• BIST 111.060
 • Altın 174,401
 • Dolar 4,0555
 • Euro 4,9747
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C

"Seçilirsem Herkesin Başkanı Olacağım"

"Seçilirsem Herkesin Başkanı Olacağım"
İzmir Barosu'nda Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'nun Baro Başkan Adayı olan Av. Aydın Özcan, BAROTÜRK'ün sorularını yanıtladı. Özcan, seçilirsem herkesin başkanı olacağım dedi.

Öncelikle röportaj talebimize olumlu karşılık verdiğiniz için çok teşekkür ederiz sayın Özcan. İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz? Aydın Özcan kimdir?

1968 Yunanistan Dedeağaç doğumlu. İlkokulu Batı Trakya Türk Azınlık Okulu olan Kösemesçit Köyü Azınlık okulunda okudu. Orta öğretimini Karabağlar Cumhuriyet Lisesinde yatılı öğrenci olarak tamamladı.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi' ne başladı, 1991 yılında mezun oldu.
Avukatlık stajını Bursa Barosu' nda tamamladı.1993 yılından bu yana İzmir Barosu'na kayıtlı olarak serbest Avukatlık yapmaktadır.

2008-2010 döneminde İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Baro Başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, Aynı yıllar arasında İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu başkanlıkları ve İzmir Barosu CMK Komisyonu Üyeliği görevlerinde hizmet vermiştir.

İzmir Rumeli ve Balkan Dernekleri Kurucu Platform Başkanlığı yapan Aydın ÖZCAN, 2002 yılından bu yana Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Halen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Maliye Ana Bilim Dalı Vergi Hukuku Programında Yüksek Lisans öğrenimi gören Aydın ÖZCAN, Yunanca bilmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Sizce İzmir Barosu'nun ve meslektaşlarınızın çözülmesi gereken en öncelikli sorunları nelerdir?

Doğaldır ki, meslektaşlarımızın sorunları Türkiye genelindeki sorunlardan soyutlanamaz, ayrı düşünülemez bu bağlamda kısaca özetlemek gerekirse plansız ve hızla açılan hukuk fakülteleri sonucunda mesleğe yoğun bir katılım olması meslekte eğitimi zorlamakta ve kaliteyi düşürmektedir. Bu nedenle fakülteler arasında da standardizasyonun olmaması nedeniyle avukatlık sınavının getirilmesi zorunlu doğmuş bulunmaktadır.

Mahkemelerde ideal üçlü olan sav-savunma-karar dengesinin iktidarlarca devamlı avukatlar aleyhine bozulması ve avukatların bilerek itibarının kaybettirilmesi politikaları mesleğimiz açısından en büyük sorunlardır.

Avukatların iş sahalarının daraltılması gelir seviyelerinin düşürülmesi adliyelerde çalışma ortamlarının gün geçtikçe kötüleşmesi avukatlık yetkilerinin daraltılması genel olarak mesleğin günümüzdeki sorunlarıdır.

İzmir Barosu başkanlığına seçildiğiniz takdirde hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz nelerdir?

Adliye binalarındaki avukatlara ait bölümlerin yeniden düzenlenerek meslektaşlarımıza yakışır hale getirmek ve yeni kullanım alanları kazandırmak.

Adli yardım ücretlerinin günü gününe ödenir hale getirilmesini sağlayarak sistemin avukatların fedakarlıklarıyla yürütülen hale gelmesini önlemek.

CMK müdafilerinin çalışma şartlarını kolaylaştırmak ve ödemeleri güncel hale getirmek.

Diğer barolara göre kıyasladığımızda yüksek olan baro aidatlarını düşürerek ödenebilir seviyeye çekmek.

Genç meslektaşlarımıza mesleğin başında destek vererek bu dönemi sıkıntısız geçinmelerini sağlayıcı yaratmak.

Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarımız ilk beş yıl hiçbir kurulda görev alamamaktadırlar. Bu nedenle bu kesimdeki meslektaşlarımıza sorunlarını ifade etmek için bir ortam yaratarak genç avukatlar meclisi oluşturacağız.

İzmir Barosu Türkiye’nin 3. Büyük barosu konumundadır. Başta ege bölgesi baroları olmaz üzere İstanbul, Ankara ve ülkenin diğer baroları ile TBB Başkanlığı ile işbirliği yaparak meslek ve meslektaş sorunlarını çözüme kavuşturmak için hep birlikte çalışacağız. Meslek ve meslektaş sorunlarını devamlı gündeme taşıyarak canlı tutacak ve çözüme ulaşacağız.

Çalışmalarınız nasıl gidiyor? 

Çalışmalarımız gayet iyi gitmekte olup baroda kayıtlı tüm avukatların desteği ile gayet olumlu gitmektedir. Tüm meslektaşların yönetimi felsefesi ile yola çıktığımızda her kesimden destek görmek bizi mutlu etmekte çalışmalarımıza yüksek motivasyon sağlamaktadır.

Seçildiğiniz takdirde nasıl bir baro başkanı olacaksınız?

Yukarıda ki maddelerde de belirttiğimiz gibi herkesin başkanı parolası ile yola çıktığımız için Avukatlık Kanununda da belirtilen yetkilerimizi her avukat için her mağdur olan yurttaş için kullanacağımız bir baro başkanı olacağım.

Sizce Türkiye'de avukatların en çok yaşadıkları sıkıntılar nelerdir?

Avukatların en çok yaşadığı sıkıntılar yasalarının devamlı değiştirilmesi ve iktidarın hukukun genel ilkelerine çok fazla müdahale etmesi nedeniyle avukata ve hukuka olan inancın sarsılmasıdır.

Hukukta gelişmiş ülkeleri değerlendirdiğimizde ülkemizdeki hukukun ve mesleğin dünya ölçütünden ne kadar uzak olduğu görülmektedir.  

Yargıya güveniyor musunuz? Cevabınızı açıklar mısınız?

Doğaldır ki avukatlık mesleğinin uygulayıcıları olan bizlerin yargıya güvenmesi esastır. Yargıya güvenmemek kendimizi inkar etmek demektir. Ancak her meslekte olduğu gibi yargıda da çürük elmalar bulunmaktadır. Ancak ülkemizde bulunan değerli hukukçuların destekleriyle bu güveni her zaman en üstte tutmak ulusal görevimizdir. Yargı bağımsızlığı hukukun üstünlüğü ve demokrasi vazgeçilmezimizdir.
    
Avukatların dosya incelemelerine kısıtlama getirecek yasa tasarısı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu uygulama fevkalade yanlış bir düşünce olup yanlıştan dönülmesini umuyoruz. Avukatların yetkilerini arttıracakları yerde tam tersi uygulamalar toplumsal hayatı sıkıntıya sokar. Avukatın inceleme yetkisini kısmak savunmayı kısmak anlamındadır ki bu da hakkın gerçekleşmesini engeller. Güçlünün hukukunun oluşmasına yardımcı , vatandaşın ise  savunmasız kalmasına ve adaletin tecellisine engel olur. Savunma hakkınız kısıtlanması avukatlık mesleğinin itibar kaybına yol açar. Bu nedenle bu uygulamaya şiddetle karşıyız. İşbu yasa tasarısının yasalaşmaması için her türlü girişimde bulunacağız.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Baro Türk olarak bize böyle bir olanak verdiğiniz için bende size teşekkür ederim. Şu anda başkan adayını belirlemiş tek grup olan Cumhuriyetçi Avukatlar Grubunun meslek sorunlarına en yakın grup olduğunu, eskide olduğu gibi gelecekte de en doğru çözümleri getireceğine, bu süreçte meslektaş ve meslek sorunları ile öncelikli olarak mücadele edileceğine olan inancımı bir daha vurgular iyi günler dilerim.

Biz de size iyi günler diliyoruz sayın Özcan, seçim yarışında başarıılar diliyoruz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim