• BIST 110.932
 • Altın 174,978
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C

Son Mevzuat Değişikliği Ve Emniyetteki Tasfiyeler

Son Mevzuat Değişikliği Ve Emniyetteki Tasfiyeler
Av. Fevzi Cem Şenocak, 6638 sayılı Polis Vazife ve Salahiyatlerı Kanunu ile Jandarma Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Yapılan Düzenlemeyi, hukuki açıdan BAROTÜRK için değerlendirdi.

Av. Fevzi Cem ŞENOCAK 

6638 sayılı Kanunun 22. Maddesi ile değişik 3201 sayılı Kanunun;

55. Maddesinin 19. Fıkrasında; “bulundukları rütbelere terfi ettikleri tarihten itibaren 5 yıl içinde bir üst rütbeye terfi edemeyen Emniyet Amirleri ile 4, 3 ve 2. Sınıf Emniyet müdürleri emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları haiz olmaları kaydıyla Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve Bakan onayı ile emekliye sevk edilirler

Aynı maddenin 20. Fıkrasında ise; “1.sınıf emniyet müdürlerinin bulundukları rütbedeki en fazla çalışma süresi 6 yıldır. Bu süre sonunda bir üst rütbeye veya meslek derecesindeki göreve atanamayanlar, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları haiz olmaları kaydıyla, kadrosuzluk nedeniyle Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve bakan onayı ile emekliye sevk edilirler… (devamında unvanlar ve emekliye sevki uygun görülmeyenler düzenlenmiş)

Yukarıda yer verilen hükümler genel düzenleme olup, belirtilen süreleri dolduran emniyet amirleri ile 4, 3, 2 ve 1. Sınıf emniyet müdürleri Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve bakan onayı ile emekliye sevk edilmektedirler. Ancak belirli unvan ve görevlerde bulunanların kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevki uygun görülmeyerek, durumu 2 yılda bir Yüksek Değerlendirme Kurulunca karara bağlanmak üzere çalıştırılmaya devam edileceği görülmektedir.

Burada, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları haiz olmaları kaydıyla, emniyet amirleri ile 4, 3, 2 ve 1. Sınıf emniyet müdürleri 20. Maddenin devamındaki unvanlarda değilseler Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve bakan onayı ile emekliye sevk edilecekleri ve görev sürelerinin uzatılmayacağı düzenleniyor.

Bu kısımda yer alan personel için açılacak davalarda mahkemeler, idarece yapılan emekliye sevk işlemlerinin kanun gereği olduğunu, bu nedenle işlemde hukuka aykırılık bulunmadığını ileri sürerek davanın reddine karar vereceklerdir. Kişiler ancak, söz konusu kanun maddelerin anayasaya aykırılık iddiasıyla birlikte dava açmaları gerekir. Böyle bir durumda mahkeme anayasaya aykırı görür ise dosyayı aykırılık iddiasını karara bağlamak üzere Anayasa Mahkemesi’ne gönderir ve oradan gelen cevaba hareket eder. Buradaki bir diğer sıkıntı ise Anayasa Mahkemesi Kanunu iptal etse bile iptal kararları geriye yürümeyeceği için mahkemeler Anayasanın iptal kararına rağmen RET kararı vereceklerdir. Yani tasfiye, yapanın yanına kar kalacaktır. Ancak, bizde içtihatlar sürekli değiştiği için ve yarınların ne getireceği belli olmadığı için dava açılmasında yarar var.

6638 sayılı Kanunun 32.maddesi ile 3201 sayılı Kanuna eklenen geçici 27.maddede ise; “01/01/2015 tarihi itibarıyla, Birinci Sınıf Emniyet Müdürü rütbesini ihraz edenlerden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, İl Emniyet Müdürü, Emniyet Müşaviri, Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü, Akademi Başkan Yardımcısı, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, Teftiş Kurulu Grup Amiri, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü ve Polis Eğitim Merkezi Müdürü kadrolarında bulunanlar dışında kalanlar ile 01/01/2015 tarihi itibarıyla İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Sınıf Emniyet Müdürü rütbesini ihraz edenlerden emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları haiz olanlar; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile resen emekliye sevk edilebilir. Bu şekilde emekliye sevk edilenler hakkında da 55 inci maddenin yirmi birinci fıkrası hükümleri uygulanır." Hükmü getirilmiştir. Burada ise;  idareye takdir yetkisi tanınmış, 1.1.2015 tarihi itibariyle belli unvan ve görevlerde bulunmayan 1, 2,3 ve 4. Sınıf emniyet müdürlerinin, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartlara haiz  olanların bu kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren altı ay içerisinde Yüksek değerlendirme Kurulunun teklifi ve bakanın onayı ile emekliye sevk edilebilmektedir.

Emekliye sevk konusunda idareye takdir yetkisi tanınmış ise de; bu takdir yetkisi mutlak ve sınırsız olmayıp kamu yararı ve hizmet gerekleri ile sınırlıdır. Bu şekilde emekliye sevklerde, emekliye sevk işlemi dava konusu olması halinde, idare mahkemelerince, sebep ve maksat denetimi yapılacağından, davalı idarenin, işlemin kamu yararına ve hizmet gereklerine uygun tesis edildiğini ispatlaması gerekir. (eğer mahkemelerde hukuka uygunluk denetimi yapılırsa)

Emekliye sevk sırasında aynı şartlara sahip, hizmet süresini doldurmuş ve 1.1.2015 tarihi itibariyle belirli unvanları ihraz etmiş müdürler arasından, diğerlerinin sevk edilmeyip de davacının sevk edilmesinin nedenlerinin, objektif kriterler esas alınarak emekliye sevk edilmesine yönelik işlem tesis edildiğinin idarece somut bilgi ve belgelerle ortaya konulması gerekir;

 • İdarenin emekliye sevk edeceği aynı rütbede kaç kişi var.
 • Kaçını emekliye sevk etti, kaçını sevk etmedi.
 • Emekliye sevk ettiklerinin unvanı, hizmet süreleri, sicilleri, performansı, kariyer ve liyakatı
 • Emekliye sevk etmediklerinin sevk edilmeme nedenleri,

İlgililer dava açarken;

 • Aynı şartlara sahip olanlardan bir kısmı emekliye sevk edilirken bir kısmının edilmediği
 • Emekliye sevklerde objektif kriterlerinin esas alınmadığı, sübjektif kriterler esas alındığı,
 • Kendisinden kıdemli ve kıdemsizlerin olduğu,
 • Hizmet süresi, performansların dikkate alınmadığı,
 • Emekliye sevkte kendisinin tercih edilmesinin nedenlerinin objektif olmadığı,
 • Konunun Anayasaya aykırı olduğu, hiçbir kriter belirlenmeden emekliye sevkin idarenin takdirine bırakılamayacağı,
 • Kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olmadığı hususları dile getirilebilir.

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim