• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 6 °C

Savcı Arıcan HSYK Üyesine Sordu: "Şimdi Anladınız mı Ne Demek İstediğimi?"

Savcı Arıcan HSYK Üyesine Sordu: "Şimdi Anladınız mı Ne Demek İstediğimi?"
Adalet Bakanlığı'ndaki torpil skandalını ortaya çıkardığı için sürgün edilen Savcı Menderes Arıcan, HSYK üyelerine hitaben "siyasi iradenin usule ve hukuka aykırı talebi bile kabul edip, bu tasarrufa imza atmak zorunda kaldınız" dedi.

Savcı Menderes Arıcan tarafından "ŞİMDİ ANLADINIZ MI NE DEMEK İSTEDİĞİMİ?" başlığıyla paylaşılan değerlendirme şöyle;

"Şu anda HSYK 1. Dairesi üyesi olan; o tarihte ise aynı yerde görev yaptığım değerli bir şahsiyet; HSYK üye seçimleri arifesinde (daha önce öyle bir alışkanlığı olmamasına rağmen) İstanbul Anadolu Adliyesindeki odama ısrarla günde bir iki defa ziyaret etmeye başlamış ve benden kendisinin de içinde bulunduğu harekete destek olmamı, ısrarla kendileri ile birlikte hareket etmemi istemişti.

Ben ise kendisine, içinde bulunduğu hareketin arkasında Yürütme organı olduğunu, bu hareketin arkasında Yürütme organın maddi ve manevi desteği olmasaydı kendileri ile birlikte hareket etmekte bir beis görmeyeceğimi; bu hareketin arkasında Yürütme organı olduğu sürece başarılı olsalar bile ilerde Yürütme organı bu kendilerine sağlamış olduğu maddi ve manevi yardımın diyetini kendilerinden fazlasıyla ödeteceğini, hatta içlerine sinmeyen, adalet duygularını kanatacak kararlar bile almak zorunda kalabileceklerini, ilerde diyet ödemesi muhtemel bir harekete destek veren insan konumunda olmak istemediğimi belirtmiştim.

Bu değerli şahsiyet ise; böyle bir durumun olmadığını, olmasının da mümkün olamayacağını, olsa bile ilerde kimseye diyet borcu da ödemeyeceklerini dile getirmişti.

Ben ise ısrarla, kendilerinin bu şekilde yola çıkmaları ve hareket etmeleri halinde mutlaka, âmâ mutlaka diyet ödemek durumunda kalacaklarını, zira bunun önceki tarihlerde örnekleri bulunduğunu üstüne basa basa belirtmiştim.

Hatta şöyle bir örnek vermiştim: Diyelim ki, hareketiniz başarılı oldu ve ilerde kurul üyesi seçildiniz. Ben de her zamanki gibi, muktedirlere yönelik bir kısım eleştirileri yaptım. Bu söz ve fiillerim nedeniyle de siyasi irade sahibi muktedirler rahatsız oldu ve sizin önünüze dosyamı getirdiler. Bu halde vicdanınıza göre karar verebilecek misiniz, muktedirlere karşı dik duruş sergileyebilecek misiniz? Diye sormuştum. Kendisi de bana "anlamadım savcı bey, nasıl yani" demişti. Ben de konuyu bir daha anlatıp ne demek istediğimi izah ettikten sonra, kendisi "tabiki savcı bey, elbette dik durabiliriz, bundan en ufak şüpheniz olmasın" diye cevap vermişti.

Ben ise, bu dik davranışı gösteremeyeceklerini; verdikleri karar hukuka ve vicdana aykırı bile olsa o karara imza atmak zorunda kalabileceklerini, zira yola siyasi iradenin ve muktedirlerin maddi ve manevi desteği ve diyet borcu ile çıktıklarını, bu durumda bu vaatlerini yerine getiremeyeceklerini belirtmiştim (Tabi ki kendisine inanmadığım için seçimlerde kendilerine oy vermedim. İçlerinden bir kişi hariç.)

Tabi, günler ve haftalar geçti, HSYK üye seçimleri yapıldı, bizim değerli şahsiyette dâhil o harekette yer alan adaylar HSYK üyesi seçildiler. Seçilmelerinden kısa bir süre sonra ilk icraatları ortaya çıkmaya başladı. İlk icraatları ile yürütme ve siyasi iktidarın güdümünde ve onun gölgesinde işlem ve tasarruflar yapmaya başladılar. Bu beklenen bir şeydi. Bu nedenle çok şaşırmamıştık. Zira diyet borcu ödemek zorundaydılar, ödüyorlardı da. Ancak, biz bunun süreli olabileceğini, bir süre sonra bunun sona erebileceğini düşünmüştük. Gördük ki, bu diyet borcu öyle kolay kolay ödenecek bir borç gibi değilmiş meğerse.

Artık bu sondur, bundan sonra kendi iradeleri ile hareket edeceklerdir, siyasi irade ve muktedirlerin güdümünden mutlaka çıkacaklardır artık diye düşünürken, en son şahsıma ve Zonguldak hâkimi Kemal Karanfil beye yönelik hukuksuz ve usulsüz olarak beni Çanakkale’deki görev yerimden Malatya'ya; Kemal beyi ise Zonguldak'tan Urfa'ya geçici görevlendirme ile sürme işlemine imza atmakla, aslında ne kadar haklı olduğumuzu tescillemiş oldular.

Evet, HSYK 1. Dairesi'nde halen kurul üyesi olarak görev yapan değerli şahsiyet; şimdi anladınız mı, size ne demek istediğimi? Hani o tarihte anlattığımda," anlamadım savcı bey" dediğinizde bir kere daha anlatmıştım ya. İşte tam da bu günleri söylüyordum. Siyasi iradenin usule ve hukuka aykırı talebi bile kabul edip, bu tasarrufa imza atmak zorunda kaldınız. Bundan sonda atmak zorunda kalacağınız birçok karar gibi. Ama şunu hiç unutmayın. Allah ömür ve sağlık verirse, bir gün bir yerlerde mutlaka yüz yüze ve göz göze geleceğiz. Biz sizlerin yüzünüze ve gözlerinizin içine çok rahat bir şekilde bakacağımız kesinde. Ya siz?"

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim