• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C

"Son Derece Tehlikeli Bir Düzenleme"

"Son Derece Tehlikeli Bir Düzenleme"
Amasya Barosu, kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak anılan “Polis Vazife Ve Selahiyet ile bazı Kanun Ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında bir basın açıklaması yaptı.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ İLE İLGİLİ AMASYA BAROSU BASIN AÇIKLAMASI

Kamuoyunda iç güvenlik paketi olarak anılan “POLİS VAZİFE VE SELAHİYET İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDEKİ KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISININ” bazı maddelerinin Hukuk Devleti ve Evrensel Temel Haklara aykırılık teşkil etmesi nedeniyle aşağıda belirtilen hususlarda kamuoyunu bilgilendirmek ve açıklama yapmak zorunluluğu doğmuştur.

Tasarının 1. Maddesi ile Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun 16/d maddesinde yapılan değişiklikle özellikle toplu gösteriler sırasında atılan ve silah olarak kabul edilen maddelere karşı polise silah kullanma yetkisinin genişletilerek verilmesi, orantısız güç kullanımını artıracağı gibi, Anayasal Güvence altında bulunan YAŞAM HAKKININ  da sıklıkla ihlaline neden olabilecek son derece tehlikeli bir düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hüküm ile Polis ile vatandaş arasındaki güven sorunu daha da artacak, toplu gösteriler PROVAKASYONLAR ile birlikte amacından uzaklaşabilecek, hak arama hakkı da bir şekilde ortadan kaldırılmış olunacaktır.

Tasarının 6. Maddesi ile CMK 91. maddesinde yapılacak değişiklik ile kolluk amirleri tarafından hakim veya savcı kararı olmadan 24 saat süreyle şüphelinin gözaltında tutulabilmesinin mümkün hale gelmesi, Anayasal güvence altında bulunan Hukuk Devleti ilkesine aykırılık teşkil ettiği gibi, Anayasamızın benimsemiş olduğu Yasama-Yürütme-Yargı dan oluşan Kuvvetler ayrılığı ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir. Yargı görevine giren hususlarda idarenin karar vermesi Hukuk Güvenliğini ortadan kaldırabilecek bir gelişme olarak algılanacak, bunun sonucu olarak da devlete ve devletin mekanizmalarına olan güveni daha da azaltacaktır. Toplu gösteriler esnasında suçu sadece yoldan geçmekte olan bir vatandaş 48 saat sorgusuz sualsiz ve yargının haberi olmadan gözaltında tutulabilecektir.

Tasarının, 10. ve devamı maddelerinde getirilen hükümler ile Emniyet Teşkilatının geleneksel yapılanması değiştirilmekte, bir çok kıdemli emniyetçi adeta emekliliğe zorlanmaktadır. Yine tasarının 16. Ve devamı maddeleri ile Jandarma teşkilat yapısı ile görevlerini icra ederken sorumlu oldukları makam değiştirilmekte, küçük bölgelerde yapılanan Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatları Vali ve Kaymakamlıkların emrine bağlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli unsuru olan ve barışta iç güvenlik, savaşta Silahlı Kuvvetlerin bir savaş kuvveti olarak görev yapan,  halkın en güvendiği kurumlar içinde bulunan böyle bir yapının günlük siyasi baskılara maruz kalacak şekilde teşkilatlanmasının değiştirilmesinin Jandarma Kuruluş Kanununa da aykırılık teşkil edeceği, ülke savunması ve iç güvenliğinin sağlanmasının zafiyete uğrayacağı düşünce ve inancındayız.  

Yukarıda tasarının en önemli sakıncalı yönlerinin belirtildiği açıklamanın Yasama Organı olan TBMM de dikkat alınarak sakıncalı kısımlarının ortadan kaldırılmasının gerekliliğini kamuoyu ile saygı ile paylaşırız.

Amasya Barosu Yönetim Kurulu
Adına Baro Başkanı
Av. A. Melik DERİNDERE 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim