukuk, zaman zaman keyfi hukuk, zaman zaman üstünlerin hukuku şeklinde görülmüş ve fakat bundan hiçbir toplum mutluluk duymamıştır.

Mutluluk arayışında hukukun, ancak hukukun üstün tutulması ile gerçekleştiği görülmüştür.

Basitçe, önceden konulan hukuk kurallarına herkesin ve en önemlisi kural koyan yöneticilerinde bağlı olmasını ifade eden hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesi, toplumsal mutluluğa olanak vermiş ve adamı olmayanında hakkını korumuştur.

Üstünlerin keyfi uygulamalarından korunmak ve mutlu bir toplum olmak istiyorsak, o takdirde Hukukun Üstünlüğünü koruyup güçlendirmemiz gereklidir. Üstünlerin hukukunun geçerli olduğu bir toplumda, güçsüzün hakkından bahsedilemez.

İnsanın kutsal yaşam hakkını kendine dert, adaleti aramayı bir çaba, hukukun üstünlüğünü hedef edinmiş değerli meslektaşlarım; 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

Av. Cumhur UZUN
Muğla Barosu Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim