• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 18 °C

"Savunmanın Yok Sayılması, Hukuk Devletinin İçselleştirilememesidir"

"Savunmanın Yok Sayılması, Hukuk Devletinin İçselleştirilememesidir"
Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi.

 
"SAVUNMANIN YOK SAYILMASI, HUKUK DEVLETİNİN VE DEMOKRASİNİN İÇSELLEŞTİRİLEMEMESİDİR"
 

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan halk oylaması ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yargıtay Başkanlığı'nda yapılacak olan geleneksel adli yıl açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'na konuşma yapma hakkı tanınması durumunda törene katılmayacağını beyan etmesinin ardından, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın konuyu Yargıtay Başkanlar Kurulu'na taşıyacağını beyan etmesi demokratik hukuk devleti adına kaygı vericidir.

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasası'nın 2. maddesinde düzenlendiği üzere; "Toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir." Türkiye Cumhuriyeti, hukuk kuralları ve yıllardan beri süregelen devlet gelenekleri ile yönetilmektedir. Devletin tepesinde bulunan kişilerin hukuk kurallarını ve devlet teamüllerini yok sayarak, keyfiyet ve buyruklarla devleti yönetmesi, yalnız ve ancak Orta Çağ karanlığında kalmış Monarşik yönetimlerde ve demokrasi tarihinin sayfalarına kara bir leke olarak geçen faşist dikta yönetimlerinde mümkündür. Bu hali ile demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle bir durum kabul edilemez.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye'de 80 bini aşkın neferi bulunan "Savunma Ordusu"nun; Türkiye Barolar Birliği'nin seçilmiş başkanı ve mutlak temsilcisidir. Şüphesiz ki savunma, yargının kurucu unsuru ve ayrılmaz bir parçasıdır. Savunmanın yok sayılması yargıyı Engizisyon karanlığına sürükleyecektir. 

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a, 28 Ağustos 2014 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağına yemin edeceğini ve kendisinin artık bir siyasetçi değil Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın buyruğu ile Yargıtay Başkanı'nın, yıllardan beri süregelen ve bir devlet geleneği halini almış olan, savunmanın temsilcisi Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na Adli Yıl açılış törenindeki konuşma hakkı verilmesini tartışmaya açması en hafif tabiri ile savunmanın yok sayılması ve hukuk devletinin içselleştirilememesidir.
Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'na karşı takınılan her türlü tavır Türkiye genelindeki 80 bini aşkın hukuk savaşçısı Avukat meslektaşımıza yapılmış sayılır.

2014-2015 Adli Yıl açılış töreninde savunmanın söz hakkının tartışmaya açılmış olması dahi, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi ve hukuk değerleri bakımından uğradığı erozyonun açık bir göstergesidir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın bu törende konuşturulmaması ya da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın, Birlik Başkanımızın konuşma yaptığı adli yıl açılış törenine tepki göstererek katılmaması hukuk devleti adına kabul edilemez bir durumdur.

Gerek Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, gerekse de Yargıtay Başkanı Ali Alkan'a, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik bir hukuk devleti olduğu ve bu doğrultuda hareket etmeleri gerektiği gerçeğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla...
 
Av. Ali Uğur ÇAĞAL
Artvin Barosu Başkanı
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim