• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

Toplumsal Duyarlılığı Yüksek Bir Baro: ÇANAKKALE BAROSU

Toplumsal Duyarlılığı Yüksek Bir Baro: ÇANAKKALE BAROSU
Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, BAROTÜRK Dergi için yazdı.

BAROTÜRK Dergi

Av. Bülent ŞARLAN / Çanakkale Barosu Başkanı

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Değerli Baro Türk Takipçileri,

Çanakkale Barosunda iki dönemdir başkanlık yapma onurunu taşıyan bir meslektaşınız olarak baromuzu sizlere tanıtmaktan mutluluk duyarım. 1950 yılında kurulan Çanakkale Barosu, o günden bugüne ilk savunucu Sokrates gibi ahlaklı ve öğretici, ilk Adalet Bakanımız Mahmut Esat Bozkurt gibi çağdaş ve yenilikçi, ilk kadın avukatımız Süreyya Ağaoğlu gibi savunucu ve öncü bir baro olmaya çalışmıştır. Çanakkale Barosu'nda şu anda 126 kadın, 225 erkek olmak üzere toplam 351 avukatımız kayıtlıdır.

Çok değerli üstatlarımızın büyük katkılarıyla bugüne gelen baromuz, ülkemizin kaderini değiştiren Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı olan 2015’de tarihin üzerine yüklediği sorumlulukla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu vesileyle size bir çağrıda bulunuyor ve sizleri, 253 bin şehit verdiğimiz, Cumhuriyetin önsözünün yazıldığı, Atatürk’ün bütün üstün nitelikleriyle ortaya çıktığı Çanakkale’ye davet ediyorum.

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Çanakkale Barosu geçen 64 yıllık süreçte, hukuk için, adalet için, mesleğimiz için var gücüyle çalışmıştır. Çanakkale Barosu’nun misyonu; ilkeli yönetim ve etkin hizmettir. Hedefimiz ise daha saygın ve güçlü bir avukatlık mesleği, daha etkin ve yetkin bir baro olmaktır. Bu hedefe, dünyanın en zorlu, en soylu, en onurlu mesleklerinden birinin sahibi olan avukatlarımızın sonuna kadar layık olduğu bilinciyle üreten ve yön veren bir baro olmaya çalışıyoruz.

ADALET TANRIÇASI GİBİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Değerli okuyucular,

Çanakkale Barosu, sadece Çanakkale’deki meslektaşlarımız için değil, sizler için de çabalamaktadır. Mesleğimiz için gayret etmektedir. Mesleğimiz zorlu günlerden geçmektedir, maalesef sorunlarımız her gün büyümektedir. Çanakkale Barosu bunun farkında ve mesleğin saygınlığını artırmak ve sorunlarını çözmek için çabalamaktadır.

Maalesef bugün avukatlar; başkalarının hakkını ararken hakkı gasp edilendir. Adliyede saatlerce hak aramak için bekleyendir. Saldırılanı korurken, saldırıya uğrayanın kendisidir. Angarya yasaklarına rağmen CMK uygulamasıyla angaryaya mahkûm edilendir. Biz avukatlar, vergisiyle Maliyede, kimi zaman idarede, çoğu zaman adliyede problem yaşayanız.  Biz Avukatlar, hakkı hukuku ararken sağlığını kaybedeniz. Geniş yürekleriyle daracık mahkeme salonlarında zorluk yaşayanız. İşte Çanakkale Barosu tüm bunları görmekte ve bunları çözme adına çabasını sürdürmektedir.

Çanakkale Barosu olarak ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, bir elinde kılıcı, bir elinde terazisiyle gözleri kapalı Adalet Tanrıçası gibi olmaya çalışıyoruz. Gözlerimiz kapalı, elimizde teraziyle; herkese adil, herkese tarafsız, herkese eşit mesafede olmayı vazgeçilmez bir amaç kabul ediyor ve sorunların çözümüne odaklanıyoruz. Çanakkale Barosu hiçbir ayrım yapmaksızın tüm insanların eşitliği, hakkaniyetin ve adaletin gerçekleşmesi için fedakârca çalışan Avukatlar ordusundan oluşan bir barodur. Bununla gurur duyuyoruz. Hukukun üstünlüğünü, hayatın her alanında tesis etmek için mücadele ediyoruz. Atatürk İlkelerine bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti çatısının daha da kuvvetlendirilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

MENSUPLARIMIZ FAHRİ DOKTORAYLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Çanakkale Barosu geçtiğimiz bir yıl içinde üstatlarımız Recep KEMAHLI ve Önceki Baro Başkanlarımızdan Merhum Hasan SİPAHİ, Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi tarafından, fahri doktora ile ödüllendirilmişlerdir. Bu Çanakkale Barosu için bir gururdur.

Çanakkale Barosu, bilişim anlamında çok sağlıklı ve her daim güncel bir web sayfasına sahiptir. Bu sitemize www.canakkalebarosu.org adresinden ulaşabilirsiniz. Facebook ve twitter sayfamız daima günceldir. Çalışmalarımızı sizlerde buralardan takip edebilirsiniz. Baro Dergimiz ise 3 yıldır, 3 ayda bir olmak üzere düzenli olarak meslektaşlarımıza sunulmaktadır.

6 GÜNDE 26 ETKİNLİK

Çanakkale Barosu’nun çok aktif bir baro olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle Avukatlar Gününe ve Adli Yıl Açılışlarına, özel bir hassasiyetle eğiliyoruz. En son düzenlediğimiz avukatlar haftasında 6 günde, 26 etkinlik düzenlediğimizi gururla paylaşmak isterim. 25 ve 40 yılını dolduran meslektaşlarımızın bu özel günlerinde yanlarında olmayı, deneyimlerine saygılarımızı plaket sunumlarıyla göstermeyi ihmal etmiyoruz. Avukatın kim olduğunu, ne yaptığını; okuldaki çocuğa da, bürokrasiye ve halka da görüşmelerle, konferanslarla, panellerle, filmlerle, yarışmalarla, sporla, sanatla anlatmaya çalışıyoruz. Türk Sanat Müziği Konseri, tiyatro gösterimi, şiir ve kompozisyon yarışmaları, satranç turnuvası, resim sergisi gibi etkinliklerle hukuku ve avukatı öne çıkarmaya gayret ediyoruz.

Birlik ve beraberliğimize çok önem veriyoruz. Kimi zaman Silivri Mahkemelerinde, kimi zaman bir törende, bazen bir panelde, bazen bir meslektaşımızın evinde oluyoruz. Kimi zaman huzurevinde yaşlılarla, kimi zaman yarışmalarda çocuklarla beraber oluyoruz. Kimi zaman stajyerlerimizle, kimi zaman duayenlerimizle bazen Çanakkale merkezinde bazen ilçelerimizde aynı sofra etrafında birleşiyoruz. Televizyon programlarında, radyo programlarında mesleğimizi ve taleplerimizi anlatıyor, hemen hemen her önemli konuda duyarlılığımızı basın kanalıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz. 

TOPLUMSAL BAROYUZ

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Toplumun değişik kesimleriyle hep bir aradayız. Ortaöğretimde, yükseköğretimde, cezaevinde, askeriyede ve daha birçok yerde konferanslar, paneller düzenledik, düzenliyoruz.  Kadın Hakları Komisyonumuz örnek çalışmalara imza atıyoruz. Bir yandan panellerle, basın açıklamalarıyla, organizasyonlarla biryandan da Ailenin ve Kadının korunması için kitaplar hazırlayıp dağıtarak bu alana katkı sunuyoruz. Çocuk Hakları Komisyonumuzda her yıl 23 Nisanda örnek bir çalışmayla okullar arasında; şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında hukuku ve avukatlığı çocuklara sevdirmeye çalışıyor. Çevre Komisyonumuz davalar açarak, doğanın yok olmasına engel olurken, ağaç dikerek, doğa gezileri yaparak, ulusal sempozyumlar, ulusal paneller düzenleyerek kamuoyunun dikkatini çekiyoruz. Stajyer Avukatlarımızın özellikle eğitimlerine önem veriyoruz. 

İKİNCİ AİLEM ÇANAKKALE BAROSU

Bu kadar yoğun çalışan Çanakkale Barosu bu yıl ve önümüzdeki yıl da özellikle 3 konuda yüksek bir hassasiyetle çalışıyor. Bunlar çevre,  kadına şiddet ve insan hakları konularıdır. “DUYARLILIĞIN GÜR SESLİ BAROSU” olmak için var gücümüzle çalışıyoruz.  Yine bu dönem bir projemiz daha var. Bunun adına “İKİNCİ AİLEM, ÇANAKKALE BAROSU” diyoruz. Bu projeyle sadece avukatlarımıza değil, ailelerine de yönelik etkinlikler yapıyor,  büyük ve sımsıkı bir aile olmayı hedefliyoruz.  “FİZİKİ MEKÂN İHTİYACINI ÇÖZMÜŞ BARO” olmak amacındayız.

Meslektaşlarımıza yönelik avantajları yaygınlaştırıyoruz.  Eğitim, seminer vb. çalışmaları artırıyoruz. “DAHA GÜÇLÜ AVUKAT İÇİN, DAHA ÇALIŞKAN BARO” olmaya gayret ediyoruz. Her yıl düzenlenecek ve devamlılığı olacak “Hukuk Ödülü” yarışmasıyla,  Baromuz bünyesinde oluşturacağımız Baro Müzesiyle, yeni yayınlarımızla kurumsal kimliğimize ve hukuk bilincine dönük çabalar içindeyiz.  Her meslektaşımızın “BENİM ARKAMDA BAROM VAR” demesi için çalışıyoruz. 

Çanakkale Barosu’nun tüm mensupları adına siz değerli meslektaşlarıma en içten saygılarımı sunarım. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim