• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 20 °C

"Sadece Hukukla Değil, Hayatın Her Alanıyla İlgiliyiz"

"Sadece Hukukla Değil, Hayatın Her Alanıyla İlgiliyiz"
Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve Baro Yönetim Kurulu üyeleri ile yaptığımız özel röportajın ilk bölümünü yayınlıyoruz.

ADANA BAROSU BAŞKANI AV. MENGÜCEK GAZİ ÇITIRIK: “HUKUKU HATIRLATAN BAROLARA SİYASET YAPIYOR DENİLİYOR”

Mehmet AYSAN

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi ÇITIRIK ile BAROTÜRK’ün ilk yayına girdiği günlerde telefonla tanışmıştık.  Daha çok bilinmeyen ve adı duyulmamış bir internet sitesiyken kendisini görüş almak için aradığımızda bizi kırmamış ve sorularımıza cevap vermişti. Aradan beş ay geçti, bu kez biz Adana Barosu’ndan gelen davete icabet ettik. Başkan Çıtırık’ın dönem dönem yaptığı basınla buluşma toplantısına katılmak üzere Adana’ya gittik. Adana Barosu’nun sosyal tesislerinde bir grup gazeteci ile Adana Barosu’nun misafirperver yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldik.

Yönetim Kurulu Üyelerinin hitap ettiği şekilde söyleyecek olursak; Mengücek Başkan, genel olarak ülkenin gündemindeki konuları değerlendirdi. Özetle şunları söyledi;

“Adana Barosu Yönetim Kurulu olarak 20 aydır görevdeyiz. 1935 kayıtlı avukat ve 180 stajyer avukat ile Türkiye’nin altıncı büyük barosuyuz. Görevde olduğumuz dönemde ülkemizde, “ileri demokrasi” adında olağanüstü bir süreç yaşandı. Hak ihlalleri arttı. Yasaklar öyle bir hal aldı ki, temel hak ve özgürlüklerin özüne  dokunulur oldu. Sadece son birkaç ayda Twitter ve Youtube yasaklarını, yargıya müdahale anlamına gelen HSYK Yasası’nı ve özgürlükleri kısıtlayan MİT Yasası’nı gördük.”

Ardından Başkan Çıtırık, Adana’da yaşanan sorunlara dikkat çekti. Toplantının olduğu gün Adana’da yaşanan sağanak yağmur ve yer yaşanan su baskınları ile alakalı olarak, kentsel sorunlara değindi. İşsizliğin Adana’nın en büyük sorunu olduğunu ve Adana’nın resmi işsizlikte Şırnak’tan sonra ikinci sırada olduğunu ifade etti.

Zaman zaman BaroTürk’te haber yaptığımız Adliye Sorununa değindi. Adliye’nin dört farklı yerde bulunmasının, hem vatandaşları hem de avukatları çok zorladığını belirten Başkan, Adliye Binasının yapılması ile ilgili süreçte, hakim ve savcıları yanlarında bulamadıklarını vurguladı.

Başkan Çıtırık’ın açıklamalarının ardından,  Adana Barosu Yönetim Kurulu üyeleri sırasıyla kendi alanlarıyla ilgili bilgiler verdiler. Adli yardım, kadına yönelik projeler, şiddete uğrayan kadınlara yapılan adli yardımlar, sosyal ve kültürel faaliyetler, okullarla işbirliği halinde verilen eğitimler, CMK Bürosu başlıklarında bilgiler verildi.

Anlatılanlardan, Adana Barosu’nun sadece hukukla ilgili değil, hayatın her alanıyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü fark etmiş olduk.

Basın mensuplarının yönelttiği sorulara da cevap veren Mengücek Başkan, Türkiye’de hukuk eğitimi ve avukatlık ile ilgili şunları söyledi;

“Avukatlık Sınavı teklifi yapıldığında, Türkiye’de 34 Hukuk Fakültesi bulunuyordu. Şu anda bu sayı katlanarak artmış durumda. Dolayısıyla Avukatlık Sınavı şu anda daha acil bir ihtiyaçtır. Anayasa Mahkemesi, bir yıllık stajla avukat olunamayacağına dair karar vereli, 5 yıl oldu. Ama hala sınav konulmadı, staj süresi artırılmadı. Mesleki olarak da sıkıntılar yaşıyoruz. Avukatlara olan saygı azalmış durumda. Avukatlar dinlenmeyen, ciddiye alınmayan bir meslek grubu haline getirildi.”

Başkan Çıtırık’ın Yeni Anayasa Çalışmaları ile ilgili görüşleri şu şekildeydi;

“Mevcut Anayasa bir darbenin ürünü olan Anayasadır. Tam 17 kez değişmiştir. Anayasa bu haliyle temel hak ve özgürlükleri kısıtlamaktadır. Devleti kutsamaktadır. Tek tip insan modelini hakim kılmaktadır. Toplumsal farklılıklara yanıt vermeyen, uzlaşma metni olmaktan uzak ve adeta bir plebisit ile belirlenmiş bir Anayasa’dır.

2010 yılında yapılan Anayasa değişiklikleri ile yargı, siyasi iktidar mücadelesinin aracı haline getirilmiştir. Biz Adana Barosu olarak, Yeni Anayasa ile ilgili dört kez çalışma yaptık, akademisyenlerle toplantılar düzenledik, raporlar yayınladık. Anayasa’nın bir toplumsal uzlaşma metni olması gerektiğini savunuyoruz. Ülkemizde hiç kimsenin yok sayılmadığı, ötekileştirilmediği ve toplumsal ihtiyaçlara cevap verebilen bir Anayasa yapılması gerektiğini belirtiyoruz. Fakat siyasi iktidar, sadece kendi çıkarlarına göre Anayasa değişiklikleri yapıyor.”

Başkan Çıtırık, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile ilgili görüşlerini de açıkladı;

“Herşeyden önce şunu unutmayalım ki; Cumhurbaşkanı Anayasa üzerine yemin eder. Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı’nın tarifi çok açık bir biçimde yapılmıştır: “Devletin başıdır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletinin birliğini temsil etmekte, Anayasanın uygulanmasını, devlet olgusunun, düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.”  Toplumu aşağılayan, hakaret eden bir kişinin Cumhurbaşkanı adayı olmaması gerekir. İlk kez Cumhurbaşkanı’nı halk seçeceği için, Cumhurbaşkanı’nın sorumluluğu daha da artacaktır. Başvekil Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde,toplumda kamplaşma  daha da artacaktır. Ayrıca mevcut Anayasa’da Cumhurbaşkanına verilen yetkiler oldukça geniş olup, parlamenter-demokratik rejimle bağdaşmamaktadır. Buna rağmen başvekil Cumhurbaşkanına verilen yetkileri az bulmakta ve Türk usulu Başkancı sisteme geçmek istemektedir. Önemli olan sistemleri değiştirmek değil, hukuku içselleştirmektir.”

YARIN: "Baskılara rağmen, doğru bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim