• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C

Torba Yasa Hak Aramayı Kısıtlıyor

Torba Yasa Hak Aramayı Kısıtlıyor
Meclis’e ilk sunulduğunda 61 madde olan torba yasa tasarısı, alt komisyonda eklenenlerle 106 maddeye çıktı. Tasarının yeni önergelerle 139 maddeye çıkması bekleniyor.

Dünkü görüşmelerde Risale-i Nur gibi eserlerin basım izni tamamen Bakanlar Kurulu’na verildi. Memurların iş güvencesini elinden alacak madde, askerler için de geçerli olacak. MEB ve ÖSYM’nin merkezî sınavlarıyla ilgili mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek.

‘Torba yasa’ gittikçe genişliyor. Meclis’e ilk sunulduğunda 61 madde olan yasa sayısı, alt komisyonda eklenenlerle 106’ya çıktı. Rakamın, komisyonda yeni ekleneceklerle birlikte 139’a çıkması bekleniyor.

Tasarıda yer alan ve 3 milyon memurun iş güvencesini elinden alacak madde, askerler için de geçerli olacak. AKP’nin verdiği önerge ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu’na da, görevden alınan kamu görevlilerinin mahkeme kararı olsa bile görevlerine geri dönemeyeceklerine dair madde aynen eklenecek. Buna göre mahkeme kararı olsa da bu kişiler eski görevlerine değil, ‘uygun başka kadroya’ atanacak. Asker kişiler hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar, telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmayacak. Asker kişiler hakkında verilen mahkeme kararlarını yerine getirmeyenler hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak. Yani görevden alınan bir asker kişi hakkında mahkeme kararını uygulamamak suç olmaktan çıkacak.  CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, söz konusu uygulamaya sert tepki gösterdi. Keskin,  “Hukukun evrensel kurallarını ayaklar altına alırsanız bırakınız idarenin birlik bütünlüğünü, toplumun içine çıkamayacak duruma gelirsiniz. Hukuku ayaklar altına alırsanız, başkalarının da başka hakları kullanması gündeme gelir. Bu lafın özellikle altını çiziyorum; bir ülkede anayasanın rafa kaldırılmasının, insanlara hangi hakları tanıdığını dünyanın her tarafında insanlar bilir. Demokrasinin siyasal ve sosyal bütünlüğünü yok sayacaksınız, hukuku adaleti eşitliği özgürlüğü azınlıkların haklarını budayacaksınız, kuvvetler ayrılığı ilkesini işlemez hale getirip, yargıyı yürütmenin tasarrufu altına sokacaksınız, demokrasi pınarını seçim sürecine indirgeyeceksiniz!  Eğer böyle bir yaklaşımın içine girecekseniz, çelişkilerden tutarsızlıklardan kendinizi kurtaramazsınız. Adaletsizlik, haksızlık, hukuksuzluk, şiddet ötekileştirme siyaset yönteminiz olur. Kin, kibir, öfke, hakaret siyasi üslubunuz haline gelir. Günümüz Türkiye’sinde devlet krizi yaşanmaktadır. Siyasal iktidar krizi değil, devlet krizi yaşanmaktadır. Hangi demokratik bir ülkede, yargı kararlarını dinlemeyen bir güvenlik gücü vardır? Güvenlik güçleri yargı kararlarını yerine getirmiyor. Böyle kepazelik olur mu?”

Askere bunu yapmayın, bu madde anayasaya aykırıdır

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ise “Silahlı kuvvetler personeline bu garabeti getirmeyin. Kendi içindeki hesaplaşmayı nerde yaparsanız yapın. Askeri feda etmeyin. Bir hafta önce ‘TSK’da paralel yapı yok.’ diyeceksiniz, bir hafta sonra bakın askerler için aynı maddeyi getireceksiniz. Bu faşizmdir, bunu getiren de faşisttir. Asker ve memurlar için getirilen maddelerle rejim değiştiriyorsunuz. Anayasa’ya aykırıdır.” dedi.

Öte yandan hazırlanan önergeye göre MEB ve ÖSYM tarafından yapılan merkezî sınavlar hakkında açılan davalarda süreler sınırlanıyor. Buna göre sınavlarla ilgili dava açma süresi sadece 7 gün olacak. İlk inceleme de 7 gün içinde yapılacak ve savunmaya 5 gün süre verilecek. Bu davalar dosyanın tamamlanmasının ardından en geç 15 gün içinde karara bağlanacak. Karara itiraz edilmesi halinde de temyiz istemi en geç 15 gün içinde karara bağlanacak. Mahkemeler sınavlarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. En son önceki gün TEOG sınavlarıyla ilgili mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Devlet, Risale-i Nurların basımını tekeline alıyor

İhdas edilen yeni maddelerden biri de Risale-i Nur eserlerinin basımının devlet tekeline alınmasını öngörüyor. Yozgat Milletvekili Ertuğrul Sosyal verdiği önergeyle, 5864 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 47. maddesinde değişikliğe gidildi. Değişiklikle Risale-i Nur gibi eserlerin, basım izni tamamen Bakanlar Kurulu’na verildi. Önergenin gerekçesinde, “Ülkemizde memleket kültürü bakımından önem arz eden bazı eserlerde, eser sahibinin mirasçılarının tespitinde güçlükler yaşandığı da göz önünde bulundurularak, bu eserlerin topluma ulaşımının yaygınlaştırılması ve bu suretle ülkemiz kültür hayatına katkı sağlanması amaçlarıyla maddede değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklikle, kamuya mal edilecek eserlerinin sahiplerinin vefat etmiş olması koşulu getirilmiş; ayrıca eserin topluma ulaşmasını sağlayacak şekilde yayınlanması zorunluluğu öngörülmüştür.” açıklaması yer aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim