• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C

Torba Kanun 7 Maddesi Kabul Edildi! İşte Son Durum

Torba Kanun 7 Maddesi Kabul Edildi! İşte Son Durum
"Torba Kanun" Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda olduğu haberleri geldi. Teklifin, 47 bin öğretmen kadrosu ihdası da öngören 7 maddesi kabul edildi. Peki 7 maddede neler var? Torba Kanun'unda son durum ne? İşte o detaylar...

Evlenecek çiftlere çeyiz yardımı, konut desteği, 47 bin  öğretmen kadrosu ihdası içeren "Torba Kanun" teklifinin 7 maddesi TBMM Genel  Kurulu'nda kabul edildi.

2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na bağlı kamu görevlilerine  ilişkin 73 bin ve 77 bin olarak öngörülen atama sayısı, Ak Parti'nin verdiği  önergeyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndaki yeniden yapılanma gerekçesiyle 73 bin  600 ve 77 bin 600 olarak değiştirildi.

Kabul edilen maddelere göre 47 bin öğretmen kadrosu ihdas edilecek.  Bunların 35 bini bu yıl atanacak. Bunun yanında Milli eğitim Bakanlığı'na ait  diğer hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320 adedine de bu yıl içinde atama  yapılacak.

Ev sahibi hükümet anlaşmaları veya Türkiye'nin taraf olduğu diğer  anlaşmalar çerçevesinde program, fon, temsilcilik ve özel ihtisas kuruluşlarının  resmi kullanımları için yapılacak mal teslimi ve hizmet  ifaları, bunların sosyal  ve ekonomik yardım amacıyla bedelsiz olarak yapacakları mal teslimi ve hizmet  ifaları, bedelsiz mal teslimi ve hizmet ifaları ile ilgili mal ve hizmetlerin  bunlara teslim ve ifası; ilgili kurum, temsilcilik, program, fon ve özel ihtisas  kuruluşlarının Türkiye'deki faaliyetlerinin devamı veya ilgili kurumlara ilişkin  uluslararası anlaşmaların yürürlükte bulunduğu süre içinde katma değer  vergisinden istisna olacak.

Bu kuruluşların yönetici kadrolarında görev yapan Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşı olmayan mensuplarına Türkiye'de görevde bulundukları süre içinde  yapılacak mal teslimi ve hizmet ifaları da katma değer vergisinden müstesna  olacak.

Türkiye'deki uluslararası kuruluşlar ve bunların yönetici kadrolarında  görev yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan mensupları tarafından  Türkiye'de görevde bulundukları süre içinde kendi ihtiyaçları için ilk iktisabı,  ithali veya bunlara teslimi ÖTV'den de istisna olacak.

Vergi Usul Kanunu'na eklenen fıkra ile elektronik ortamda tebligat,  muhatabın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış  sayılacak.

Yoklama faaliyetleri elektronik ortamda da yürütülebilecek ve yoklama  fişleri elektronik ortamda da oluşturulabilecek.

TRT'nin her türlü program, haber, yapım ve yayınlarla ilgili olarak  Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi'nden yapacağı mal ve hizmet alımları, Kamu  İhale Kanunu kapsamı dışında olacak.

      -Arınç ile Gökçek arasındaki tartışma- 

  Teklifin görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışma da muhalefet  milletvekilleri tarafından gündeme getirildi.

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Ankara Büyükşehir  Belediyesi'nin 10 yıllık konsolide bütçe büyüklüğünün 45 milyar lira olduğunu  belirterek, 40 kilometrelik metro hattına Gökçek'in ayırabildiği paranın 10 yıl  boyunca 828 milyon lira olduğunu ifade etti. Günaydın, "Bütçesinin 50'de birini  metro hattına ayıramayan, 10 yılda metro açamayan ve bunun için Ulaştırma  Bakanlığı'ndan 3 milyar lira ilave para almak zorunda kalan bir büyükşehirden  bahsediyoruz. 828 milyon lirayı metroya ayırdı da geriye kalan 44 milyar lirayı  kim götürdü? Bunun cevabını başlaması gereken soruşturmalar elbette verecek" diye  konuştu.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz da Arınç'ın sözlerinin yargıyı  ilgilendirdiğini ifade ederek, "Türk Ceza Kanunu'nun devleti zarara uğratmaktan  tutun, kamu arazilerini usulsüzce peşkeş çekmek, imar ve ihale yolsuzlukları  yapmak gibi birçok maddesini ilgilendiren ve bu konuda Cumhuriyet savcılarını  göreve çağıran sözler" dedi.

Arınç'ın açıklamalarının, İçişleri Bakanlığı'nı anayasanın "görevden  uzaklaştırma" maddesi üzerinden işleme davet eden sözler olduğunu ileri süren  Korkmaz, "Bu iddiaların Ankaralılar ve milletimiz adına açıklığa kavuşturulması  gerekiyor. Madem yolsuzlukla iştigal ettiğini biliyordunuz ve kamuoyuna  açıkladınız, artık bu saatten sonra beklemek ne sizin vicdanınıza ne de kamu  vicdanına uyar. Bildiğiniz her şeyi savcılarla paylaşmak durumundasınız" diye  konuştu.

Teklifin 7 maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara veren  TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi  saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim