• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 6 °C

“Manşetlere Taşınan Sosyal ve Mali Tehditler, Avukatları Hiçbir Zaman Yıldırmamıştır”

“Manşetlere Taşınan Sosyal ve Mali Tehditler, Avukatları Hiçbir Zaman Yıldırmamıştır”
Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe'nin 5 Nisan Avukatlar Günü Konuşma Metni:

Değerli meslektaşlarım, kıymetli basın mensupları,

Sözlerime başlarken, geçtiğimiz hafta uğradığı terör saldırısı sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet Savcımız Sayın Mehmet Selim Kiraz’a bir kez daha Allah’tan rahmet, başta hâkim eşi ve ailesi olmak üzere tüm yargı camiasına da başsağlığı dilemek istiyorum.

Değerli meslektaşlarım,

Avukatlık mesleği, kökleri insanlık tarihi kadar eski olan savunma hakkının bir vekil, bir müdafi aracılığı ile kullanılması ihtiyacından doğmuştur. Avrupa’da on üçüncü yüzyılın sonlarında kendini gösteren mesleğimiz, yaklaşık sekiz yüz yıllık bir süreçte bugünkü anlamına ulaşmıştır. Bununla beraber savunma mesleğinin tarihi çok daha gerilere, Eski Yunan ve Roma uygarlıklarına kadar gitmektedir.

Savunmanın temsilcisi olan avukat, iddia ve yargı makamlarıyla birlikte yargılamanın üç temel unsurundan birini oluşturmaktadır. Evrensel hukuk kaidelerinden biri olan bu gerçek, ülkemizdeki yasal düzenlemelerde de yer bulmuştur.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun birinci maddesinin ikinci fıkrasında, "Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder" denilmek suretiyle avukatlık mesleğinin "yargının kurucu unsuru" olduğu açıkça ifade edilmiştir.

Avukatın hukuki bilgi ve tecrübelerini "adalet hizmetine tahsis" etmesi ve bu şekilde adalete yardımcı olması sebebiyle "yargısal bir görev" ifa ettiği kabul edilmektedir. Yine Türk Ceza Kanunu'nun 6'ıncı maddesinde avukat, hâkim ve savcı ile birlikte "yargı görevi yapan “olarak tanımlanmaktadır. 

Tek başına bu düzenlemeler dahi, avukat olmadan yargı olmayacağını işaret etmektedir. Savunmaya söz hakkı tanınmayan, savunmanın temsiline izin verilmeyen yargılama yok hükmündedir. Avukat, hukukun mimarıdır. Yargılama meşruluğunu savunmadan, avukatın varlığından alır. Hak aramaktan daha önemli bir kamusal iş yoktur.

Yargılamanın adil, inandırıcı, güvenilir olması, ancak yargılamaya halkın katılmasıyla olur. Avukat, yargılamada halkın biricik temsilcisidir. Yargılamayı adil ve güvenilir kılan, avukatın varlığıdır. Avukat, adaletin ödünsüz savunucusudur. Avukat aydındır, barışçıdır, uzlaşmacıdır. Avukat dürüst ve güvenilir kişiliktir. Cesurdur, yüreklidir, savunduğu ve koruduğu değer, çağdaş insanlığın en önemli değeri olan insanlık onurudur.

Değerli meslektaşlarım,

Avukat, sadece yargılamanın değil, hukuk devletinin de olmazsa olmazıdır. Hukuk devletinin çekirdeğinde iki unsur vardır. Bunlardan birincisi, temel hak ve özgürlükler; ikincisi ise devlet otoritesinin adalet çerçevesinde sınırlandırılmasıdır. Savunmanın bağımsız temsilinin sağlanmadığı yapıda üstün bir iktidar varlık gösterebilir. Ancak orada insan hakları yoktur, orada hürriyet yoktur, hak ve adalet yoktur. Hukuk devleti, yurttaşların hak ve adalete ulaşması mümkün olduğu müddetçe ayakta kalabilir. Hak arama özgürlüğünün ve adil yargılanma hakkının güvencesi ise siyasi otorite değil avukattır. Bugün avukatlık mesleğine yapılan saldırıların temelinde bu güvenceyi ortadan kaldırma arzusu vardır. Cuma günü burada Kocaeli’nde, dün Bursa’da bizler ve ülkenin her yanında bütün meslektaşlarımız kendi imtiyazları için değil, bu güvenceye sahip çıkmak için yürüyüşler düzenlemiş, seslerini yükseltmişlerdir.

Değerli meslektaşlarım,

Her devirde devlet yönetimini ele alanlar, kendi ideolojilerini, kendi icraatlarını meşru kılmak için hukuk sistemine müdahale etmişlerdir. Teşkilat yapısını değiştirmiş, usul yasalarını yeniden düzenlemiş, yargı mercilerinde kadrolaşmaya yönelmişlerdir. Bunları yaparken bir yandan da avukatlık mesleğinin itibarını zedelemeye çalışmış, avukatları ekonomik güçlüğe sokacak tedbirler uygulamış, meslek örgütlerini etkisiz kılmaya çabalamışlardır. Çünkü avukatlar, hukukun siyasallaşmasına her daim karşı çıkmışlardır. Suç duyurusunda bulunmuş, dava açmış, basın açıklaması yapmış, kamuoyu oluşturmuş, hukukun üstünlüğü tehlike altındayken susmamış, sessiz kalmamıştır.

Gazete manşetlerine taşınan sosyal ve mali tehditler, avukatları hiçbir zaman yıldırmamıştır, hiçbir zaman da yıldıramayacaktır. Avukatlık cübbesinin önü iliklenmez ve cebi de yoktur. Bu cübbe, simgesi olduğu savunmanın bağımsızlığı gibi bizim kutsal emanetimizdir, onurumuzdur. Avukatlar, hak ve adaletin teminatı olan hukuk devletinin varlığı için mücadele etmeyi sürdürecek ve yurttaşlara korku salan devletin hukukuna sonuna kadar karşı çıkacaktır. Son bir hafta içinde gerçekleştirdiğimiz eylemler, gerek Baromuzun gerekse tüm meslektaşlarımızın bu ilkeden asla ödün vermeyeceğinin göstergesidir.

Hukuk devleti, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin savunucusu olan tüm meslektaşlarımızın  Avukatlar Günü kutlu olsun.

Av. Sertif Gökçe

Kocaeli Barosu Başkanı

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim