• BIST 112.122
 • Altın 174,898
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C

"TKİ Sorumluluk Şartlarını Yerine Getirmediği İçin Bu Facia Yaşandı"

"TKİ Sorumluluk Şartlarını Yerine Getirmediği İçin Bu Facia Yaşandı"
Ma­ni­sa Ba­ro­su Baş­ka­nı Av. Zey­nel Bal­kız, So­ma fa­ci­ası­nın TKİ’­nin so­rum­lu­luk şart­la­rı­nı ye­ri­ne ge­tir­me­di­ği için ya­şan­dı­ğı­nı, TKİ yö­ne­ti­ci­li­le­ri­nin de yar­gı­lan­ma­sı için sav­cı­lı­ğa iki fark­lı di­lek­çeyle baş­vu­ru

Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız Soma’daki maden faciasıyla ilgili Bugün Gazetesi'nden Bilal Şahin'e çarpıcı açıklamalar yaptı. Soma’da çöken madenin işleticisi firması ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve ona bağlı Ege Linyitleri İşletmesi arasında "rödövans (alım garantili sözleşme)" bulunduğu iddiasının hukuki olmadığını savundu.

SÖZLEŞME ESKİ

Bununla ilgili hukuki delilleri savcılığa teslim ettiklerini belirten Baro Başkanı şöyle konuştu: "Bunu rödövans sözleşmesi olarak kabul etmemiz mümkün değil. Bu sözleşme 2010 yılından önce, yani Maden Kanunu'ndaki değişiklikten önce buradaki mevcut sözleşmenin devri niteliğindedir ve bu bakımdan iş-hizmet satın alma sözleşmesi niteliğindedir.

İŞVEREN DE SORUMLU

Mesele hukuki boyutta böyle olunca, elbette TKİ ve ELİ yetkilileri burada her türlü denetimden aynen işveren gibi sorumlu olacak. Netice itibariyle bizim görüşümüz, TKİ ve ELİ'nin üst iş veren konumunun kabulü gerekir ve bu kabul, soruşturmanın Enerji Bakanlığına uzanmasını ve TKİ, ELİ yöneticilerin de otomatikman soruşturmaya dahil edilmesini gerektirir."

Balkız facianın nasıl adım adım geldiğini ve TKİ’nin sorumsuz davranışlarını suç duyurusunda toplayarak savcılığa iletti. Savcılığa iletilen suç duyurusunda şu tarz çarpıcı suçlamalar yer alıyor:

METAN İKAZI

“Haziran 2010 tarihli ‘Madencilikte Yaşanan İş Kazaları Raporu’nda yüksek miktarda metan içeriğine sahip olan Soma’daki maden ocaklarının küçük bir hatayı bile kabul edemeyecek riskte olduğu vurgulanmış.

Kömür damarlarının kalın olması ve havzada günümüze kadar metansız ortamlarda çalışılması nedeniyle metan drenajı yapılmadan üretim yapılması faciaya sebep olabilir’ denilmiştir. Gerekli önlemler alınmayarak faciaya davet çıkartılmıştır.”

SAYIŞTAY DA KURUMU UYARMIŞ

Şikayet dilekçesinde Sayıştay’ın TKİ’yi incelediği 2012 denetim raporundaki tespitler şöyle sıralanıyor: “Son yıllarda özel sektör aracılığıyla yeraltı kömür üretiminin hızla arttığı ancak bu şirketlerin faaliyetlerini denetleyecek kontrol sisteminde eksiklikler olduğuna vurgu yapılmış. Kömür işletmelerindeki kontrol müdürlüklerinin özel sektör eliyle yapılan işleri kontrol ettiği hatırlatılarak, yüklenicilerin faaliyetlerini sözleşmelerdeki hükümlere göre yürütüp yürütmediğine dikkat çekilmiştir.

EKSİK PERSONEL

Kurum tarafından yaptırılan işlerin takibi için oluşturulan kontrol birimlerinin önemi ve işlevi gün geçtikçe arttığı belirtilen raporda kontrol birimlerindeki personel eksikliğine dikkat çekilmiş kazanın meydana geldiği madenin ruhsat sahibi TKİ’nin ve yetkililerinin sorumluluğunun devam ettiği açıkça ortaya koyulmuştur.

Yapılan değişiklikle; ruhsat sahibinin idari, mali ve hukuki sorumluluğuna sınırlama getirilmiş olup, ruhsat sahibi olarak denetim görevi olan TKİ’nin cezai sorumluluğu ile ilgili herhangi bir kısıtlama ve değişiklik söz konusu değildir.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim