• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 14 °C

Mahkemeler Var İken Neden Arabulucuya Gidilsin?

Mahkemeler Var İken Neden Arabulucuya Gidilsin?
Türkiye’ye tartışmalı olarak gelen Arabuluculuk müessesesi birçok kesimin karşı çıkmasına rağmen 15 Kasım’dan itibaren uygulamaya girdi.

Polonya, Macaristan, Amerika, Hollanda, Almanya gibi birçok ülkede yaygın olarak uygulanan ve bazı ülkelerde de zorunlu bir başvuru yolu şeklinde tanımlanan Arabuluculuk, Türkiye’de de yeterince tanınırsa ve uygulaması yaygınlaşırsa gerçekten onarıcı adalet ve toplumsal barış adına önemli bir yol kat edilmiş olacak.

Muğla Barosu’nun ilk kadın arabulucularından Av. Sabire Sanem Yılmaz'dan alınan bilgilere göre, Arabuluculuk alternatif bir uyuşmazlık çözümü ve tarafların dava dışı ihtilaflarının çözümünde adil bir yol olarak öngörülmekte. Arabulucuyu kendiliğinden seçen taraflar ya da mahkeme tarafından bir arabulucuya yönlendirilen taraflar, arabulucunun tarafsızlığı sayesinde ihtilaflarını kendileri çözebilecek ve arabulucunun nezdinde çözüm tarafların tamamen iradesine uygun olarak gerçekleşecek.

Neden mahkemeler var iken arabulucuya gidilsin sorusuna yanıt veren Arabulucu YILMAZ, arabuluculuğa uygun olan ihtilaflarda, arabululuculuk yolu ile çözülen işlerde taraflar hem zamandan tasarruf edecekler, yıllarca süren yargılamalardan kurtulacaklar, sırları korunmuş olacak, hem de kendilerine en uygun çözümü bulmuş olacaklar. En önemlisi de dostane bir çözüm yolu elde edilmiş olacak. Bu bir yargılama faaliyeti olmayacak. Arabulucu bu görevi yerine getirirken ne bir hakim ne bir avukat olarak hareket edecek. Tamamen tarafsız, her iki tarafın da eşitliğini gözeten ve tarafları yönlendirmeyen bir kişi olarak taraflar arasında yerini alacak. 

Arabulucuya giden taraflar arabuluculuk ücreti dışında herhangi bir masrafla karşılaşmayacaklar ve arabulucunun ücreti de taraflar arasında eşit olarak ödenecek.

Tarafların her zaman arabuluculuk yolu ile ihtilafın çözülmesinden dönme hakları da var bu yol gönüllü bir yol diyen YILMAZ, arabulucunun faaliyetini gerçekleştirirken taraflardan öğrendiği sırları gizli tutma yükümlülüğü olduğu ve bu yükümlülüğü ihlal etmesi durumunda ise 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hususu üzerinde durdu ve hassas bir konu olduğunu da belirtti. Burada önemli olan taraflar istediği zaman arabuluculuk faaliyetinden vazgeçebilecekleri gibi, arabulucunun düzenlediği belgelerin ve tarafların beyanlarının delil olarak kullanılmasının da yasak olduğunu vurguladı.

Arabuluculuk süreci tarafların dava açmalarına engel teşkil etmeyecek ve arabuluculuk sürecinin başlamasından itibaren de dava süreleri işlemeyecek. 

Taraflar sürecin sonunda anlaşmaya varırlar ise o zaman arabulucu tarafından tarafların istediği ve çözdüğü hususlar tutanağa geçirilecek ve tutanağın bir örneği arabulucu tarafından Arabuluculuk Daire Başkanlığı

Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.

Özellikle ticari işlerde tarafların itibarının korunması ve ticaretinin devamlılığı, aile uyuşmazlıklarında bazı meselelerde özel sırların korunması, boşanmalarda maddi ve manevi tazminatın, eş için yoksulluk nafakasının belirlenmesinde, para alacaklarında, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği tüm ihtilaflarda geniş uygulama alanı bulacak olan arabuluculuk, toplumun birbiri ile barışması açısından oldukça önem arz edecek.

İlerleyen günlerde uygulamasına daha çok tanık olacağımız arabuluculuk faaliyeti için mahkemelerde de uygulanmasına yönelik çalışmalara başlandı.

Hakim taraflara ön inceleme aşamasında arabuluculuğa gitmelerini hatırlatarak, onlara kabul halinde 3 ay süre verecek. 

Arabuluculuk yoluyla çözülen ihtilaflarda mahkemeler davaya devam etmeyecekler.

İHTİLAF HALİNDE İHTİLAFIN İLK ARABULUCULUK YOLU İLE ÇÖZÜLMESİNİ MÜVEKKİLİNE SÖYLEMEYEN AVUKAT MÜVEKKİLİNE TAZMİNAT ÖDEYEBİLECEK.

Avukatların da arabuluculuk konusunda bilgilenmeleri ve bu kuruma müvekkillerini yönlendirmek zorunluluğu taşımaları açısından önemli bir karar olarak gündeme gelen tazminat sorumluluğu Arabuluculuğun geliştirilmesi açısından önem kazanacak. 

Daha kısa, ucuz, güvenilir ve gizli olan Arabuluculuk yöntemi ile ihtilafın çözümü varken müvekkilini dava yoluna sürükleyen avukat da müvekkilinin arabuluculuk kurumu hakkında yeterince bilgilendirilmemesi nedeni ile tazminat ödemek durumunda kalacak. 

Kaynak: Hukukihaber.net
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim