• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

"Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin" Dersi Anaokulu Çağından İtibaren Verilmelidir"

"Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin" Dersi Anaokulu Çağından İtibaren Verilmelidir"
Osmaniye Barosu Kadın Hakları Komisyonu, üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği dersi ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.


ÜNİVERSİTELERDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ DERSİNİN ZORUNLU DERS OLMASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI 

Toplumsal cinsiyet içinde yaşanılan zaman, coğrafya ve kültürel  duruma göre değişen insanların cinsiyetlerine göre sahip olmaları beklenen sosyal rol, davranış ve fiziksel görünüşlerinin bütünüdür. Toplumsal cinsiyet, kişinin, içinde yaşadığı toplumda aileden başlayarak modellerin gözlenmesi yoluyla edinilir.Kadın ve erkek bu kavramlar içindeki normları sosyalleşme sürecinde öğrenirler.

Toplumsal cinsiyet algıları, kişilere salt insan gözüyle bakılmasını engelleyip onlara birer “cinsiyet elbisesi“ dikmektedir. 

Günümüzde biz kadınların karşı çıktığı ve mücadele etmek zorunda kaldığı birçok sorun toplumsal cinsiyetle ilgilidir. Toplumsal cinsiyet, cinsiyet farklılığını belirlemekle kalmadığı gibi aynı zamanda cinsler arasındaki eşitsiz güç ilişkilerini belirler.

Cinsiyetler arasında kadına yönelik şiddet nedenleri ve çözüm yolları konusunda kadın kuruluşlarınca ve üniversiteler bünyesinde çok sayıda araştırma yapılmış, TBMM bünyesinde de araştırma komisyonları kurulmuş, ayrıntılı raporlar hazırlanmıştır.

Fakat bu zaman kadar sistemli bir eğitim politikası izlenemediğinden sayısal verilerde maalesef hiçbir azalma olmadığı gibi, bu tip şiddet vakaları gün geçtikçe artmıştır.

Bizce temel sorun, toplumumuzdaki tüm bireylere "kadın erkek ayrımının sadece bir biyolojik farklılık olduğunu" bunun dışında kadın ve erkeğin insan olarak eşit hak ve yükümlülüklere sahip olduğu bilincinin verilmemesidir. Oysa kadın hakkı ihlali bir insan hakkı ihlalidir.

Bu kapsamda da toplumda yaşayan her bireye ;

Okul öncesi eğitimden başlayarak, eğitimin her kademesinde toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları, demokrasi ve yurttaşlık bilinci konularını içeren bir derse müfredatta yer verilmesi, İstanbul Sözleşmesinin 14.maddesi, 6284 sayılı yasanın 12. maddesinin 6. fıkrası ve 6284  sayılı Kanuna İlişkin Uygulama Yönetmeliğinin “eğitim” başlığı altında 41. maddesi uyarınca zorunludur.

Bu amaçla konulacak bir dersin öğrencilere yararlı olması için, öncelikle bu dersi verebilecek olan öğretmenlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine olan duyarlılığının arttırılması gerekmektedir.

Bu yapılacak eğitim ve çalışmaların tamamı da yasal mevzuatımızca korunmaktadır.

Bu sebeplerle de üniversitelerde kadın - erkek eşitliğine ilişkin ders verilmesi bir adım olsa bile bu durum toplumun her kesiminde kadına yönelik şiddetin başta gelen nedenini önleyebilmek adına "toplumsal cinsiyet eşitliğinin" anaokulu çağından itibaren verilmesi gerekmektedir.

TÜBAKKOM olarak, İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı Kanunun gereğinin yapılması talebimizi ilgili kurumlarla  paylaşır, kamuoyuna duyururuz.

TÜBAKKOM 13.Dönem Sözcüsü
Osmaniye Barosu 
Kadın Hakları Komisyonu Başkanı

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim