• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 18 °C

"Tasarı Totaliter ve Faşizan Bir Yapıya Yönelişin Temel Taşlarını İçeriyor"

"Tasarı Totaliter ve Faşizan Bir Yapıya Yönelişin Temel Taşlarını İçeriyor"
Bolu Barosu’ndan çok sayıda Avukat, Adliye önünde toplanarak ‘İç Güvenlik Paketi’ tasarısını protesto ettiler.

Bolu Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, tasarının temel hak ve özgürlüklerine vurulacak bir darbe olduğunu ifade etti.

Baro Başkanı Av. Ferit Atalay, kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak bilinen tasarının genel niteliği itibariyle tamamen Demokratik Hak ve Özgürlükleri sınırlamayı amaçlayan bir tasarı olduğuna vurgu yaptı.

Bu tasarının kabulü ile siyasi ve hukuki olarak ciddi olumsuzlukların yaşağanacağına dikkat çeken Av. Ferit Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Demokratik bir Cumhuriyet olarak adlandırılan TC Hukuk Devleti özelliğini tamamen yitirecek ve Polis Devletine dönüşecektir. Tasarı ile Anayasanın 12 Maddesinde belirtilen temel hak ve özgürlüklerin kullanımını fiili olarak ortadan kaldırmaktadır.

‘ADLİYENİN İŞLEVİNİ MÜLKİ AMİRE DEVREDİYOR’

Özellikle Yakalama, tutuklama, gözaltına alma, uzaklaştırma gibi koruma tedbirleri kolluk kuvvetlerine bırakılmakta ve Cumhuriyet Savcılıkları devre dışı kalmaktadır. 48 saate varan gözaltı sürelerinde bireyin akıbeti tamamen kolluğun insafına terk edilmektedir. Tasarı bununla yetinmeyip suç ve suçlunun takibinde, soruşturmanın başlatılmasında suçun tanımında dahi  Mülki Amiri yetkili kılarak Adliyenin işlevini mülki amire devretmektedir.

Yargı kararı olmadan 48 saat gözaltında tutulabilirsiniz. Yargı kararı olmadan 48 saat dinlenebilirsiniz. Yargı kararı olmadan ve makul şüphe gerekçesiyle     üstünüz, aracınız aranabilir, 48 saat gözaltında tutulabilirsiniz.

Ve gösteri yürüyüşüne katıldığınız gerekçesiyle her an kolluk şiddetinin en aymazı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğitim hakkı, yaşam hakkı, adil yargılanma hakkı gibi temel hak ve özgürlükleri kullanmak için sokağa çıktığınızda her an kolluğun şiddetine hatta silahlı şiddetine maruz kalabilirsiniz.

Bu tasarı ile Hukuk Devletinden hızla uzaklaşılmakta ve tamamen otoriter ve baskıcı bir anlayışın polis devletinin önü koşulsuz açılmaktadır. Bu durum Kuvvetler ayrılığına, Yargı bağımsızlığına aykırı olduğu kadar ve insan özgürlükleri ile ilgili yargıç teminatını yok etmesi nedeniyle de Anayasaya aykırıdır” diye konuştu.

‘EN SIRADAN PROTESTOLAR BİLE ÖLÇÜSÜZCE CEZALANDIRILABİLECEK’

Çağdaş ülkelerin tümünde polisin silah kullanma yetkisi azaltılırken Türkiye’de tam tersi bir girişimin olduğunu söyleyen Atalay, “En sıradan, en masum protesto ve gösteri hareketlerine iştirak edenler, yüzü kapalı, taş Sopa ve Molotof kullanabilecekleri gerekçesiyle ölçüsüzce cezalandırabileceklerdir. Torna/GAZ/COP Kullanımına bu kez insanı ezen ve onursuzlaştırmayı amaçlayan boyalı su eklenmektedir” ifadelerini kullandı.

Atalay, söz konusu paketin insan hakları metinlerine de açıkça aykırı olduğunu söyleyerek “Demokrasiyi Hukuk Devletinde temel hak ve özgürlüklerin kullanılması, devletin güvencesi altındadır. Salt cezalandırmayı öne çıkaran, özgürlükleri kısıtlayan tedbirlerle demokrasi korunamaz. Demokrasiyi kurma ve korumanın yolu özgürlükleri genişleterek kullanılabilir hale getirmektir.

bugün iç güvenlik paketi olarak meclise sunulan tasan hukuk devletine, hukuk güvenliğine, kuvvetler ayrımına ve yargı bağımsızlığına, Avrupa insan hakları sözleşmesi ve insan hakları ile ilgili evrensel metinlere açıkça aykırıdır. düzenleme olağanüstü rejimi olağan hale getirmektedir.

‘KAMUOYUNU AYDINLATMAK BİZİM GÖREVİMİZ’

Tasarı totaliter ve faşizan bir yapıya yönelişin temel taşlarını içermekte olup tasarıya  her biri hukukun üstünlüğü ve insan haklarının yorulmaz savunucusu olan, yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin teminatı olan avukatların karşı koyması ahlaki ve vicdani bir yükümlülüktür.

Bireylerin hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığı ve toplumun geleceğinin sorgulandığı bir ortamda kamuoyunu aydınlatmak bizim için bir görevdir.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim