• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

"Milletvekilleri AOÇ'deki Düğün Salonunda Oynayamayacak"

"Milletvekilleri AOÇ'deki Düğün Salonunda Oynayamayacak"
Danıştay 6. Dairesi AOÇ’deki eski bira fabrikası alanında yapılması planlanan TBMM Kongre Merkezi Kompleksi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dava açan odalar kararı "Milletvekilleri AOÇ'deki düğün salonunda oynayamayacak" diye duyurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odasının açtığı dava sonucunda AOÇ eski bira fabrikası alanında yapılması planlanan, TBMM Kongre ve Kültür Merkezi yanı sıra düğün salonu, arşiv merkezi, spor kompleksi gibi yapıların planlarının yürütmesinin  Danıştay tarafından durdurulduğunu açıkladı.

Candan, 5 meslek odasının AOÇ’de bira fabrikası kompleksinde 1/10.000 ölçekli Doğal sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım imar Planı değişikliğinin, 1/5000 ölçekli Koruma amaçlı nazım imar planının ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada Danıştay 6.Dairesi'nin 'bilirkişi raporları gelinceye kadar' yürütmenin durdurulduğunu belirtti.

Candan, AOÇ’deki talanlara meslek odaları olarak iki yıldır dava açtıklarını, mücadele ettiklerini, şimdi de hasat toplama zamanı olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

"Yargı kendi içinde bir krizdeyken bile bazı idarelerin hukukun üstünlüğünü savunarak karar verdiğini görmek bizim için umut verici. AOÇ ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bu alanda açtığımız ikinci bir dava daha vardı, tescil başvurusunda bulunmuştuk. Bazı yapılar tescil edilirken TBMM kongre ve Kültür Merkezinin yapılacağı alanda bulunan , İşçi memur lojmanları ve lokanta tescil edilmemişti, bu konuyu yargıya taşıdık. Mahkeme burada da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hem TBMM kongre ve kültür merkezi yapılacak alanda bilirkişi raporları gelene kadar yürütmeyi durdurma hem tescil başvurumuzda yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu süreçte işçi ve memur lojmanlarını bir kısmı maalesef yıkıldı, yıkım konusunda da yaptırım için gerekli başvuruları yapacağız.

İki kararı birleştirdiğimizde Tarihi çekirdek alanda olan TBMM kongre  kültür merkezi ve düğün salonu yapılmak istenen alanda hiçbir işlem yapılmaması gerekiyor. Kongre merkezi ve düğün salonu yapmak isteyen AKP’li milletvekillerine geçmiş olsun. Milletvekilleri AOÇ’de oynayıp, zıplayıp düğün yapamayacak.

"KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKIYORUZ"

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi  Gökhan Yıldırım : “Geçtiğimiz günlerde AOÇ’deki sit alanlarıyla ilgili olarak alınan iptal kararına ilişkin siyasi iktidar tarafından ‘tarihi yok, tarih savaştan ibarettir’ denilmişti. Biz tarihi kültürel  ve sosyal yönleriyle ele alıyoruz. Bu nedenle davalar açıyoruz, onların dediği gibi seçimden sonra isyan çıkartacak bir şey olduğu için dava açmaktan ziyade kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz, kentin kimliğinin yok olmasını engelliyoruz, bu nedenle hukukun hala işlevsel olduğunu görmek sevindirici. Hala davalar kazanıyoruz, hala savunduklarımıza sahip çıkılıyor, bunu görmemiz sevindiricidir“ dedi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri  Deniz Kimyon ise “Bilirkişi raporu hazırlanmadan yürütmeyi durdurma kararı alınmış olması çok önemli bir karar. SİT kararının değiştirilemeyeceği, AOÇ’nin bütünlüğünün parçalanamayacağını AOÇ’nin korunması gerektiğine dair yargı kararlarının ortada olduğunu her zaman söylüyoruz. Odalar olarak mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Tahribatı mahkeme kararı ile durduruyoruz”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu  Üyesi Filiz Hekimoğlu: “ Daha önceki mahkeme süreçlerinde hep bilirkişinin vereceği rapor doğrultusunda alınıyordu, bilirkişi raporları gelene kadar  süreç uzun zamana yayılıyordu ve inşaat süreci başlıyor bölgede olumsuzluklar yaşanıyordu. Geri dönülmez tahribatlara yol açıyordu,  kararı değerlendirdiğimiz de mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarını bilirkişi raporlarından önce alması gerekiyor. Bilirkişi raporundan önce verilen bu yürütmeyi durdurma kararı çok önemlidir. Meslek Odaları olarak geri dönülmez tahribata yol açan hükümetin icraatlarını ne yazık ki mahkeme kararları alarak durdurmak zorunda kalıyoruz. Doğal kültürel tarihi çevreyi gelecek nesillere aktarmakta ne yazık ki mahkeme kararlarına ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak: “ AOÇ  bu ülkenin bütün varlık değerlerine vahşice saldıran bu hükümet ve  iktidar için anahtar gibi duruyor. Kentliler olarak AOÇ’de böyle bir  ruh hali içerisindeyiz. AOÇ’de  bu ardı ardına gelen olumlu kararlar, bizim  bu saldırgan tutumla  başa çıkacağımız anlamına geliyor. Rövanşı kazandık aldık” diye konuştu.  

Ziraat Mühendisleri Odası temsilcisi Kamil Bayram: “saldırganlıklar eskiden beri sürüyordu son zamanlarda  yoğunlaştı. AOÇ’deki talanın duracağını sanmıyorum ama dayanışma içerisinde olduğumuz odalarla birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz.“ 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim