• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 14 °C

Siyasallaşan Yargı Varsa Hukuk Devleti Yoktur

Siyasallaşan Yargı Varsa Hukuk Devleti Yoktur
Giresun Barosu Başkanı Av. Gültekin UZUNALİOĞLU, BAROTÜRK Dergi'nin 2. sayısı için yazdı.

BAROTÜRK Dergi 2. Sayı

Av. Gültekin UZUNALİOĞLU / Giresun Barosu Başkanı

İstanbul 29.  Asliye Ceza Mahkemesi eski hâkimi Metin Özçelik ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi eski hâkimi Mustafa Başer' in haklarında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek", "Silahlı örgüt üyesi olmak" suçlarından dolayı tutuklama kararı verildi. Yine Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca' nın haklarında ise "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek" suçlamasıyla tutuklanmalarına karar verildi.

Hukuk tarihinde pek örneğine rastlanmayacak bir durumla karşı karşıyayız. Bir hâkiminin kararından ötürü tutuklandığı bir savcının yaptığı soruşturmadan ötürü tutuklandığı bir ülkede asla gerçek hukuk devletinden söz edilemez.

Hâkim ve Savcılarımız özgürce ve hukuk vicdanlarına uygun çalışmaları Anayasamızca güvence altına alınmıştır. Anayasamızda ilgili hüküm şöyledir;

 "A. MAHKEMELERİN BAĞIMSIZLIĞI  

Madde 138 - Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. 

Hiçbir organ, makam, merci ve kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. 

Görülmekte olan bir dâva hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. 

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez. 

B. HÂKİMLİK VE SAVCILIK TEMİNATI  

Madde 139 - Hâkimler ve savcılar azlolunamazlar, kendileri istemedikçe Anayasada gösterilen yaştan önce emekliye ayrılamaz; bir mahkemenin veya kadronun kaldırılması sebebiyle de olsa, aylık, ödenek ve diğer özlük haklarından yoksun kılınamaz. 

Meslekten çıkarılmayı gerektiren bir suçtan dolayı hüküm giymiş olanlar, görevini sağlık bakımından yerine getiremeyeceği kesin olarak anlaşılanlar veya meslekte kalmalarının uygun olmadığına karar verilenler hakkında kanundaki istisnalar saklıdır. "

Bu tutuklamalar bizce Anayasamızdaki bu hükümlere aykırıdır. Bu tutuklamalar yargının bağımsız olmadığını, hâkim ve savcı teminatı olmadığını göstermiştir.

Yıllardır Türkiye'de yargının bağımsızlığının olmadığını, yargının giderek siyasallaştığını ve siyasallaşan yargının olduğu yerde asla hukuk devletinden söz edilemeyeceğini tekrarladık durduk. Yine siyasi iktidarın yargı alanından elini çekmesi gerektiğini, siyasi iktidarın müdahalesinin yargının hassas kantarını bozduğunu ve bozulan bu kantarın bir gün gelip bozanları da tartacağını söyleyerek defalarca uyardık. Keşke bu uyarılarımız dikkate alınsaydı da bugünleri görmeseydik.

Türkiye de ne yazık ki yargının hali içler acısıdır. Artık çoğu vatandaşın yargıya güveni kalmamıştır. Mensuplarının dahi güveninin azaldığı bir yargı tablosu görmekteyiz.

Yargıdaki bu parçalanma, kararlarını verirken yarın ne gibi durumla karşılaşırım endişesi ile hareket etme tehlikesi yargımızı kaosa doğru sürüklemektedir. Artık yargı mensuplarımız karar verirken kafaları rahat değildir. Korku, çekinme ve şüphe ile verilen kararlardan adalet beklemek nafiledir.

Ancak Yargımızı bu açmazdan kurtaracak olan yine biz hukukçulardır. Biz hukukçular mesleğimizin başında yaptığımız yemine sadık kalarak, sadece vicdanlarımızın sesini dinleyerek ve gerçek hukuk adamı gibi davranarak bu günleri atlatacağız. Sokaktaki vatandaşın "Türkiye'de iyi ki Barolar var " sözü biz Baro Başkanlarına büyük mutluluk ve onur vermektedir. Adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı savaşımızda bize enerji vermektedir. Ancak vatandaşımıza "Türkiye'de iyi ki hâkimler var iyi ki savcılar var iyi ki avukatlar var" dedirttiğimizde bu işi birlikte başarmış olacağız. Gerçek hukuk devletine ulaşacağımız günlerin çok yakın olduğu inancı ile sevgi ve saygılarımı sunarım.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim