• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

Savcı Takçı: "Bize Neden Düşman Oldular?"

Savcı Takçı: "Bize Neden Düşman Oldular?"
Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, tüm evrensel hukuk değerleri çiğnenerek verilen karara istinaden esaret altında bulunduğu Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nden gündeme dair şok açıklamalarda bulundu.

Savcı Takçı, diğer savcılarla birlikte kendilerine beslenen düşmanlığın nedenlerini "Bize Neden Düşman Oldular" başlıklı açıklamasında detaylı olarak anlattı.

Savcı Takçı’nın açıklaması şöyle:

BİZE NEDEN DÜŞMAN OLDULAR?

Bir süredir bana ve 3 meslektaşıma karşı düşman hukuku uygulanıyor. En sonunda söyleyeceğimizi en baştan söyleyerek soruya cevap verelim; Adana Adliyesi olarak onlardan gelen talimat yerine mevcut yasal düzenlemelere göre hareket ettiğimiz için düşman oldular. TIR soruşturmaları ise sadece görünürdeki sebeptir.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli olduğumuz dönemde bir çok soruşturma, iktidar ve uzantılarını rahatsız etti. Bu rahatsızlıklarını gerek vali tarafından baskıya maruz kalan emniyet mensupları aracılığı ile gerek yargıdaki uzantıları- biatçıları aracılığı ile gerekse de HSYK ve Adalet Bakanlığı’nca doğrudan veya dolaylı olarak ilettiler. Ancak biz her defasında mevcut yasalara ve dosyadaki delillere göre hareket edeceğimizi gösterdik. Bu durum zamanla ciddi bir rahatsızlık, giderek düşmanlık oluşmasına sebep oldu.

Somut örnekler vererek açıklamak gerekirse;

1 – El-Kaide vb. Selefi örgütlere yönelik soruşturma ve davalardan çok rahatsız oluyorlardı. Selefi bir gruba karşı yapılan sarin gazı operasyonu sonrasında bizzat dönemin Adalet Bakanı, soruşturmayı yapan Cumhuriyet Savcısını çağırıp hesap sordu ve bu tür örgütlere yönelik operasyonların Bakanlık bilgisi dışında yapılmamasını söyledi.

2- TGB’ye yönelik olarak yürütülen soruşturmada dönemin valisi, derhal operasyon yapılmasını istedi. Ancak delil durumu itibariyle operasyona izin vermemem kendisini çok rahatsız etti.

3- Bir çok konuda yersiz soruşturma talepleri oldu. Ancak delil durumu itibari ile kabul edilmemesi rahatsız etti.

4- 2013 yılının Kasım ayında bir TIR’da yakalanan mühimmat ile ilgili soruşturmanın derinleştirilmesi ve bazı kamu görevlilerine ulaşılması birilerini çok rahatsız etti.

5- 2014 yılının Ocak ayında iki otobüste yakalanan fahiş miktardaki mermilerle ilgili soruşturmanın yüzeysel yapılmayıp derinleştirilmesi ve yine bazı kamu görevlilerine ulaşılması çok rahatsızlık verdi. Hatta bu konuda havuz medyası çok sayıda çarpıtma haber yaptı. Soruşturma savcısı savaş çıkartmaya çalışmakla suçlandı.

6- Cilvegözü ve Reyhanlı saldırılarının arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılması için çok titiz ve ısrarlı soruşturma yapılmaya çalışılması hiç hoş karşılanmadı. Yapılmak istenilen şey, saldırıların kısa yoldan Esad’a bağlanıp dosyanın kapatılmasıydı.

7- Suriyeli muhalif Albay Harmuş ve Binbaşı Kassom’un Esad’a teslimi soruşturmalarını hiç kabullenemediler. Zira her iki olayda da malum kamu kurumu memurlarının rollerinin ortaya çıkmasından çok rahatsız oldular

8- 2013 Haziran ayında meydana gelen Gezi Olaylarında sıradan gösterilerin ilk günden itibaren terör kapsamına alınmasını istediler. Oysa ortada buna yönelik delil yoktu. Biz bunu kabul etmedik ve bu durum da hoş karşılanmadı.

9- KCK soruşturmalarında yakalanan bazı kişilerin bir istihbarat kurumuyla bağlantılı çıkması ve bunların suç işleyenlerine iltimas geçilmemesi o istihbarat kurumunu rahatsız etmişti.

10- Sözde çözüm süreci başladıktan sonra bir çok suçun hoş görülmesi, soruşturma yapılmaması isteniyordu. Oysa yürürlükteki yasalara göre suç olan bir eylem çözüm süreci için suç olmaktan çıkmadığı için biz yasaları uygulamaya devam ettik. Bu dönemde bizzat yargıdaki biatçılar şöyle diyordu; “Size ne kardeşim? Süreç var, hükümetten iyi mi biliyorsunuz? Milli iradeye karşı gelinmez.” Sonuçta bütün KCK-PKK soruşturmaları kapatıldı. Geldiğimiz nokta ortada.

11- KCK-PKK’nın finans yollarına dair ciddi bir soruşturma yürütülüyordu. Tek seferde milyon dolarlık sevkiyatlar tespit edilmişti. Bu tür soruşturmalarda istenmiyordu. Sonuçta bu soruşturma da kapatıldı.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bizim Adana Adliyesi’ndeki varlığımız gerek KCK-PKK faaliyetleri gerek Selefi örgütlere silah ve mühimmat ve militan sevkiyatı yönünden tehlike arz ediyordu. Alanları daralıyordu. Öyle anlaşılıyor ki TIR hikayesi olmasa da ilk fırsatta görevden alınacaktık.

Bizi görevden alarak her türlü faaliyetlerini rahat rahat yapmaya başladılar. Bu faaliyetlerin sonucunda hangi terör örgütlerinin büyük güç topladığı, sonuçta ülkemizin nasıl bir terör sarmalına girdiği ortadadır.

Şu anda yapılmaya başlanan terörle mücadele samimi değildir. Göz altına alınan ve alınacak IŞİD şüphelilerinin %90’ı serbest bırakılacaktır. IŞİD ile mücadelenin samimi olduğuna inanmak için öncelikle bizim gibi “IŞİD ile mücadele edenlerle mücadelenin” bırakıldığı gösterilmelidir. Biz (IŞİD ile mücadele ettiğimiz için) tutukluyken, Suriye’ye yüzlerce militan devşirenlerin serbest ve muteber olarak dolaştıkları bir ülkede IŞİD ile mücadelenin samimi olduğuna kimseyi inandıramazsınız.

Bir kaç gün içerisinde 1300 kişiyi göz altına alıyorsanız burada hukuk yoktur. Bu bir darbe rejimi uygulamasıdır. Soruşturma emek ister. Hukuki emek olmadan yapılan soruşturma yargısal değil “algısal”dır, kalitesizdir. Algısal operasyonlar ile gerçekçi hiç bir sonuç alınamaz.

Üzülerek belirtmeliyim ki, ülkemizi önümüzdeki günlerde daha geniş çaplı kanlı terör eylemleri beklemektedir. Bunun baş sorumlusu da 2-3 yıldır, yargının, polisin, askerin elini kolunu bağlayıp teröristlerin serbest dolaşımını sağlayanlardır.

Kaynak: TIR Savcıları
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim