• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C

Seçilme Yaşı

Prof. Dr. Faruk BİLİR

Parlamento üyesi olacak kişilerin, olgunluğun bir belirtisi olarak belli bir yaşta olmaları gerekir. Dünyadaki birçok ülkede yasama ve yürütme organlarının daha nitelikli bir şekilde temsil edilebilmesi amacıyla farklı yaş oranları öngörülmüştür. Demokrasinin gelişimine baktığımızda seçilme yaşının seçme yaşına eşitlenmesine yönelik bir eğilim gözlemlenmektedir. Kıt’a Avrupasında 1900 yılların başında İngiltere’de seçilme yaşı erkekler için 21, kadınlar için 30 iken, 1928’de her ikisi de 21’e eşitlenmiş, 1983’te ise günümüzdeki hali olan seçilme yaşı 18’e indirilmiştir. İsveç’te 1976 yılına kadar seçilme yaşı 23 iken 1976 seçimleriyle birlikte seçilme yaşı, seçme yaşına eşitlenmiştir. Zamanla diğer ülkelerde de benzer düzenlemeler ortaya çıkmıştır.
 
Genelde iki meclisli ülkelerde, meclislerden biri için yüksek yaş şartı aranmaktadır. Ama tek meclisli ülkelerde genelde seçilme yaşı düşüktür.  Birçok ülkede seçilebilme yaşı 18’dir. Çok istisnai olarak tek meclisli ülkelerde (örneğin Mısır ve Kuveyt gibi)  seçilme yaşı 30 dur. Birçok ülkede seçilme yaşı milletvekili, meclis başkanı, başbakan ve bakanlar için ayrı ayrı düzenlenmiştir. Milletvekilliği konusunda halkın daha geniş temsili için seçilme yaşı düşük tutulmuştur. Gelişmiş demokrasilerde genelde seçilme yaşı düşükken, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde seçilme yaşının yükseltildiği görülmektedir. Ayrıca bazı ülkelerde yerel yönetimlere katılma yaşı, seçmen yaşı ile aynı düzenlenmişken, genel seçimlere katılma yaşının farklı düzenlendiği de görülmektedir. Fransa’da yerel yönetimler için seçilme yaşı 18 iken, genel seçimler için 23’tür. Estonya’da da benzer bir düzenleme bulunmakta, yerel seçimlerde seçilme yaşı 18 iken genel seçimlerde seçilme yaşı 21’dir.
 
Seçilme yaşının farklılık göstermesine göre ülkeler:
 
Seçilme yaşının 18 olduğu ülkeler: Almanya, Avusturya, Avustralya, Brezilya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Güney Amerika, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, Hırvatistan, Macaristan, Norveç, Portekiz, Sırbistan, Yeni Zelanda
 
Seçilme yaşının 21 olduğu ülkeler: Belçika, Estonya, İrlanda, Lüksemburg, Meksika, Endonezya, İran, Venezuela, Polonya, Kırgızistan, Slovakya, Şili, Ukrayna
 
Seçilme yaşının 23 olduğu ülke: Fransa
 
Seçilme yaşının 25 olduğu ülkeler: ABD, İtalya, Japonya, Litvanya, Yunanistan, Türkiye, Azerbaycan
 
Seçilme yaşının 30 olduğu ülkeler: Kuveyt, Mısır, Nijerya
 
Ülkemizde seçmen yaşı 1924 Anayasasında 22, seçilebilme yaşı ise 30 olarak belirlenmiştir. 1961 Anayasası ile seçmen yaşının kanunla tespit edileceği esası getirilmiş ve ilgili kanunda bu yaş 21 olarak tespit edilmiştir. 1961 Anayasasına göre, seçilebilme yaşı ise 30 olarak belirlenmiştir. 1982 Anayasasında 2006 yılında yapılan değişiklikle seçilme yaşı 25 olarak değiştirilmiştir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim