• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C

Reşit Olup Tahsili Süren Çocuk İştirak Nafakası Almaya Devam Edebilir mi

Av. Ahmet ÇOLAK

Günümüzdeki ağır ekonomik koşullar karşısında eğitimle çalışmayı bir arada sürdürmenin mümkün olmayacağı, bir kural ve karine olarak kabul edilmelidir (HGK’nun 12.5.1999 gün ve E:1999/2-288, K:1999/294 sayılı ilamı).

Yargıtay “Dolayısıyla, açık öğretim fakültesinde okuyor olmak, babanın yardım nafakası  yükümlülüğünü  ortadan kaldıran bir sebep olarak kabul edilemez.” Görüşündedir.

Boşanma halinde çocuklar için hüküm altına alınan iştirak nafakasının dayanağı:      

Türk Medeni Kanunun   328. maddesidir.

Bu madde : - “ Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.” Şeklinde olup  çocuk ergin olduktan sonraki sürede eğitimine devam ediyor ise  bu halde iştirak nafakası Yargıtay kararlarına göre otomatikman devam etmeyecek, ancak  bu durumda  Türk Medeni kanunun 364. maddesinde düzenlenen yardım  nafakası devreye girecektir.

TÜRK MEDENİ KANUNU MADDE  364 - Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.

Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.

Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Bu durumda  özetle iştirak nafakası çocuk reşit olunca kesilecek, ancak müşterek çocuğun tahsili devam ediyor ise yardım nafakası talebi söz konusu olacaktır.

Yargıtay’ın incelediği bir  bir dosyadaki kararda :

 “ Somut olaya gelince; dava tarihi itibariyle davacı çocuk reşit olup, iki yıllık meslek yüksek OKULU MEZUNUDUR. Aynı zamanda, eğitimini 4 yıllık bir fakültede tamamlamak isteyerek, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesine de KAYIT YAPTIRMIŞTIR. Davanın açıldığı tarihte de 3. sınıf öğrencisi olarak eğitimine DEVAM ETMEKTEDİR. Meslek yüksek okulundan mezun olmakla birlikte, mesleğine uygun bir iş bulamamış; özel yeteneği nedeniyle düğünlerde müzik aleti kullanarak, cüzi bir miktar PARA KAZANMAKTADIR. Kazandığı para, ihtiyaçlarını karşılamadığı gibi, okulunun harç ve giderlerine DE YETMEMEKTEDİR.” Diyerek  bu durumda yardım nafakası gerektiğine karar vermiştir.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi 18.7.2005 tarih ve 2005/12338 esas ve 2005/16008 karar sayılı ilamında  “ MK.nun 328/2. maddesi gereğince; çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve babanın eğitim sonuna kadar çocuğa bakma görevi için yapılacak ödemeye veya MK.nun 364. maddesinde öngörülen yardım nafakasına hükmedilmeden sona eren iştirak nafakasının yorum yoluyla sürdürülmesi mümkün değildir. Burada, “ilam hükmünü ortadan kaldırmak” değil, “uygulama sahasını saptamak” söz konusudur. “ diyerek olaya son noktayı koymuştur.

Bu durumda ergin olana kadar çocuk için  hüküm altına alınan iştirak nafakası; çocuğun  okumaya devam ettiği gerekçesi ile  kendiliğinden ergin olduktan sonra devam etmeyecek,Ancak müşterek çocuğun  okuması  gerekçesi ile Türk Medeni kanun 364 ve  328/2  maddeleri uyarınca  yardım nafakası talebiyle nafaka yükümlüsüne karşı dava açılması gerekecektir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim