• BIST 107.374
 • Altın 173,060
 • Dolar 4,0616
 • Euro 4,9543
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C

Ombudsman da İsyan Etti: “Karar Alıyoruz, Uygulayan Yok”

Ombudsman da İsyan Etti: “Karar Alıyoruz, Uygulayan Yok”
Kamu kurumlarındaki hukuksuzlukları bitireceği umuduyla kurulan Ombudsmanlık 3 yılda iflas etti.

Kurum 2015 faaliyet raporunda bu durumu özetledi: “Doğrudan inceleme yetkimiz yok. Kararlarımız uygulanmıyor. Ne dava açabiliyoruz, ne taraf olabiliyoruz.”

12 Eylül 2010’daki referandumunun en önemli meyvelerinden biri olarak gösterilen Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombdusmanlık), büyük sorunlar yaşıyor. Vatandaşların kamuya yönelik şikayetlerini inceleyip, hukuka uygunluğunu denetleyen Ombudsman, kararlarının işlevsiz kalmasından yakındı. Kurum, 2015 yılı faaliyet raporunda adeta isyan etti. Kurumun şikayetçi olduğu konuların başında doğrudan inceleme ve araştırma yetkisinin bulunmaması geliyor. Başvurular üzerine alınan tavsiye kararlarının devlet birimleri tarafından uygulanmaması da diğer bir şikayet konusu. Bu yüzden dava açılamadığı ve açılan davalara taraf olunamadığı vurgulanıyor.

M. Nihat Ömeroğlu’nun başında olduğu ombudsmanlık, kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak için 2012 yılında kuruldu. Kamu idarelerinin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını ‘insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden’ incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak kurumun başlıca görevleri.

Ancak kuruluş amacına uygun çalışma yapmasının önüne birçok engel çıkan Ombudsmanlık, işlerini aksatan eksikliklere 2015 Faaliyet Raporu’nda yer verdi. Hak arama kültürünün bireyler nezdinde güçlendirilmesi ve tüm kamu kurumlarında insan haklarına dayalı hukukun üstünlüğü ilkelerinin temel esaslar olarak uygulanmasına katkı verilebilmesi için yasal düzenleme yapılması istendi. Söz konusu düzenlemenin uluslararası ombudsmanlık kurumlarının iyi uygulama örneklerine dayalı olarak hazırlanması gerektiği kaydedildi.

Karara uymayanlara yargı yolu açılsın

Raporda Kamu Denetçiliği kurumunun görevlerini daha etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı.

* Ombudsmana doğrudan inceleme ve araştırma yetkisi verilmeli.
 

* Kamu Başdenetçisi, tavsiye kararına idarenin uymaması durumunda yargı yoluna gidebilmeli veya bu konuda açılmış davaya katılma yetkisi olmalı.

* İnsan hakları kurumları arasındaki işbirliğinin üst seviyeye çıkarılması için bu kurumların Ombudsmanlık çatısı altında toplanması faydalı olacaktır.

* Kurum kararları doğrultusunda yapılacak işlem ve eylemlerden dolayı ilgili merci veya görevlilere sorumluluk yüklenmemesi için yasal çalışma yapılmalı.

* Teşkilatlanmaya ilişkin sorunlar giderilmeli.

* Yanlış anlama ve çağrışımları önlemek üzere ismi değiştirilmeli.

* Bilirkişi ücretleri arttırılmalı, bütçe uygulamasında esneklik sağlanmalı.

* Kurumda çalışan uzmanların unvanı, yapılan işin mahiyetini karşılayacak şekilde değiştirilmeli.

En çok şikayet personel sistemine

Ombudsmanlık, 2013-2015 yılları arasında toplam 18 bin 342 karar verdi. Bunlardan 213’ü tavsiye niteliğinde oldu. 296 ret kararı verdi. Kararların 13 bin 280’ini incelenemezlik, gönderme ve başvurunun geçersiz sayılması oluşturdu. İncelenemezlik kararı, kurumun görev alanına girmeyen başvurular için veriliyor. İdari başvuru yolları tüketilmeden yapılan müracatlar ise ‘gönderme’ adıyla ilgili kuruma iletiliyor.  Faaliyet raporuna göre, 2015’te 685 şikayet ile Devlet Personel Başkanlığı en çok şikayet edilen kurum oldu. İkinci sırada 506 şikayet ile mahalli idareler gelirken onu Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (415), Milli Eğitim Bakanlığı (411) izledi.  Şehirlere göre 2013-2015 yılları arasında İstanbul 3 bin 383 şikayet ile ilk sırada yer aldı. Ankara’dan 3 bin 169, İzmir’den 936 şikayet geldi.

ÜNAL LİVANELİ / YARINA BAKIŞ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim