• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 8 °C

''Makul Şüphe ile Özel Mülkiyet Garantisi de Kalmadı''

''Makul Şüphe ile Özel Mülkiyet Garantisi de Kalmadı''
Hukuk, Etik ve Siyaset Araştırmaları (HESA) Direktörü Doç. Dr. Ramazan Taş, 14 Aralık operasyonunun siyasi yönü kadar ekonomik tarafı olacağını da söyledi.

Hukuk, Etik ve Siyaset Araştırmaları (HESA) Direktörü Doç. Dr. Ramazan Taş, özgür basını hedef alan 14 Aralık operasyonunun siyasi yönü kadar ekonomik tarafı olacağını da söyledi. Konunun aynı zamanda sermaye şirketi boyutu olduğuna dikkat çeken Taş, ‘makul şüphe’ kapsamında Zaman gazetesi ve STV’ye yapılan operasyonların ekonomik ve finansal olarak da Türkiye’ye olumsuz yansıyacağını kaydetti.

Taş, “Operasyon, dünyada sadece özgür medyaya baskı olarak algılanmıyor, aynı zamanda girişimcilik özgürlüğüne, sermayeye baskı olarak algılanıyor. Yurt dışına 4,5 milyar dolar sermaye gitmiş ilk 10 ayda. Bu çıkış ‘makul şüphe’ yasası ve bu operasyondan sonra artacaktır. Makul şüphe ile mal varlığına el koymanın ekonomik faturası ağır olacaktır” dedi.

 Doç. Dr. Ramazan Taş, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Zaman gazetesi ve STV’ye yapılan operasyonlar sonrası gündeme gelen ‘makul şüphe’ ile mal varlıklarına el konulması uygulamasının ekonomik faturasının bir hayli ağır olacağını ifade etti.
 
ÖZEL MÜLKİYET GARANTİSİ ARTIK YOK

Artık özel mülkiyet hakkı garantisinin ortadan kalktığını ve girişimcilik özgürlüğünün büyük darbe aldığını belirtti.

Taş, şunları kaydetti:

“28 Şubat ara rejimini aşan bu derece hukuksuz bir ortamda, Zaman’a veya herhangi bir medya kuruluşuna el konulabilir mi? Evet konulabilir. Herhangi bir şirkete el konulabilir mi? Evet, konulabilir. Çünkü Zaman’a yapılan operasyon ‘makul şüpheye’ dayandırıldı. Zaman, sadece basın kuruluşu değil, bir sermaye boyutu, bir şirket boyutu var. Dolayısıyla, bu operasyon dünyada ekonomik ve finansal olarak da çok büyük tepkiye yol açtı ve açmaya devam edecek. Son 10 ayda yurt dışına 4,5 milyar dolar sermaye çıkmış. Bu sermaye çıkışı, ‘makul şüphe’ yasasından sonra hızlanarak sermaye kaçışına dönüşebilir. Önümüzdeki dönemde, ‘makul şüphe’ yasası Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmezse korkarım bırakın ülkemize yabancı sermaye girişini, yabancı sermaye kaçışı olacak.”

EKONOMİDE İYİYE İŞARET YOK

Ekonomik göstergelerin de artık iyiye işaret etmediğine dikkat çeken Taş, şöyle devam etti:  “2010, 2011 dönemindeki yüksek büyüme rakamlarının motoru olan özel yatırımlar, son dönemdeki antidemokratik uygulamaların yatırım ortamını zehirlemesiyle durarak eksi yüzde 2,1’e gerilemiş, büyüme yüzde 1,7’ye düşmüş, enflasyon ve işsizlik çift haneye tırmanmış.
Ekonomide neredeyse sağlıklı bir gösterge yok. 2015 bir kriz yılı olabilir. En önemli nedeni de makul şüphe. Bu kanunun çıkması tek başına, 1940’lı yıllarda çıkan Varlık Vergisi kadar etkilidir.

VARLIK VERGİSİNİN ZARARI

Makul şüphe yasası; II. Dünya Savaşı döneminde 11 Kasım 1942 tarihinde çıkarılan ve ekonomiyi 3 yıl üst üste sırasıyla yüzde 9,8, yüzde 5,1 ve Cumhuriyet tarihinin en büyük küçülmesi olan yüzde 15,3 oranında küçülten Varlık Vergisi’nden daha kötü bir etki yapma potansiyeline sahiptir. Varlık Vergisi’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte 3 yıl üst üste ekonomiyi küçülttüğü, kaldırılmasıyla birlikte ise 1946 yılında Türkiye ekonomisinin Cumhuriyet tarihinin en yüksek büyümesi olan yüzde 32,1 oranında büyüdüğü unutulmamalıdır.”
Diğer yandan Türkiye’nin ticaret yaptığı ülkelerde yaşanan konjonktürel sorunların, kriz oluşmasına zemin hazırlayacak saç ayaklarından biri olduğunu söyleyen Taş, ayrıca dövizdeki dalgalanmaya da dikkat çekti.

RUSYA’DAKİ KRİZİN ETKİSİ

Doç. Dr. Ramazan Taş, “Ruble çok kısa bir zamanda dolar ve euro karşısında büyük değer kaybederek yüzde 50-60 devalüe oldu. Dolayısıyla Rusya’da ruble ile kazanan tüm şirketler dolar ve euro bazında zarar yazacaklar. Bizim en çok doğrudan yatırım yaptığımız ülkelerden biri Rusya’ydı. Dolayısıyla Rusya krizinden en çok bizim Türk şirketleri olumsuz etkilenecek. Ayrıca, kriz psikolojisiyle Rusya’dan Türkiye’ye turist gelişi de azalabilir” diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim