• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 2 °C

"Mevcut Hükümet Atama Yapabilecek Güce Sahip Değil"

"Mevcut Hükümet Atama Yapabilecek Güce Sahip Değil"
Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Resmi Gazete’de “Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini, yahut kimliklerini bildirenlere para ödülü verilmesi”ne dair yönetmelikle ilgili konuşan Av. Cumhur Uzun, “Dünya örnekleri var diye biliyorum. Bu tür suçlular konusunda ya da suç ve suçlunun yerinin tespit edilmesi noktasında örtülü ödenek çalıştırılıyordu. Biz de doğru işler mi? Asıl mesele burada…” dedi.

Yönetmelikle ilgili kaygıları olduğunu dile getiren Av. Uzun, “Bir hukuk kuralının maksada hizmet etmek için hazırlanan hukuk kralının, iyi işleticiler, iyi uygulayıcılar eliyle fevkalade hukuka uygun davranılmasıyla mümkün iken, çok iyi bir hukuk kuralının iyi uygulayıcı olmayan kişiler eliyle hukuka aykırı şekliyle değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması mümkündür” diye konuştu. 

İşte Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun ile yapılan o röportajın tamamı;

Dünya örnekleri var diye biliyorum. Bu tür suçlular konusunda ya da suç ve suçlunun yerinin tespit edilmesi noktasında örtülü ödenek çalıştırılıyordu. Biz de doğru işler mi? Asıl mesele burada…

Bir hukuk kuralının maksada hizmet etmek için hazırlanan hukuk kralının, iyi işleticiler, iyi uygulayıcılar eliyle fevkalade hukuka uygun davranılmasıyla mümkün iken, çok iyi bir hukuk kuralının iyi uygulayıcı olmayan kişiler eliyle hukuka aykırı şekliyle değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması mümkündür.

EN BÜYÜK ENDİŞESİNİ AÇIKLADI…

Kaygım odur ki; mevcut yasal zemini oluşturulmuş, bu tür ödüllenme ve suçla mücadelede etkin olunabileceği düşünülen yöntemi başka başka amaçlarla ve amaca hizmet etmeyecek nedenlerde kullanılması yine o kisve altında gizlenmesinden endişe duyarım. 

‘DEVLETLERİN EN TABİİ HAKKIDIR’

Suçla mücadele etmek devletlerin en tabii hakkıdır. Halkında suçla mücadele etme konusunda her türlü yöntemi, yöneticilerden bekleme hakkı vardır. Bu nedenle yapılmak istenen işlemin suçla mücadeleye gerçekten katkı sağlayacağının görülmesi ve doğru uygulanması halinde fikri zemini olabilir. 

'ARTIK HER YASAYA ŞÜPHEYLE BAKIYORUZ'

Ülkemizde yaşanan mevcut kuralların uygulanmasında bile, herkese eşit hukuk uygulama anlayışının zedelenmiş olması. Belki hukuka olan güvenin özelikle, belki de özellikle zedelenmiş olması bizim her yasaya şüpheyle bakmamıza sebep oluyor. Çünkü çok objektif var olan kurallar bile yöneticiler tarafından başka anlamlar yüklenmek suretiyle değerlendirilip, uygulamaya koyuluyor. 

‘TÜRKİYE YENİ DAVALARLA KARŞILACAKTIR’

Şunu kastediyorum; seçim hükümeti, kuruyorsunuz bu seçim hükümetinin icraat hükümeti olacağı noktasında beyanatta bulunuyorsunuz. Anayasa böyle bir yetki vermiyor ki size… Kurulacak hükümet seçim hükümetidir ve 90 gün içinde ülkeyi seçime götürür. Bu hükümetin yegane görevi ülkeyi sağlıklı bir şekilde seçime götürmektir. Bunun dışındaki kalıcı işler, seçmenin göstereceği iradeye göre kurulacak hükümetin eliyle yapılır.  Günlük devlet işleyişi dışındaki işleri, yapma şansınızın olmadığı anlamına gelir ve sorumlu yöneticilerde böyle davranırlar. Kaldı ki zaten bugünden sonra seçim hükümeti göreve başladıktan sonra yapacağı her türlü uzun vadeli işlem doğarken hukuka aykırı ve sakat doğmuş olacaktır. Bunlarla ilgili Türkiye bir sürü davalarla karşılaşacaktır. Endişem bundandır. Yoksa terörle mücadele devletin asli görevlerindendir. Bununla ilgili her türlü adım meşruluk çerçevesi içinde kullanılmalıdır. 

‘KAMU KURUMLARINA YAPILACAK ATMALARIN TAMAMI DURDURULMALIYDI’

Kamu atamaların tamamıyla durdurulması gerekir. Çünkü mevcut hükümet atama yapacak güce sahip değil, olmamalıdır da zaten… Mevcut hükümet sadece sağlıklı seçim yapma hükümetidir. “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM İdari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, hakim ve savcı adaylarının atanmaları yönünden ilgisine göre Adalet Bakanlığı veya Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu, Milli İstihbarat Teşkilatı, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler hariç” denilmiş… 

KAPSAMI DOĞRU ÇİZİLMELİ…

Bana göre bu atamaların da durdurulması gerekiyor. Sadece devlet işleyişini aksatmayacak atamaların yapılması gerekir. Bunun da kapsamı doğru çizilmelidir. Kalıcı uzun vadeli atamaların durdurulması doğrudur. 
Adli yıl açılış mesajı…

‘İNSANLARIN YAŞAMLARI ÇALINDI’

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl adli yıl açılışı yaparken geçen yıl yaşanılan hukuk aksaklıklarının ve erozyonunun bu yıl hızla giderilmedir. İnsanların adalete olan güven duygusunun yeniden tesis edilmesini umarım. Daha önceki yıllarda çok yoğun yaşadığımız bir durum değildi ancak en üst yöneticiler tarafından aldatıldığını söyleyen bir hukuk uygulamasıyla karşı karşıyayız. Sahte delillerde insanların yaşamlarının büyük bir bölümün çalındığı davalar adliyelere, hukuka olan güveni büyük oranda zedeledi. 

ADALET VE GÜVEN DUYGUSUNU YİTİRMİŞ TOPLUMLARIN AYAKTA KALABİLMELERİ MÜMKÜN DEĞİLDİR 

Bu nedenle bu tür davalarda dahil olmak üzere etkin bir hukuk uygulamasıyla ülkede ki adalet anlayışını yeniden topluma kazandırmalıyız. Bunun için açılacak olan adli açılış başlangıç olmalıdır. Bu yıl ki adli çalışma dönemi hem kendi dönemini hem de geçmişte aldığı yaraları saran bir süreç olmalıdır. Bunu başarabilirsek geçmiş yılı hemen kapatmış olacağız. Ancak, geçen yılı kapatamayıp, üstüne üstlük yeni hatalar da eklenirse belki de bir daha telafisi olamayan şeyler yaşayacağız. Bu, ‘Adalet mülkün temelidir’ dediğimiz noktada o temelin zorlanması, hatta tahrip olması anlamına gelir. Sonucu da ülkemiz için hiçte iyi olmaz. Çünkü adalet ve güven duygusunu yitirmiş toplumların ayakta kalabilmeleri mümkün değildir. Umarım bu yıl geçmişin izlerini silebileceğimiz bir adli yıl olur. 

KAYNAK: Hukukihaber.net

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim