• BIST 117.110
 • Altın 171,107
 • Dolar 3,9621
 • Euro 4,8908
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 15 °C

Tekirdağ Barosu'ndan Erkan Tan ve STAR Gazetesine Suç Duyurusu

Tekirdağ Barosu'ndan Erkan Tan ve STAR Gazetesine Suç Duyurusu
Tekirdağ Baro Başkanlığı, Beyaz Tv Haber Spikeri Erkan Tan ve Star Gazetesi'ne, avukatlar ve avukatlık mesleğinin onur ve şerefini zedeleyen, aşağılayıcı ve küçük düşürücü gerçeğe aykırı yayın iddialarından dolayı dava açtı.

Tekirdağ Baro Başkanlığı, Beyaz Tv Haber Spikeri Erkan Tan ve Star Gazetesi'ne, avukatlar ve avukatlık mesleğinin onur ve şerefini zedeleyen, aşağılayıcı ve küçük düşürücü gerçeğe aykırı yayın iddialarından dolayı dava açtı.

"AVUKATLAR HEDEF GÖSTERİLDİ"

Tekirdağ Barosu'nun Star Gazetesine dava açmasının sebebi olarak yazılı açıklamasında, "31.03.2015 günü meydana gelen terör olayı neticesinde, konunun detayları henüz belli değilken yapılan bu haberin manşet olarak kullanılan cümlesinde “Avukatlar” hedef olarak gösterilmiştir. Haberin içerisinde yer alan“…saat 12.30 sıralarında “avukat kılığında” Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giren iki terörist Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına girdi…”cümlesi ile avukatlar hedef gösterilmiştir. Söz konusu terörist eylem ile avukatlık mesleği arasında yapılan böyle bir ilişkilendirme son derece yersiz ve haksızdır" diye belirtildi.

"TERÖRİST AVUKAT ALGISI YARATILDI"

Beyaz TV Haber Spikeri Erkan Tan hakkında ise Tekirdağ Baro Başkanı Av. Huriye Altay Erol, dava açtı. Sebep olarak ise, "02.04.2015 tarihinde ulusal yayın yapan Beyaz TV’nin spikeri Erkan Tan, spikerliğini yaptığı kendi programında; Çağlayan’da meydana gelen olayla ilgisi bulunmayan açıklamaların etkisi ile adeta konuyu çarpıtan yukarıdaki beyanı ile; halkı avukatlık mesleğine karşı kışkırtarak , hakaret ederek, öfke ile; nefret suçu işlemiştir. “Gerçi sizin adamlar sizi rehin almazlar.” sözleri ile; bilerek ve isteyerek zaten zor koşullarda görev yapan avukatlar aleyhine “terörist avukat” algısı yaratmıştır. Spikerin bu sorumsuz beyanlarından sonra avukatlar görevlerini yaparken artık eskisinden daha da fazla tehlike altındadır" denildi.

Tekirdağ Barosu Yönetim Kurulu'nun 03.04.2015 tarihli toplantısında alınan karar ile Beyaz TV'de yayınlanan bir programda avukatlar ve avukatlık mesleğinin onur ve şerefini zedeleyen, aşağılayıcı ve küçük düşürücü gerçeğe aykırı yayından iddialarından dolayı spiker Erkan Tan'ın kınanmasına ve ilgili kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Ayrıca Tekirdağ Barosu, Beyaz TV'de aynı sebeplerden dolayı program sunucusu Erkan Tan ve Beyaz TV'den tekzip talebinde bulunulmasına karar verdi. Tekirdağ Baro Başkanlığı Genel olarak ise STAR Gazetesi’nin kınanmasına sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilerek ilgili yasal başvurular yaptığı belirtildi. Tekirdağ Baro Başkanı Huriye Altay Erol, Erkan Tan hakkında; Tekirdağ Baro Başkanlığı ise Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Filiz Güler, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ve Star Gazetesi İnternetten Sorumlu Müdür Özkan Demir hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tekirdağ Barosunun Star Gazetesine dava açmasının sebebi olarak yazılı açıklamasında, "Star Gazetesi'nin 01.04.2015 tarihli nüshasının 16. sayfasında “CÜBBELİ TERÖR” başlıklı bir “haber” yayımlanmıştır. 31.03.2015 günü meydana gelen terör olayı neticesinde, konunun detayları henüz belli değilken yapılan bu haberin manşet olarak kullanılan cümlesinde “Avukatlar” hedef olarak gösterilmiştir. Haberin içerisinde yer alan“…saat 12.30 sıralarında “avukat kılığında” Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giren iki terörist Berkin ELVAN’ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim KİRAZ’ın odasına girdi…”cümlesi ile avukatlar hedef gösterilmiştir. Söz konusu terörist eylem ile avukatlık mesleği arasında yapılan böyle bir ilişkilendirme son derece yersiz ve haksızdır. Olay günü itibariyle, henüz kamera kayıtları dahi izlenmemiş ve kimlikler net olarak doğrulanmamışken, böyle bir bağlantı kurulması ve avukatları işaret eder manşetler kullanılması basın ahlakıyla örtüşmemektedir. Suç tarihinde, teröristlerin Adliyeye cübbeli olarak girdikleri, içeride göründükleri ve şehit Savcı’nın odasında cübbeli olarak bulunduklarına dair ne bir görüntü ne de resmi makamlar tarafından doğrulanmış bir beyan mevcuttur. Henüz teröristlerin kimlikleri dahi açıklanmadan “Adliyeye avukat cübbesi ile girdiler” söylemine dayanarak yapılan bu haber ve kamuoyuna duyuruluş şekli habercilik anlayışından uzak ve başta avukatlar olmak üzere, cübbe giyen tüm yargı mensuplarını hedef gösterir nitelikte olup, özellikle avukatlar üzerinde negatif bir algı yaratılmasına sebep olmuştur" diye belirtildi.

Beyaz TV Haber Spikeri Erkan Tan hakkında ise Tekirdağ Baro Başkanı Huriye Altay Erol, "Yetkili bazı kamu görevlilerinin Çağlayan Adliyesi’nde meydana gelen olay üzerine; şüphelilerin adliye giriş kapısından avukat cübbeleriyle girdiğini iddia etmesi üzerine; yine bu bazı kamu görevlilerinin beyan imkanı buldukları her fırsatta ulusal yayın yapan medya kuruluşlarında kasıtlı olarak “cübbeli olarak“ ya da “avukat giysisi“ gibi tanımlamalarla sanki suçu avukatlar işlemiş gibi göstermelerinin ardından; hiç gereği yok iken bazı medya kuruluşlarının kraldan çok kralcı (bir kimsenin meselesini kendisinden çok takip etmek, kendisinden çok taraftar olmak) kesilerek avukatların kamuoyu nazarında küçük düşürülmesi için basın yayın ilkelerine ve gazetecilik etiğine aykırı olarak gösterdikleri çaba avukatlar arasında yaygın bir şekilde rahatsızlık yaratmıştır. Kaldı ki gazetecilik etik ilkeleri 21.maddesinde “Gazeteci, kişi ve kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde aşağılayan, hakaret içeren ifadeler kullanmamalıdır.” demektedir. Son olarak sabırları taşıran bir yayında ; 02.04.2015 tarihinde ulusal yayın yapan Beyaz TV’nin spikeri Erkan TAN, spikerliğini yaptığı kendi programında; sanki asker arkadaşına seslenircesine; “Ya avukatlar açıkça maraza çıkartmak istiyoruz, arıza çıkartmak istiyoruz, huzur ve güvenlikten rahatsız oluyoruz desenize be…! Onu desenize... Avukatlar her an Türkiye'nin dört bir yanına uçakla seyahat ediyorsunuz yalan mı? Türkiye'nin dört bir yanındaki adliyelerde sizin davalarınız var müvekkilleriniz var. Havalimanlarına girerken donunuza kadar aranıyorsunuz. Hiç kimse bir şey diyemiyor, diyemez çünkü. Normal çünkü. Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. Adliye'ye girerken niye bu kadar arıza çıkartıyorsun? Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. O teröristler savcıyı değil de aranızdan birini rehin alsaydı ne olacaktı !!? Gerçi sizin adamlar sizi rehin almazlar...!! Anladın mı…!!?" şeklinde beyanda bulunmuştur. (İlgili beyan için bkz. http://www.beyaztv.com.tr/program/erkan-tan-vakti/… bağlantısının 32 dk. 30 sn. ve devamı) Kamuoyunu yönlendiren, Çağlayan’da meydana gelen olayla ilgisi bulunmayan açıklamaların etkisi ile adeta konuyu çarpıtan yukarıdaki beyanı ile; halkı avukatlık mesleğine karşı kışkırtarak , hakaret ederek, öfke ile; nefret suçu işlemiştir. “Gerçi sizin adamlar sizi rehin almazlar…” sözleri ile; bilerek ve isteyerek zaten zor koşullarda görev yapan avukatlar aleyhine “terörist avukat” algısı yaratmıştır. Spikerin bu sorumsuz beyanlarından sonra avukatlar görevlerini yaparken artık eskisinden daha da fazla tehlike altındadır" denildi.

Tekirdağ Barosu'nun sonuç ve istem olarak ise, "Yukarıda sunulan nedenler ile yapılacak soruşturma işlemleri sonucunda; Beyaz TV spikeri Erkan Tan isimli şahsın avukatlara yönelik olarak, görevi nedeniyle basın yoluyla hakaret, halkı kin ve düşmanlığa sevketme ve aşağılama suçları nedeniyle hakkında gerekli işlemlerin yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz" diye belirtildi.

Kaynak: http://www.trakyagazetesi.com.tr/
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim