• BIST 94.328
 • Altın 194,258
 • Dolar 4,7424
 • Euro 5,4911
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 27 °C

MAZLUMDER: “Ayrımcılık Politikası Alevileri de İçine Aldı”

MAZLUMDER: “Ayrımcılık Politikası Alevileri de İçine Aldı”
Mazlumder, Alevilerin maruz kaldığı ayrımcılıklar üzerine çarpıcı bir rapor hazırladı.

Sorunun devlet politikalarından kaynaklandığı belirtilerek, “Dindarları, Kürtleri ve diğer inanç ve etnisite mensuplarını zulme maruz bırakan siyasal etmenler Aleviler için de geçerlidir.” denildi. Çözüm için ‘birlikte yaşama' bilincinin oluşturulması istendi.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder), Türkiye'de Alevilerin maruz kaldığı ayrımcılıklar üzerine yaptığı saha araştırmasını raporlaştırdı. İstanbul'da 10 farklı cemevinden 17 katılımcıyla gerçekleştirilen çalışmada, yasal talepler, ayrımcılığın sebepleri ve kaynakları masaya yatırıldı. Sorunun sadece yasalarla çözülemeyeceği belirtilerek, “Alevilik ile ilgili önyargı ve olumsuz inançların giderilmesi ve Alevi-dindar Müslüman ilişkilerine dair bir Alevi-Sünni fıkhının yazılması elzemdir. Aleviler ile evlilik, ticaret, yemeklerinin yenilmesi, iş verme, işinde çalışma, arkadaşlık ve dostluk, kul hakkı vb. konuların dinî bir çerçevede değerlendirilerek önyargı ve geleneklere bırakılmadan insanî ve adil bir dinî anlayış inşa edilmelidir.” denildi. Raporda özetle şu ifadelere yer verildi:

SORUNUN KAYNAĞI DEVLETİN POLİTİKALARI: Alevilik meselesinde ortaya konulan sorunların Anayasa ve devletin Anayasa'ya paralel yürüttüğü politikalar kaynaklı olduğu ve tüm dini ve etnik problemlerin birbiri ile ilişkili olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Aksi halde ne Alevilik ne de diğer sorunlarımıza sahici çözümler üretilebilmesi mümkündür. Dindar Sünni Müslümanları, Kürtleri, Arapları, Ermeni, Rum, Süryani ve diğer inanç ve etnisite mensuplarını zulme maruz bırakan siyasal, hukuki ve kültürel etmenler Aleviler için de geçerlidir.

ALEVİLİKLE İLGİLİ ÖNYARGILAR GÖZ ARDI EDİLİYOR: Alevi meselesinde devletin yapacağı bazı reformlarla sorunun çözülebileceği düşüncesi hâkimdir. Hâlbuki sorunun gözardı edilen asıl önemli kısmı; Alevilik ile ilgili toplumsal önyargı ve negatif tutumlardır. Toplumumuzda siyasal maksatlarla tahrik edilmiş veya körüklenmiş de olsa Aleviler ve Aleviliğe dair derin negatif algı görmezden gelinerek meselenin sadece devlet ve Aleviler arasında sayılıp birtakım yasa ve reformlar ile halledilebilmesini beklemek, sorunun derinleşerek ilerlemesinden başka bir netice vermeyecektir.

BİRLİKTE YAŞAM İÇİN GAYRET SARF EDİLMELİ: Devlet bir yandan Alevilerin önündeki ibadethane, örgütlenme, eğitim vb. problemleri yasal düzenlemelerle çözmeye çalışırken öte yandan sivil toplum örgütleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve kanaat önderleri ile topyekûn bir ‘birlikte yaşama' bilinci inşası için gayret sarf etmelidir. Özellikle dindar kesimlerde, dinî kanaat önderleri ile birlikte Aleviler ve Alevilik ile ilgili önyargı ve olumsuz inançların izalesi ve Alevi-dindar Müslüman ilişkilerine dair bir Alevi-Sünni fıkhının yazılması elzemdir. Aksi halde Alevilerin devlet kaynaklı sorunlarının çözülmesi onların toplum içinde kendilerini huzurlu ve barışık hissetmelerini temin etmeyecektir.

İnsanlar düşüncelerinden dolayı fişlenmemeli

Mazlumder'in saha araştırmasını raporlaştıran İstanbul Şube Başkanı Ramazan Beyhan, “Türkiye'de gözle görülür bir şekilde Alevilik sorunu var. Dolayısıyla bu soruna daha tarafsız bir bakış açısı ortaya koymak için bu araştırmayı yaptık. Aynı zamanda Türkiye'de yaşayan kesimlerin birbirini anlamasını sağlamak istiyoruz.” dedi. Yeni anayasa tartışmalarına da temas eden Beyhan, şöyle devam etti: “Biz istiyoruz ki, yeni düzenlenecek olan anayasada toplumun bütün kesimleri kendisini eşit ve özgür bir vatandaş olarak hissetsin. İnsanlar düşüncelerinden dolayı fişlenmesin. Araştırmayı Meclis'e taşıyacağız.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim