• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

"OHAL, ‘Olağanüstü’ Bir Rejime Ve Uygulamalara Yol Açmamalıdır"

"OHAL, ‘Olağanüstü’ Bir Rejime Ve Uygulamalara Yol Açmamalıdır"
İstanbul Barosu, OHAL kararını değerlendirdi.

OLAĞANÜSTÜ HAL (OHAL) ANAYASAL VE HUKUKİ BİR KURUM OLMAKLA BİRLİKTE, TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER AÇISINDAN “OLAĞANÜSTÜ” BİR REJİME VE UYGULAMALARAYOL AÇMAMALIDIR

Önceki açıklamalarımızda da belirtildiği üzere; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığına, anayasal sistemine, parlamenter rejime karşı, senaryosunu emperyalizmin yazdığı dış destekli ciddi ve vahim bir kalkışmada bulunulmuş, bu kalkışma Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Polisi ve Türk Milleti tarafından bertaraf edilmiş, ülkemiz büyük bir badire atlatmıştır.

Bu çerçevede bu karanlık örgüte üye olan, bir takım devlet yetkilerini bu örgüt adına kullanan kişiler hakkında gerekli işlemler hukuk içerisinde yapılmalı, devletin kılcal damarlarına yapışan bu karanlık yapı temizlenmelidir.
Bu vahim kalkışma üzerine, Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiyesi ile Bakanlar Kurulu tarafından olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmiştir. Bu çerçevede:

Her ne kadar Olağanüstü Hal; Anayasamızın 120 ve 121.maddelerinde düzenlenen, özel bir hukuki rejim ise de; hukuk devletinin, başta yaşam hakkı, işkence ve kötü muameleye uğramama hakkı, masumiyet karinesi ve savunma hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılmasına,  “askıya” alınmasına, hukuk dışı uygulamalara cevaz veren bir müessese değildir.

Siyasi iktidarın, olağanüstü hal dışında, olağan dönemlerde Anayasaya ve hukuka uygun davranma bakımından takındığı tutum ve uygulamalar, bu husustaki “demokrasi sicili”, bu kez olağanüstü hal içerisinde ne denli hukuka uygun hareket edileceği konusunda ciddi bir endişe yaratmaktadır. Nitekim daha ilk günden, Başbakan Yardımcısının, OHAL boyunca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “askıda” olduğu yönündeki hukuki içerik taşımayan beyanı, endişelerimizi daha da artırmaktadır.

Oysa bu husus, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 15.maddesinin birinci fıkrasında “ölçülülük” ve “uluslararası yükümlülükten doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek koşuluyla” şeklinde ifade edildiği gibi, aynı maddenin 2.fıkrasında yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, kölelik, suçta ve cezada kanunilik ilkeleri bu rejimde dahi dokunulamayacak ilkeler olarak açıkça gösterilmiştir. Bu madde, hiçbir şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin askıya alınabileceği anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle ilan edilen olağanüstü hal, amacına uygun ve ölçülü olarak kullanılmalı, hukuka aykırı, siyasi bir takım amaç ve işlemler için bir dayanak veya “açık çek” olarak görülmemeli, temel hak ve özgürlükler korunmalı, tüm işlemler hukuk devleti kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir.

Aksi yönde bir uygulama, işlemlerin meşruiyetini zedeleyebileceği gibi, birlik ve beraberliği en çok ihtiyaç duyulan bir ortamda yurttaşlarda rejim kaygısı yaratabilecektir.

Oysa daha önce de belirttiğimiz üzere, darbelerin ve darbecilerin amaçlarının antitezi ve panzehiri, fiil ve kalkışma ne denli ağır olursa olsun bunun kararlılıkla, ancak hukuk devletine yaraşır bir biçimde takip edilmesidir.

Bu süreçte temel hak ve özgürlüklerin zedelenmemesi, siyasi amaç ve saiklerle hukuk devletinin ve hukuk kurallarının göz ardı edilmemesi, kin ve öfkeden uzak, “devlet aklı”, en önemlisi hukuk ile hareket edilmesi zorunludur ve herkesin yararınadır. İstanbul Barosu olarak beklentimiz; en kısa sürede olağan döneme geçilerek tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz bir demokrasinin ve hukuk devletinin tesisi ve güçlendirilmesidir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim