• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

"Mesleğe Yönelik Hak İhlallerinin Yoğunlaşması, Avukat Hakları Merkezinin Kurulmasını Zorunlu Kılmıştır"

"Mesleğe Yönelik Hak İhlallerinin Yoğunlaşması, Avukat Hakları Merkezinin Kurulmasını Zorunlu Kılmıştır"
Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, TBB'nin davetiyle Adana Barosu'nun ev sahipliğinde düzenlenen "Avukat Hakları Merkezi Bölge Toplantısının açılış konuşmasını yaptı.

Çıtırık, "Mesleğe yönelik hak ihlallerinin yoğunlaşması Avukat Hakları Merkezi'nin kurulmasını zorunlu kılmıştır" dedi.

Çıtırık, devamla;

"Kuvvetler ayrılığı sistemi içerisinde yargının onurlu, saygın, tarafsız, bağımsız duruşu ne kadar önemliyse, yargı içerisinde de savunmanın onurlu yerini alması önem taşımaktadır.

Yurttaşın hak arayışının ve adalete erişiminin sesi olan biz avukatlar, yasalar, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan adil yargılanma hakkının da gerçekleşmesi için mücadele etmekteyiz. Avukatlık mesleğini yerine getirirken meslektaşlarımızın karşılaştıkları müdahale, engel; yurttaşın adil yargılanma hakkına, adale erişimine ve hak arayışına yapılmaktadır.  Böylelikle verilen mücadele insan hakları mücadelesidir, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı mücadelesidir.

Mesleğin alanının daraltıldığı, sorunların katlanarak arttığı, nicelikteki artışın nitelikte de bozulmalara neden olduğu, avukatın üstlendiği dosya ve iş nedeniyle müvekkilleriyle özdeşleştirildiği, toplumsal nitelikli dosyalarda meslektaşlara yönelik hak ihlallerinin arttığı çok sayıda meslektaş hakkında TMK kapsamında soruşturmalar, kovuşturmalar yapıldığı ülkedeki iktidar mücadelesinin yargı üzerinden verilmeye çalışıldığı, topluma gözdağının avukatlar ve baroların itibarsızlaştırılmayla sağlanmak istendiği bir dönem yaşanmakta.

Yurttaşın hak arayışında avukata adliyede, duruşmada, kalemlerde, karakolda ve diğer iş takiplerinde yargıç-savcı-adliye personeli, kolluk ve bürokrasi tarafından engellemeler, kısıtlamalar getirilmektedir. Mesleğe yönelik hak ihlallerinin yoğunlaşması Avukat Hakları Merkezinin kurulmasını zorunlu kılmıştır.
Baro yönetimlerinin ağır iş yükü altında ezilmeleri, mesleğe ve meslektaşa yönelik hak ihlallerinde görev ve zorunluluğun sadece yönetimlere bırakılmaması gerekliliği vardır."

Toplantıya, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcıları Av. Berra Besler, Av. Başar Yaltı, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yurdagül Gündoğan, TBB Avukat Hakları Merkezi Avukatı Av. Çiğdem Erman, TBB Avukat Hakları Meerkezi Genel Sekreteri Av. Kaya Yelek ile Almasa Osmanova (Orta Asya Ülkeleri Barolar Birliği Başkanı) Sahide Ekmen (Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi katıldı.

TBB Başkan Yardımcısı Av. Başar Yaltı,  avukat haklarını en üst düzeyde korumak, mesleğin, onur ve itibarına uygun koşullarda yerine getirilmesini sağlamak, avukatlık mesleğinin değişen ihtiyaçlara ve yeni gelişen iş alanlarına uyumunu sağlamak, avukatlık iş alanlarını genişletmek, teknolojinin getirdiği kolaylık ve olanaklardan avukatları maksimum düzeyde yararlandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler de, bölge barolarının ilgi göstermelerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Av. Besler, "AHM, avukatların kişisel olarak uğradıkları haksızlıklarda da avukatların yanında olmayı amaçlamaktadır. Merkez, meslektaşlarımızın tüm görüş, öneri ve katkılarına da açık bulunmaktadır." dedi.

Seyhan Oteli Çukurova Salonu'nda yapılan toplantıyı, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Hatay, Kilis, K. Maraş ve Mersin Barosu'ndan çok sayıda avukat takip etti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim