• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya İçin Özel Yasa!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya İçin Özel Yasa!
Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Murat Çetinkaya için daha önce "kişiye özel yasa" çıkartıldığı öğrenildi.

Erdem Başçı yerine Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Murat Çetinkaya için için ‘özel yasa’ çıkarıldığı ortaya çıktı. Çetinkaya’nın 2012′de Merkez Bankası’na Başkan Yardımcısı olmasını sağlamak için, atanmasından sadece 25 gün önce Merkez Bankası Kanunu’nda değişiklik yapıldı.

Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans eğitim sırasında çift anadal yapmış; hem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü, hem de Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirmiş. Yüksek lisansını ise yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapmış.

Çetinkaya, bu eğitimi ile, 2012 yılı öncesindeki Merkez Bankası Kanunu’na göre, Banka’ya Başkan Yardımcısı olarak atanmak için “yeterli özellikleri” taşımıyordu.

Merkez Bankası Kanunu’nun Başkan Yardımcısı olarak atanmayı düzenleyen 29. maddesine göre, bu göreve ancak “hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık ve finans alanlarından birinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş” kişiler atanabiliyordu. Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkileri bitirmiş olan, ikinci anadal olarak da Sosyoloji mezunu olan Çetinkaya, bu şartları taşımıyordu.

KİŞİYE ÖZEL YASA YAPILDI

Bunun üzerine, Çetinkaya’nın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı atanmasından sadece 20 gün önce, Merkez Bankası Kanunu’nda değişiklik yapıldı. 13 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren yasa değişikliği ile, Başkan Yardımcısı olarak atanmak için gerekli eğitim durumu “hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş” olarak belirlendi.

Böylece uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi mezunu olan Çetinkaya’nın da Merkez Bankası’na başkan Yardımcısı olarak atanmak için önü açılmış oldu. Çetinkaya, bu yasa değişikliğinden sadece 25 gün sonra, 29 Haziran 2012′de Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atandı.

İŞTE O DEĞİŞİKLİK

MERKEZ BANKASI YASASI’NIN HAZİRAN 2012′DE DEĞİŞEN 29. MADDESİNİN ESKİ VE YENİ HALİ

Eski hali:

Nitelik, atanma, görev ve yasaklar Madde 29- Başkan’a (Guvernör) yardımcı olmak üzere dört Başkan (Guvernör) Yardımcısı atanır. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık ve finans alanlarından birinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış kişiler arasından Başkan’ın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanırlar. Başkan (Guvernör) Yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabilirler. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hakkında da 27′nci maddenin birinci fıkrası ve 28′inci maddenin ikinci fıkrası uygulanır

Yeni hali: (13 Haziran 2012′de değiştirildi)

Nitelik, atanma, görev ve yasaklar Madde 29- Başkan’a (Guvernör) yardımcı olmak üzere dört Başkan (Guvernör) Yardımcısı atanır. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış kişiler arasından Başkan’ın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanırlar. Başkan (Guvernör) Yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabilirler. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hakkında da 27 nci maddenin birinci fıkrası ve 28 inci maddenin ikinci fıkrası uygulanır.

Zeynep GÜRCANLI / SÖZCÜ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim