• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

"Öç Alma Duygusuyla Yapılanlar Kaygı Verici"

"Öç Alma Duygusuyla Yapılanlar Kaygı Verici"
Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, özgür basın olmadığı ve görevini özgürce yapamadığı takdirde insan hakları ihlallerinin kamuoyu tarafından tespit edilemeyeceğini söyledi.

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, özgür basın olmadığı ve görevini özgürce yapamadığı takdirde insan hakları ihlallerinin kamuoyu tarafından tespit edilemeyeceğini söyledi. Bugün öç alma duygusuyla yapılanların, hukuk devleti açısından kaygı verici bir durum olduğunu kaydetti.

Av. Uzun, 14 Aralık özgür basına yönelik darbe operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yaşanan olayları basın aracılığıyla yakından takip ettiklerini belirten Uzun, "Ülkemiz bir hukuk devletidir. Anayasamız'da bunun sınırları tarif edilmiş ve çizilmiştir. Anayasamız'a göre bütün yurttaşlar, eşit hak ve yükümlülüklere sahiptir. Dolayısıyla hukukun uygulanması sırasında da tüm kişilere eşit, adil uygulamalar yapılmak durumundadır. Vatandaşlarımızın da beklentileri bu doğrultudadır." dedi.

Son günlerde ülkede yaşananların, hukukun adil uygulanmadığını gözler önüne serdiğini belirterek, "Tanıdık, yandaş ya da korunmaya değer görülenlerle onlara karşı cephe alınan, öç alınanlar şeklinde ayrıştırılarak uygulamalar yapıldığını, hattâ yasaların bu uygulamaların yapılması için değiştirilmesine kadar varan evrensel hukuk ilkelerinden ayrılmalar gösteren uygulamalarla karşı karşıyayız. Bu bir hukuk devleti açısından kaygı verici bir durumdur. Bu, güçlülerin hukuk yaratma arzusu demektir. Oysa güçlerin hukuku ya da üstünlerin hukuku değil, hukukun üstün kılınması gerekir. Tüm düzenlemelerin de bu esas gözetilerek yapılması gerekir. Bunun bir uygulama şeklini, basın üzerinde yapılmak istenen baskılar ve öç alma duyguları sırasında görmekteyiz. Bu da kaygıyla izlediğimiz bir durumdur." şeklinde konuştu.

Özgür basının her yönüyle toplum ve insan haklarının teminatlarından olduğuna vurgu yapan Baro Başkanı Av. Uzun, "Basın özgür olmadığı takdirde, özgür basın özgürce görev yapamadığı takdirde hukuk ihlalleri, insan hakları ihlalleri kamuoyu tarafından tespit edilemez ve yeterli tepki koyulamaz. Bizatihi basının kendisine yönelik hukuka aykırılıklar ise asla kabul edilebilir düzeyde değildir. Tüm dünya, bu konuda yapılmakta olan uygulamaları kınamaktadır. Biz kimsenin suç işleme bağışıklığı içinde, suç işleme hakkı olduğunu iddia etmiyoruz, söylemiyoruz ancak suçlunun işlemiş olduğu suçunun ne olduğunun tespiti ile mevcut suçluların sadece yasalarda yer alan suçları nedeniyle kovuşturmaya tâbi tutulması gerektiğini belirtiyoruz. Öç almak ya da rövanşlar yaşamak için uygulamalar yapılması, suçlular yaratılması ya da suçluluk oluşturulmasının hukuka uygun olmadığını düşünüyoruz." diye konuştu.

Av. Cumhur Uzun, bugün yaşanan olayların hukukun herkes için gerekli olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getirerek, "Zamanında başka başka yerler için hukuksuzluklar uygulanırken sessiz kalınmasının ne denli yanlış olduğu, bugün sessiz kalınan gruplara hukuksuzluklar yapıldığında daha iyi idrak edilmiştir. Keşke böyle bir idrak hiç yaşanmasaydı. Sadece hukuksuzluklar önceki yaşananlarla kalmış olsaydı ve oradan alınan derslerle ülkemizde hukukun üstün kılınması için bütün herkes üstüne düşen görevi yapmış olsaydı ama bu da bir aşamadır. Hiç değilse bundan sonrası için herkes hukuku üstün kılmak için, evrensel hukuk normlarını ülkemizin hukuk normları haline getirmek ve yaşamak için üstüne düşen gayreti sarf eder ve ülkemiz, özlenen hukuk devleti olma özelliğine bir an önce kavuşur. Muğla Barosu olarak bu uğurda atılacak her adımda katkı koymak, varsa aksaklıkları dile getirerek bu aksaklıkların giderilmesi noktasında üstümüze düşen her türlü ödevi yerine getireceğiz. Yaşanan hukuksuzlukların son olması dileğiyle kamuoyunda yaşanmakta olan hukuksuzlukları Muğla Barosu olarak da kınıyor, bunların son olmasını elbirliğiyle sağlamamızı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim