• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

Prof. Dr. İzzet Özgenç: "Hukuk Devletinde Bunlar Olmaz"

Prof. Dr. İzzet Özgenç: "Hukuk Devletinde Bunlar Olmaz"
Mevcut ceza kanunlarının mimarlarından Prof. İzzet Özgenç, hakim ve savcıların tutuklanmasına tepki gösterdi.

Mevcut ceza kanunlarının mimarlarından Prof. İzzet Özgenç, kamu görevlilerinin soyut bir 'terör örgütü' ile ilişkilendirilerek ve kanunlardaki özel hükümler göz ardı edilerek soruşturmaya tabi tutulmasının ve tutuklanmasının, ancak hukuka bağlı olmayan yönetimlerde mümkün olabileceğini söyledi.

Ceza Hukukçusu Prof. İzzet Özgenç, hakim ve savcıların tutuklanmasına tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklama yapan Özgenç, henüz yargı kararıyla varlığı kabul edilmemiş soyut bir “terör örgütü” ile ilişkilendirilerek, yargıda görev yapan kamu görevlilerinin, tabi oldukları kanunlardaki özel hükümler göz ardı edilerek, soruşturmaya tabi tutulması, tutuklanması ve hatta, alelacele görevleriyle ilişiklerinin kesilmesinin, ancak hukuka bağlı olmayan yönetimlerde mümkün olabileceğini belirtti.

BU, SORUŞTURMA OLMADAN CEZALANDIRMA OLUR

Özgenç "İşlediği somut suçlar ortaya konulmadan, bir kişinin soyut bir şekilde "terör örgütü" mensubu olduğundan bahisle soruşturmaya tabi tutulması ve bu soruşturma kapsamında tutuklanma gibi belirli hak ve hürriyetleri kullanmaktan yoksun bırakılması, bu soruşturmaya tabi tutulmakla kişinin cezalandırılması sonucunu doğurur." dedi. Özgenç bunun da ortaya haksız yere soruşturulan ve mağdur edilen insanlar topluluğunu çıkaracağını kaydetti. .

İşte Özgenç'in o ifadeleri:

HENÜZ YARGI KARARIYLA VARLIĞI KABUL EDİLMEMİŞ SOYUT BİR “TERÖR ÖRGÜTÜ” İLE İLİŞKİLENDİRİLEREK, YARGI ERKİ İÇİNDE GÖREV YAPAN KAMU GÖREVLİLERİNİN, TABİ OLDUKLARI KANUNLARDAKİ ÖZEL HÜKÜMLER GÖZ ARDI EDİLEREK, SORUŞTURMAYA TABİ TUTULMASI, TUTUKLANMASI VE HATTA, ALELACELE GÖREVLERİYLE İLİŞİKLERİNİN KESİLMESİ, ANCAK HUKUKA BAĞLI OLMAYAN YÖNETİMLERDE MÜMKÜN OLABİLİR.

İŞLEDİĞİ SOMUT SUÇLAR ORTAYA KONULMADAN, BİR KİŞİNİN SOYUT BİR ŞEKİLDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" MENSUBU OLDUĞUNDAN BAHİSLE SORUŞTURMAYA TABİ TUTULMASI VE BU SORUŞTURMA KAPSAMINDA TUTUKLANMA GİBİ BELİRLİ HAK VE HÜRRİYETLERİ KULLANMAKTAN YOKSUN BIRAKILMASI, ESASEN BU SORUŞTURMAYA TABİ TUTULMAKLA KİŞİNİN CEZALANDIRILMASI SONUCUNU DOĞURUR VE SONUÇTA ORTAYA HAKSIZ YERE SORUŞTURULAN VE MAĞDUR EDİLEN İNSANLAR TOPLULUĞU ÇIKARIR.

YÜRÜTÜLEN MALUM SORUŞTURMALAR BAĞLAMINDA İZLENEN YÖNTEMİN YANLIŞLIĞINI YÜKSEK SESLE DİLE GETİRMEK, BU MUAMELELERE MARUZ BIRAKILAN KİŞİLERİN GÖREVLERİNİN GEREKLERİNE AYKIRI DAVRANMADIKLARI VE SUÇ İŞLEMEDİKLERİ YÖNÜNDE BİR İDDİADA BULUNDUĞUMUZ ANLAMINA GELMEMEKTEDİR.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim