• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

Mersin Barosu'ndan Avukatlar Günü Mesajı

Mersin Barosu'ndan Avukatlar Günü Mesajı
Mersin Barosu; 31 Mart-6 Nisan tarihleri arasını kapsayan Avukatlar Haftası kutlama programını Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak başlattı. Çok sayıda avukatın katıldığı törende önemli mesajlar verildi.

Mersin Barosu; 31 Mart-6 Nisan tarihleri arasını kapsayan Avukatlar Haftası kutlama programını Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak başlattı. Çok sayıda avukatın katıldığı törende önemli mesajlar verildi.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Çelenk sunumu sonrasında bir basın açıklaması yapan Baro Başkanı avukat Alpay Antmen, “Bu hafta Avukatlar haftası, 5 Nisan Gününü de Avukatlar Günü olarak kutlayacağız. Avukatların mesleki ve ekonomik sorunlarının artık katlanılamaz boyuta ulaştığı bu günlerde maalesef, mesleğimiz anlamında neşeli bir kutlama yapamayacağız.

Her yıl aynı şeyi söylüyoruz, her yıl yıllardan beri yaşadığımız sorunlar katlanarak büyüyor ve yakın bir gelecekte de çözülecek gibi gözükmüyor diyoruz ve fakat her geçen yıl sorunlar daha da artıyor.

Mesleğimizin sorunlarına yeni sorunlar eklenmekte, ekonomik koşullar genç meslektaşlarımızın belini kırmakta ve daha da kötüsü genç yaşlı demeden pek çok meslektaşımız ciddi ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır.

Kendi sorunlarımız bir yana ülkemizde yargının bağımsız olması gerektiği yıllardır anlatılırken, söylenirken günümüz Türkiye’sinde artık yargı Adalet Bakanlığı’na bağlanmış, HSYK’nın olması gereken bağımsızlığına son verilmiştir.

Bu yetmemiş: hukukun evrensel ilkeleri, hukuk devleti ilkesi ve özgürlükler bir yana itilmiştir.

Türkiye iki gün önce yerel seçimlerini yeniledi, demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan bu seçimlerin ülkemize ve halkımıza refah, mutluluk ve hizmet getirmesini dilerken ne olursa olsun Cumhuriyetimizin temel kazanımlarını da korumamız gerektiği açıktır. Her şeyden önce, avukatların yargı mekanizması içerisindeki yerinin hala ikincil bir konumda görülmesi, en başta adil yargılanma ilkesi ve silahların eşitliği prensiplerine aykırı olup, savunma mesleğinin de en kısa zamanda Anayasal güvenceye (yeni Anayasa için uygun şartlar oluşuncaya kadar mevcut Anayasa içerisinde) kavuşturulması ve ilk başta iddia makamıyla eşitliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu sözleri geçen yıl da söyledim , umarım gelecek yıl bu sorun halledilmiştir diyebilirim.

Takdir edesiniz ki hukuk fakültesi sayısının olağanüstü şekilde artması ve mezun olanların hiç bir sınava tabi olmaksızın avukatlık mesleğini yapabiliyor olması, savunma mesleğinin geleceği açısından en büyük tehlikelerden biridir. Barolar Birliği tarafından uygulanacak staja kabul ve mesleğe kabul ölçme değerlendirmelerinin bu soruna bir nebze çare olmasını diliyoruz

Sorunlarımızı her yıl anlatıyoruz:

Avukatlık kimliği resmi kimlik hükmünde olmasına rağmen, bazı kurum ve kuruluşlarca hükümsüz kabul edilmesi mesleğin saygınlığının hiçe sayılmasıdır.

CMK ücretleri asgari avukatlık ücret tarifesine eşitlenmelidir. Bağlı çalışan Avukatların gerek ekonomik ve gerekse de özlük hakları mesleğin saygınlığına yakışır hale getirilmelidir.

Avukatlar, kamu hizmeti verdiklerinden kamu çalışanları gibi yeşil pasaport hakkına sahip olmalıdırlar. Avukatlık hizmeti için KDV %1 olmalıdır

Özellikle mesleğe ilk kez başlayan genç avukatlar için vergi indirimi yapılması gereklidir.

Noterlere ve mali müşavirlere Avukatlık mesleğinin iş alanları açılmamalıdır.

Kamu avukatlarının özlük hakları ve ücretleri hakim ve savcılarla eşitlenmelidir.

Dava açmak ve takip yapmak için avukat olma zorunluluğu getirilmelidir.

Taşınmaz satışları veya satış vaadi sözleşmeleri ile kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin düzenlenmesi sırasında avukat bulundurma zorunluluğu getirilmeli ve yasa ile müeyyideleri düzenlenmelidir.

Avukatlara dava ve takip sırasında yazılı sözleşme ve maktu ücret belirlenmiş ise ücret ödendi banka makbuzlarının dava dosyasına aynen baro pulları gibi sunulması zorunluluğu getirilmelidir.

Avukatlık ücretinin de avukatın baro nezdinde açılacak olan banka hesaplarına aktarılması zorunluluğu getirilmelidir.

Hemen her adliyenin çevresinde bulunan arz-u halci ve iş takipçilerinin dava ve işleri takip etmesi engellenmeli ve vergi davaları ile idare mahkemelerindeki davaların mali müşavirler tarafından açılarak takip edilmesi önlenmelidir.

Hakim ve cumhuriyet savcılığına sadece avukatlık mesleğinden geçilebilmelidir.

Çözüm yolları belli olan bu meselelerin çözümünde siyasileri eleştirmekle birlikte, Barolar Birliğimiz ve tüm Baroların daha kolektif bir şekilde hareket etmesi gerektiğini de göz ardı edemeyiz.

Şimdilik üstesinden gelemediğimiz ama sonuna kadar mücadele azim ve kararlılığı içinde olduğumuz bu sorunlara rağmen, Avukatlar Haftamızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Tören sonrası Mersin Adliye Sarayı içerisindeki Avukatlar Odası’nda, Mersin Barosu Fotoğraf Kulübü tarafından spor temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim