• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 11 °C

Mal Rejimleri Boşanma Davalarında Yargıtay Uygulamaları Paneli Düzenlendi

Mal Rejimleri Boşanma Davalarında Yargıtay Uygulamaları Paneli Düzenlendi
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'nce düzenlenen ‘Mal Rejimleri ve Boşanma Davalarında Yargıtay Uygulamaları’ konulu panel, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı Konferans Salonunda yapıldı.

Panelin açılışında konuşan Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Hale Akgün, ataerkil bir toplumda yaşadığımız için kadın hakları ve boşanma konularının bir hukukçu olarak kendilerini yakından ilgilendirdiğini söyledi. Akgün, bu nedenle Kadın Hakları Merkezi olarak mal rejimleri ve boşanma konularının iyice anlaşılabilmesi için sık sık eğitim toplantıları düzenlediklerini bildirdi. 

Panelin ilk oturumunu yöneten İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, ülkemizde uygulanan paylaşmalı mal ayrımı, seçimli mal rejimi ve edinilmiş mallara katılma konularında genel bilgiler verdi.

Bu oturumda, Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Başkanı Yusuf Uluç mal rejimlerini anlattı ve Yargıtay uygulamalarından örnekler sundu. Edinilmiş mallara katılma formülünü ‘çok karışık’ olarak niteleyen Uluç, edinilmiş mal rejimine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Açılan dava dilekçesinde yer alması gereken hususları belirten Uluç, malların tasfiyesi, takas, terekenin tasfiyesi konusunu anlattı. Uzun süre fiili ayrılık durumlarında edinilen mallar ve ispat yükü hakkında bilgi veren Yusuf Uluç, anlaşmalı boşanmalarda anlaşma protokolünün yapılması, mal rejiminin tasfiyesi isteniyorsa bunun protokole açıkça yazılması gerektiğine işaret etti. Borçlu eşin alacaklılarının katılma alacağı davası açabileceklerini vurgulayan Uluç, konuşmasının geri kalan bölümünde boşanmayla ilgili yabancı mahkeme kararı, kesinleşme tarihi, bu kararın yerel mahkemece tanınması ve zaman aşımı konuları üzerinde durdu.

Öğleden sonraki oturumu yöneten İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, bu oturumda, boşanma davalarının açılması konusu ve bu alanda yaşanan sorunların ele alınacağını belirtti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Üyesi Ömer Uğur Gençcan, boşanma konusunun ‘çok detaylı ve karmaşık’ olduğunu, kendisinin bu oturumda sadece yeni HMK çerçevesinde boşanma davası açılması konusu üzerinde duracağını belirtti. Yargı kararlarının her zaman eleştirilebileceğini belirten Gençcan, bunun normatif olarak yapılması gerektiğini, oysa günümüzde eleştirilerin ‘bana göre hukuk’ anlayışıyla yapıldığını, bunun da doğru olmadığını söyledi.

Boşanma davalarının diğer davalardan hiçbir farkı bulunmadığına işaret eden Gençcan, dava dilekçesinin HMK’ya uygun olması gerektiğini belirtti. Anlaşmalı boşanma davaları üzerinde bilgi veren Ömer Uğur Gençcan, kısıtlılık durumunda da dava açma ve temyiz etmenin mümkün olduğunu bildirdi. Birden fazla nedenle boşanma davası açılabileceğine işaret eden Gençcan, her bir nedenin ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini, bir nedenin sonucunun diğerini etkilemeyeceğini anlattı. Gençcan, konuşmasının kalan bölümünde ölüm sonrası boşanma davası açılması ve boşanmaya sebebiyet veren kusurlar üzerinde durdu.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen panelin oturum sonlarında konuşmacılar soru yağmuruna tutuldu. Konuşmacılar, tüm soruları tek tek yanıtladılar. Panelin bitiminde konuşmacılara birer Teşekkür Belgesi sunuldu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim