• BIST 111.991
 • Altın 174,436
 • Dolar 4,0216
 • Euro 4,9784
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 24 °C

SHOW TV'nin Satışına Mahkemeden Durdurma

SHOW TV'nin Satışına Mahkemeden Durdurma
Show Tv satışı mahkeme tarafından durduruldu.

Show TV birkaç yıl önce TMSF tarafından yönetimine el konulmasının ardında, uzun bir zaman sahipsiz kalmış, devletin atadığı kişiler taraından yönetilmişti. Ancak tasarruf Mevduat Sigorta Fonu Show TVyi bir süre önce Ciner Grubuna sattı. Devir işlemleri yapıldıktan sonra televizyonun gerçek sahipleri olan ve fona devretmek durumunda kalan Çukurova Grubu adına Erol Akson İstanbul 4. İdare mahkemesine dava açınca Mahkeme 1'e Karşı 2 oyla yürütmeyi durdurarak devir yapılmasını iptal etti.

Show Tv satışı mahkeme tarafından durduruldu. Ciner Grubu'na satışı yapılan Show Televizyonunun devri konusunda İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne açılan dava sonucunda mahkeme, oy çokluğu ile TMSF'nin Show TV'nin devri istikametinde vermiş olduğu onay kararında yürütmeyi durdurma vererek iptal etti. Show Tv'yi bir süre önce  devralan Ciner'den konuya ilişkin açıklama geldi. Oylamada 3 hakimden 2'si davacı lehine karar verirken Mahkeme başkanı ret oyu verdi.

Çukurova Grubunun elinde iken el konularak TMSF'ye devredilen Show Tv'nin Ciner Grubuna satılarak devredilmesi işlemine İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nden ret kararı geldi. İdare Mahkemesi  Çukuruva grubunun hukuksuzluğa uğradığı gerekçesi ile açtığı davayı görüşerek karara bağladı. Buna göre Show Tv'nin TNSF tarafından Ciner Grubu'na devredilmesi kanunlara aykırı bulundu. Karar  bire karşı iki oyla alındı. “TMSF Dışı Borçları”nın alacaklılarına ödenmesini, Çukurova Grubu’nun ve SHOW TV alacaklılarının menfaatinin, amme alacağının önüne geçirilmesi anlamına geldiği ve bunun hukuken geçerli olmadığı gerekçesiyle TMSF’nin, hisse satış sözleşmesine onay ve muvafakat verilmesi işleminin oyçokluğu ile iptaline karar vermiştir” denildi.

Edinilen bilgilere göre kararda 1 karşı oy hakim Mahkeme Başkanı, Davacı Erol Aksoy'un, davanın açıldığı dönemde şirkette hissesinin bulunmaması gerekçesi ve dava dışı Çukurova Grubu ile imzaladığı sözleşmedeki bir maddeden hareketle satış işleminin iptalini istediği , bu sebeple dava açma ehliyetinin bulunmaması sebebiyle davanın reddi yönünde görüş bildirdi. Böylece Show Tv tekrar TMSF’ye geçti. Danıştay konu hakkındaki son kararı verecek.

 CİNER’DEN AÇIKLAMA

Ciner Medya Grup Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “İstanbul 4. İdare Mahkemesi; SHOW TV’nin sahibi AKS A.Ş.’nin hisselerinin Çukurova Grubu tarafından Ciner Grubuna satışına dair sözleşmeye TMSF’nin onay ve muvafakat vermesine dair işlemin iptaline yönelik açılmış olan davada; SHOW TV’nin “TMSF Dışı Borçları”nın alacaklılarına ödenmesini, Çukurova Grubu’nun ve SHOW TV alacaklılarının menfaatinin, amme alacağının önüne geçirilmesi anlamına geldiği ve bunun hukuken geçerli olmadığı gerekçesiyle TMSF’nin, hisse satış sözleşmesine onay ve muvafakat verilmesi işleminin oyçokluğu ile iptaline karar vermiştir.

Buna mukabil, Mahkeme Başkanı; “Davacının (Erol Aksoy) dava konusu işlemin tesis edildiği tarihte satışa konu şirkette hissesinin bulunmadığı, dava dışı Çukurova Grubu ile imzaladığı sözleşmedeki bir maddeden hareketle satış işleminin iptalini istediği”, bu sebeple dava açma ehliyetinin bulunmaması sebebiyle davanın reddi gerektiği gerekçesiyle karara muhalefet etmiştir.

Kararın içeriğinden de anlaşılacağı üzere :

1) SHOW TV hisselerinin satışı özel hukuk hükümlerine tabi olup, tüm yönleriyle hukuken ve fiilen sonuçlanmış olan hisse satış sözleşmesinin iptal edilmesi sözkonusu değildir.

Esasen İdari Yargı tarafından bir özel hukuk sözleşmesinin iptal edilmesi hukuken mümkün değildir.

2) Kararda, alıcı Ciner Grubuna herhangi bir kusur, sözleşme temerrüdü ya da sözleşme ihlali gibi bir konu atfedilmemiştir. Dolayısıyla karar Ciner Grubunu etkilememektedir.

3) Bu sebeple iyiniyetli alıcı olan ve bugüne kadar SHOW TV için 400 milyon dolar’a yakın ödeme yaparak edimlerini tamamen yerine getiren alıcı Ciner Grubunun, sözleşme uyarınca hukuka uygun şekilde kazanmış olduğu müktesep haklarının bu kararla ve bu karara dayanılarak ortadan kaldırılabilmesi sözkonusu değildir.

4) Ciner Grubu, her zaman olduğu gibi TMSF ile bundan sonraki süreçte de Hukuka, Kanunlara ve Hukukun Genel İlkelerine uygun bir şekilde hareket edecektir.

Bilindiği gibi İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nce daha önce de aynı gerekçeyle TMSF’nin SHOW TV ile ilgili aldığı kararın Yürütmesinin Durdurulmasına karar verilmiş; ancak Bölge İdare Mahkemesi itiraz üzerine verdiği kararda “TMSF işlemlerinin hukuka uygun olduğuna ve Yürütmeyi Durdurma Kararının Kaldırılmasına” karar vermiştir.

Bölge İdare Mahkemesi’nin bu kararı ortada iken, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin, Bölge İdare Mahkemesi’nin ayrıntılı gerekçelerle kaldırdığı Yürütmenin Durdurulması kararındaki aynı geçersiz gerekçelerle ve avukat iken 8 ay önce hakimliğe geçmiş iki üyenin kararı ile, hakimlik tecrübesi çok daha uzun ve geniş Sayın Mahkeme Başkanı’nın muhalefetine rağmen aynı kararı vermiş olmaları düşündürücüdür ve karar üzerinde maalesef kuşkular yaratmıştır.

Karar, temyize tabi olup, temyizi halinde Danıştay incelemesinden sonra kesinleşecektir. Danıştay’ın olaya ve hukuka uymayan gerekçelerle ve saiklerle verilmiş bu kararı hukuka uygun kriterlerle değerlendireceğine inancımız tamdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim