• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

Soma Faciası ve Tehlike Sorumluluğu

Soma Faciası ve Tehlike Sorumluluğu
Soma’da meydana gelen felaketin arkasından işletmenin iş güvenliği adına tamamlaması gereken yükümlülüklerini tamamlamadığı örneğin yaşam odalarının olmadığı gibi kusurlarının olduğu ortaya çıktı.

Arif Gözel / Ankara Strateji Enstitüsü

Soma’da yaşanmakta olan son derece üzücü hadiselerin üzerine maden ocağı işletenlerin sorumlulukları gündeme geldi. Maden ocakları, meydana gelen iş kazalarının yoğunluğu ve ağır zararlar doğurması sebebiyle tehlikeli işletmeler olarak kabul edilmektedir. Bu tip tehlikeli işletmelerde işletme sahipleri veya işletenlerin hiçbir kusurları olmasa dahi kanunen sorumluluklarının olduğu kabul edilmektedir. Soma’da meydana gelen felaketin arkasından işletmenin iş güvenliği adına tamamlaması gereken yükümlülüklerini tamamlamadığı örneğin yaşam odalarının olmadığı gibi kusurlarının olduğu ortaya çıktı.
 
Borçlar kanunu tehlikeli işletmelerde işletenin veya işletme sahibinin hiçbir kusuru olmasa dahi sorumluluğunu düzenlemiştir. Bu sorumluluk tipine tehlike sorumluluğu denilmiştir. Soma’daki maden işletmesi sahibinin hiçbir kusuru olmasaydı dahi bu sorumluluğa göre işletmenin faaliyetinin sebep olduğu zararları denkleştirmekle yükümlüydü.
 
Tehlike sorumluluğu (risk responsibility), sorumluluk alanını genişleten hukuki bir kavramdır. Türk Borçlar Kanunu’nda haksız fiillerden doğan sorumluluk, kural olarak kusur sorumluluğu olarak düzenlenmekle birlikte bu kuralın istisnaları da belirlenmiştir. Bu istisnalar; hakkaniyet sorumluluğu, özen sorumluluğu ve tehlike sorumluluğudur.
 
Tehlike sorumluluğu borçlar kanununda (71.madde) “önemli ölçüde tehlike arz eden bir işletmenin faaliyetinden zarar doğduğu takdirde, bu zarardan işletme sahibi ve varsa işleten müteselsilen sorumludur” şeklinde düzenlenmiştir. Tehlike sorumluluğu bütün dikkat ve özen gösterilse dahi sıkça veya ağır zararlar doğma ihtimalinin bulunduğu işletmelerde önem kazanmaktadır. Kanuna göre bütün dikkat ve özen gösterilse dahi ortaya çıkan zararlardan işletme sahibi “uygun bir bedelle” sorumlu olacaktır.
 
Tehlike sorumluluğu sorumluluk türlerinin en ağırını oluşturmaktadır. Bu tür sorumlulukta modern toplum yapısının gerektirdiği bazı kuruluş ve faaliyetlerin varlıkları, işletilmeleri veya icralarının yol açabileceği özel tehlike nedeniyle doğabilecek zararlardan işletmenin sahip veya işletenleri de sorumlu tutulmaktadır.[1] Bu tür kuruluşlara örnek maden, enerji işletmeleri ve atom reaktörleri verilebilir.
 
Tehlike sorumluluğunda zarar verenin kusuru aranmaz. Çünkü tehlike sorumluluğunun kabulünde zarara bir haksızlık değil, kazanın sebebiyet verdiği kabul edilmektedir. Önemli ölçüde tehlike taşıyan bir işletmenin faaliyetine hukuk düzenince izin verilmiş olsa, bu faaliyetleri yürüten kişiler gereken izni veya ruhsatı almış olsalar bile, tipik tehlike olgusunun doğurduğu tipik zarardan sorumlu olmaktan kurtulamazlar.

[1] http://www.erdoganhukuk.com/dosyalar/tehlike.pdf

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim