• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

Polis Akademisi Yönetmeliğinde Hukuksuz Değişiklik

Polis Akademisi Yönetmeliğinde Hukuksuz Değişiklik
Yönetmelikte yapılan son dakika değişikliği ile, Polis Koleji öğrencilerine Akademi öncesi sınav zorunluluğu getirildi. Üniversite sınavına dahi katılmamış öğrenciler için, boşta kalma ihtimali ortaya çıktı.

İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesine giriş şartlarını ani ve hukuka aykırı bir şekilde değiştirdi. Değişiklikle, Polis Koleji öğrencilerinin Polis Akademisine sınavsız geçiş uygulaması kaldırılarak sınav zorunluluğu getirildi.

YENİ UYGULAMA BU YIL BAŞLIYOR

Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde bu yıldan itibaren uygulamaya konulacak olan değişikliğe göre; Polis Koleji mezunları artık fakülteye sınavsız olarak geçiş yapamayacak.

Bu yıla kadar olan uygulamada fakülteye önce Polis Koleji mezunları alınıyordu ve kontenjanın boş kalması yada ihtiyaç halinde genel lise mezunları sınavla alınıyordu. Bu yasal haktan dolayı üniversite sınavına dahi katılmayan yüzlerce öğrenci büyük bir şok yaşıyor. On gün sonra mezun olacak yüzlerce öğrenciyi mağdur edecek bu değişiklikle öğrencilerin kazanılmış hakları ihlal edilmiş olacak.

POLİS KOLEJİ MEZUNLARINA DİREK GEÇİŞ KALDIRILDI

Yeni uygulamaya göre; Fakülteye alınacak Polis Koleji mezunları ile lise ve dengi okul mezunlarının sayısı her yıl Personel Dairesi Başkanlığı ile koordineli olarak Polis Akademisi Başkanın teklifi ve Emniyet Genel Müdürün onayı ile belirlenecek. Güvenlik Bilimleri Fakültesine girmek isteyen Polis Koleji mezunlarının değerlendirilmesi için komisyon kurulacak ve adaylar fiziki yeterlilik ile mülakat sınavlarına tabi tutulacaklar. Sınavların akabinde sıralama sonucuna göre, belirlenen kontenjan miktarı kadar aday asıl, bu miktarın yüzde 30'u kadar öğrenci yedek olarak ilan edilecek ve diğerleri başarısız sayılacak.

YA POLİS MYO, YADA POLİSLİĞE VEDA

Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi'ne giremeyen Polis Koleji mezunları talep etmeleri halinde, Polis Meslek Yüksekokullarına sınavsız olarak yerleştirilecek. Polis Meslek Yüksekokuluna yerleştirilmek istemeyen Polis Koleji mezunları, genel hükümlere göre Polis Kolejine girerken düzenlenen yüklenme senedinden muaf tutulacak ve polisliğe deva edecekler.

Polis memuru olarak atanan Polis Koleji mezunları genel hükümlere göre mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirecekler. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan veya asli memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, yükümlülük sürelerinin eksik kısmı ile orantılı olarak kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödeyecekler.

Lise ve dengi okul mezunlarının alımı ile ilgili sınavları ise mülakat, fiziki yeterlilik ve yazılı olmak üzere üç aşamalı olarak yapılacak. Mülakatın ağırlığının yüzde elli olarak belirlendi.

HUKUKÇULAR ; "BU YAPILAN ÇOK CİDDİ BİR HAK İHLALİDİR"

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz hukukçular, söz konusu değişikliğin, çok ciddi bir hak ihlali olduğunu belirttiler. Dört yıldır polis kolejinde eğitim gören ve polis kolejini kazandığı andan itibaren Polis Akademisi'ne sınavsız geçiş hakkı kazanmış olan öğrencilerin bu yönetmelikle haklarının ihlal edileceğini vurgulayan hukukçular, değişikliğin mevcut öğrencileri kapsamaması gerektiğini belirttiler. Hukukçular, yapılan değişiklikte en temel hukuk ilkesi olan "müksetep hak" ilkesi ihlal edildiğini ve mevcut öğrencileri hukuki koruma altına alacak geçiş hükmü öngörülmediğini vurguladılar.

 

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim