• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C

Meclis Başkanı “Laiklik, Yeni Anayasada Olmamalıdır” Dedi, Barolar Ayağa Kalktı!

Meclis Başkanı “Laiklik, Yeni Anayasada Olmamalıdır” Dedi, Barolar Ayağa Kalktı!
Baro Başkanları "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sert tepki gösterdi.

BAROTÜRK Özel Haber / İSMAİL ÇOLAK

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR’in düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları"nın altıncısında, "Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" konulu konferans verdi.

Meclis Başkanı, burada yaptığı konuşmada, "Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı" dedi.

Başta hukukçular olmak üzere birçok kesimin tepkisini çeken bu sözler Baroları ayağa kaldırdı.

Kahraman'ın söyledikleri ile yemin metninde yazanların çeliştiğine dikkat çeken Baro Başkanalrı, söylemin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Meclis Başkanı İsmail kahraman'ı istifaya davet etti.

Baro Başkanlarının konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI AV. PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU: 

“Sayın Meclis Başkanı’nın, ‘Laiklik Anayasa’dan çıkarılsın’ şeklindeki sorumsuz açıklamalarını dehşet içinde dinledik. Meclis Başkanı’nı yeminine sadık kalmaya, oturduğu makamın ağırlığını kavramaya davet ediyoruz. Bütün bunları yapamayacaksa Meclis Başkanı’nı istifaya davet ediyoruz.

Bir Meclis Başkanı düşünerek konuşmak zorundadır. O yüzden Sayın Meclis Başkanı’nı düşünmeye ve bu sözlerini geri almaya davet ediyoruz. Hukuk bilgisi hatalıdır, tarih bilgisi hatalıdır, siyasi tarih bilgisi hatalıdır, sanıyorum din bilgisi de hatalıdır…

DENİZLİ BARO BAŞKANI AV. MÜJDAT İLHAN: 

Tamam anladık sizin tabirinizle "yeni anayasa"da laiklik olmayacak Türk olmayacak peki ne olacak? Kimse bu soruya cevap vermiyor. Ancak şu bilinmelidir; bu yapılan yeni anayasa değil anayasa değişikliğidir. Tüm yetkilerinizi bu anayasa vermiştir. Laiklik de Atatürk Milliyetçiliği de hepimizin teminatı ve olmazsa olmazıdır."

AYDIN BAROSU BAŞKANI AV. GÖKHAN BOZKURT: 

Sayın Meclis Başkanı’na Kürsüde Yüce Türk Milletinin huzurunda "LAİK Cumhuriyete bağlı kalacağına" ve "Anayasaya sadakatten ayrılmayacağına" namusu ve şerefi üzerine and içtiğini, hatırlatırız… Başkanlık sevdalısı ve laiklik karşıtı  bir kişinin TBMM'nin başkanlık makamında oturmaya devam etmesini şiddetle kınıyor, derhal İSTİFAYA davet ediyoruz. 

SAKARYA BAROSU BAŞKANI AV. ZAFER KAZAN: 

Demek laiklik olmamalıdır… Demek yeni Anayasa dindar bir Anayasa olmalıdır! Peki, hangi din? Hangi mezhep? Peki diğer dinler, diğer mezhepler? Ya nihilistler, deistler, panteistler, agnostikler? İnsanların bir inancı olabilir veya olmayabilir, bir ideolojisi olabilir ve buna uygun bir yaşam tarzı içinde yaşamak isteyebilir… Herkesin istediği inancın istediği mezhebinden, istediği ideolojinin istediği fraksiyonundan olma ve onu yaşatma hakkı vardır… Laikliğin Anayasadan kaldırılmasının farklı mezhep ve inançların savaştığı bir kaos ortamına davetiye çıkarmaktır.

İZMİR BAROSU BAŞKANI AV. AYDIN ÖZCAN: 

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemez olan laiklik ilkesinin yer aldığı en temel maddenin Anayasa'dan çıkartılarak yerine dindar Anayasa yapılması yönündeki açıklamalarını kaygı ve üzüntü ile izlemekteyiz.

ESKİŞEHİR BAROSU BAŞKANI AV. RIZA ÖZTEKİN

Yeni Anayasa yapamayacağınız için bu hayaliniz gerçekleşmeyecek... Dindar olduğunuzu söylüyorsunuz. Dindar değil Dinci'siniz. Ama bilmiyorsanız öğrenin; Laiklik din ve vicdan hürriyetinin de teminatıdır.

BOLU BAROSU BAŞKANI AV. FERİT ATALAY: 

Laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün teminatı olduğunu bilmesine karşın yıllardır siyasal İslam’ın sözcülüğünü yaparak, kanlı pazar gibi travmaların mimarı olan Meclis Başkanı Laikliğin Anayasa'da olmaması gerektiğini buyurmuş. Laiklik sayesinde bu koltuğa oturan, Anayasaya bağlılık yemini etmiş bu zatın beyanı Ortadoğu toplumu olma özleminin dışa vurumudur.

Laikliğin olmadığı bir anayasanın, bir toplumsal sözleşmenin düşünülemeyeceği bir dünyada çağdışı bu çağrıyı yapan kişinin TBMM'nin başkanı olması talihsiz olduğu kadar tesadüfi de değildir. Bu durum yıllarca Cumhuriyete karşı kurgulanan başkaldırı özleminin ifadesidir. Her gün şehitlerle yüreğimiz yanarken, köktendinci terör Kilis'i vururken suskunluğa gömülenlerin gündemi değiştirmesi de işin bir başka boyutu...

ÇORUM BAROSU BAŞKANI AV. ALTAN AKPINAR: 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a bir iki hatırlatma yapmak istedim. Yıllarca Avukatlık yapmışsınız, tecrübeli bir hukukçusunuz ama Anayasayı ve Hukuku hiçe sayan bir açıklama yapabiliyorsunuz. Ettiğiniz yemini tekrar okuyun lütfen.

ANKARA BAROSU BAŞKANI AV. HAKAN CANDURAN: 

Devlet protokolünün başında yer alan şahsın, makamının sorumluluğu ile örtüşmeyen ve çağdaş toplumlarda akılcılık ve bilimselliğin ifadesi olan laiklik ilkesine yönelik söylemi, "Yeni Anayasa" adı altında toplum mühendisliğine soyunan şürekanın müşterek dilini temsil etmektedir.

ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI AV. BÜLENT ŞARLAN: 

Milletin meclisinin başkanın beyanlarını üzüntüyle izledim ve endişe verici buluyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi; "Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim