• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

Tır Savcılarının Dosyası Yargıtay'a Gönderildi

Tır Savcılarının Dosyası Yargıtay'a Gönderildi
Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, TIR soruşturmasında görev alan savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman, Ahmet Karaca ve Süleyman Bağrıyanık ve Albay Özkan Çokay hakkında hazırlanan dosyayı Yargıtay'a gönderdi.

Savcılar ve Albay Özkan Çokay, iddianamede yer alan "darbeye teşebbüs" suçlaması nedeniyle müebbetle yargılanacak.

Mahkeme, Savcıların son savunmalarını vermeleri için Temmuz'un 15'ine kadar süre verdi. Avukatlar 15 Temmuz saat 16.22'de son savunmaları adliye götürdü ve işleme koydu. Savunmalar UYAP'a kaydedildi. Ancak mahkemenin son savunma dilekçelerinin tesliminden önce son soruşturma yapılması izni vererek dosyanın Yargıtay'a gönderilmesine karar verdiği ortaya çıktı.Karar oy birliği ile alındı. Karar alınırken, adliye mahkemenin üyelerinden birinin de bulunmadığı belirtildi.

Savcıların Yargıtay'da yargılanması için hazırlanan 52 Sayfalık gerekçeli kararda, şu ifadeler sıralandı: "Şüpheliler Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takcı, Özcan Şişman ve Özkan Çokay hakkında 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 89 ve 90.maddeleri uyarınca eylemlerine uyan 5237 sayılı TCK'nun 37/1 maddesi delaletiyle 312/1-2, 327/1, 329/1, 63/1 ve 53 maddeleri uyarınca Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığının 03/07/2015 tarih, 2015/8143 Soruşturma sayılı dosyasına konu iddianamesine ve mahkememizce verilen son soruşturma kararına göre Yargıtay'ın yetkili ve görevli Ceza Dairesinde yargılamalarının yapılması için tüm şüpheliler hakkında ayrı ayrı SON SORUŞTURMANIN AÇILMASINA, 2) Şüpheliler Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Özcan Şişman, Aziz Takcı ve Özkan Çokay'ın TCK 312/1 ve 327/1 md.lerinde atılı suçları işlediklerine yönelik, şüpheli beyanları, tanık ifadeleri, Adana CBS‘nin 2014/2 ve 2014/54 sayılı dosya içerikleri, HTS kayıtları, nöbet listesi, inceleme tutanakları, görüntü CD'lerine ait inceleme tutanakları, Adana ve Hatay Valilikleri cevabi yazıları ve tüm dosya kapsamının kuvvetli suç şüphesini oluşturduğu, atılı suçlardan TCK 312. md. de düzenlenen suçun CMK 100/3 de sayılan tutuklama nedeninin varsayılabileceği katalog suçlardan olması, işin önemi, öngörülen cezaların alt ve üst sınırları nazara alındığında orantılılık ilkesinin mevcut bulunduğu, Mahkememizin 09/07/2015 tarih ve 2015/172 Esas sayılı kararı ile tutukluluğun devamına karar verilmiş olup karara yapılan itirazlar üzerine itiraz makamınca da tutukluluğun devamına karar verilmesi, şüphelilerin tutuklanmalarından sonra dosya kapsamına tutukluluk hallerinin değiştirilmesini gerektirir lehe bir delilin yansımaması, atılı suçlar, mevcut delil durumu ve yasada atılı suçlar için öngörülen ceza miktarları karşısında adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı anlaşılmakla şüpheli Ahmet Karaca müdafiinin tahliye talebinin reddi ile tüm şüphelilerin 7 gün içerisinde 2802 sayılı Kanunun 92 maddesi uyarınca ilgililerin görev yaptığı yer dışında Mahkememize en yakın Ağır Ceza Merkezi olan Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesine itirazı kabil olmak üzere TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA, 3) Şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına ilişkin kararın yakınlarına Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığıaracılığıyla bildirilmesine, 4) Karardan bir suretin Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna gönderilmesine, 5) Dosyanın tümüyle Yargıtay yetkili ve görevli Ceza Dairesine gönderilmek üzere Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına tevdiine, Dair, talebe uygun, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunun 89.maddesi gereğince dosya üzerinde yapılan inceleme sonucu, oybirliği ile karar verildi" denildi.

Öte yandan Mahkeme, savcıların avukatları tarafından yapılan tahliye talebini dosyayı Yargıtay'a gönderdikten sonra incelemesi için Mersin'e gönderdi.

GriHat / Arzu Yıldız

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim