• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 24 °C

"Özel Hayatın İhlali Olur"

"Özel Hayatın İhlali Olur"
Reşit olan kız ve erkeklerin aynı evde kalmasında yasal olarak bir engel bulunmadığını belirten hukukçular, bu yönde bir denetimin özel hayatın ihlali olacağını belirttiler.

Türkiye Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya: 18 yaşından büyük kız ve erkeğin aynı evde yaşamasına hukuki herhangi bir engel bulunmuyor. İsteyen istediği kişiyle istediği kadar yaşar. Bunu denetleme hakkı da bulunmuyor. Komşuların şikayet etmesi durumunda ise şikayetin konusuyla sadece işlem yapılabilir. Örneğin gürültü yapıldıysa bu şikayet konusu olur. İki kişi aynı evde kalıyor diye şikayet konusu söz konusu olamaz.

Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel: Denetlemenin içeriği konusunda henüz bir netlik yok. Ama böyle bir denetimin hukukta yeri yok. İnsanlar 18 yaşını doldurduğu takdirde istediği kişiyle aynı evde kalabilir. Böyle bir denetleme özgürlüğe direkt müdahaledir ve bunu çağrıştıracak hiçbir şeyin doğru olmadığı kanısındayım. Kanunların el verdiği sürece herkesin özgürce yaşama hakkı vardır. Ve buna müdahale edilemez.

ÖZEL HAYATIN İHLALİ SAYILIR

Emekli Başsavcı Reşat Petek: Böyle bir denetçilik özel hayatın ihlali demektir, hukukta asla yeri yoktur. Fakat, kat mülkiyeti kanununa göre eğer ortada bireylerin yaşadığı çevreyi rahatsız edecek bir durum varsa örneğin evde sık sık gürültü oluyorsa, yaşanılan çevre birtakım şeylerden rahatsızsa o zaman sulh mahkemelerine dava açılır. Bunun sonucunda önce konutta kalanlar uyarılır, sonra ev sahibi uyarılır. Eğer düzelme olmazsa o zaman konuttan çıkarılır.

SADECE YURT DENETLENEBiLiR

Hukukun Üstünlüğü Platformu Baş­ka­nı Avu­kat Ca­hit Öz­kan: Dev­let­ten ruh­sa­tı alın­mış bir kız-er­kek yur­dun­da de­ne­tim hak­kı el­bet­te var­dır. Fa­kat özel ko­nut­ta böy­le bir de­ne­ti­min ger­çek­leş­me­si söz ko­nu­su bi­le ola­maz. Hu­kuk dev­le­ti­nin en te­mel özel­lik­le­rin­den bi­ri ifa­de öz­gür­lü­ğü ve ki­şi­sel ya­şam hak­kı­dır. Ki­şi 18 ya­şı­nı dol­dur­ma­mış ol­sa bi­le; ya­şa­dı­ğı ala­na mü­da­ha­le ya­pı­la­maz.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim