• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

TSK’da Mobbing ve İntihar Vakaları Sempozyumu Sonuç Bildirgesi

TSK’da Mobbing ve İntihar Vakaları Sempozyumu Sonuç Bildirgesi
Türkiye Barolar Birliği'nce düzenlenen TSK’da Mobbing ve İntihar Vakaları sempozyumunun sonuç bildirgesi’ne yayınlandı. Bildirgede çarpıcı tespit ve nalizler yer aldı.

TSK’da Mobbing ve İntihar Vakaları Sempozyumu Sonuç Bildirgesi:

Mobbing kısaca, herhangi bir işyerinde çalışanların sistematik olarak taciz edilmeleri, rahatsız edici psikolojik baskı, şiddet ve benzeri davranışlarla karşılaşmaları anlamına gelmektedir. Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişi, kişiler ya da gurup veya grupların, diğerlerine yıldırma ve benzeri amaçlarla uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır.

Bu bağlamda TSK’da amire ve üste disiplini tesis etme adına verilen bir takım yasal yetkilerin, kişisel ihtiras, husumet ve benzeri nedenlerle mobbing’e dönüşebilmesi, ne yazık ki,  oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.  

TSK’daki lider personelin büyük bir kısmı, meslek hayatının bir döneminde mobbing’e maruz kaldığını beyan etmektedir. Bu da, TSK’da lider personelin dörtte üçünü astsubayların oluşturduğu göz önüne alındığında; hemen her astsubayın meslek hayatının bir döneminde mobbing’e maruz kaldığı anlamına gelmektedir. Bu çok vahim bir durumdur.

TSK’da son 10 yıl içerisinde intihar sayısı, şehit sayısını geçmiştir. “Son 10 yılda teröre verilen şehit sayısı 818’dir. Rapor edilen bilgilere göre, aynı süre içerisinde kışlalarda 934 asker intihar etmiştir. Yine son 2,5 yıl içerisinde 29 astsubay intihar etmiştir. Asker intiharları, 2012 rakamlarına göre sivillerden 2,5 kat fazladır. 2012 Yılından beri resmi rakam açıklanmamaktadır.

Mobbing mağduru askerlerin % 42’si hakaretten, %30’u dayaktan, %28’i orantısız cezalardan, %24’ü sağlık hizmeti alamamaktan, %14’ü aşırı fiziksel aktiviteye zorlanmaktan, %14’ü tehdit edilmekten, %7’si rütbeli personelin şahsi işlerine koşturulmaktan, %7’si uykusuz bırakılmaktan şikâyetçidir.

Askerin önce insan olduğu göz önünde bulundurularak mobbingin önlenmesi ve mobbing'in neden olduğu intiharların tamamen ortadan kaldırılması için acilen aşağıdaki önemlerin alınması hususunun kamuoyuna duyurulması gerekmektedir:

1.) Askeri okullarda mobbing konusunda duyarlılık ve farkındalık yaratmaya yönelik seminer, panel, konferans ve benzeri etkinlikler düzenlenmeli; ayrıca özellikle psikoloji ve insan hakları dersinin müfredata eklenmesi sağlanmalıdır.

2.) TSK’daki lider personelin tümüne mobbing konusunda duyarlılık ve farkındalık kazandırılması amacıyla meslek içi eğitim verilmelidir.

3.) Vatan savunmasında kaçınılmaz olan “dayanışma ve omuz omuza mücadele” gereği TSK’de olmaması gereken ayrımcılık ve benzeri istenmeyen tutum ve davranışlar mutlaka önlenmelidir; özellikle asta karşı şiddetin önlenmesine yönelik uygulama esasları yeniden gözden geçirilerek yasal düzenlemeler hazırlanmalıdır.

4.) Askeri Ceza Kanunu'nun 117. Maddesine yer alan asta müessir fiil suçunun ve Askeri Ceza Kanunu'nun 111. Maddesinde yer alan hak edilmemiş ve müsaade olunmamış cezayı kasten vermek ve Askeri Ceza Kanunu'nun 110. Maddesin yer alan madunun şikâyetnamesini saklamak veya geri aldırmak suçlarında öngörülen cezalar arttırılmalıdır.

5.) Şikâyet müessesesinin önünde mevcut yasal engeller kaldırılmalıdır.

6.) Bunun yanında askeri mahkemelerin acilen bağımsızlığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu bağlamda askeri mahkemeler de kışla dışına çıkarılmalı; emir komuta sistemiyle organik bağına da son verilmelidir.

7.) 6413 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nunda yer alan bir yıl içerisinden 18 puan disiplin cezası verilenlerin TSK’dan ilişkisinin kesilmesi uygulamasına son verilmelidir.

8.) Uyarı, kınama, kısmi sürekli hizmete devam ve benzeri disiplin suçlarına verilecek cezaların yargı denetimine açılması sağlanmalıdır.

9.) 6413 sayılı TSK’ Disiplin Kanunun'da yer alan ve uygulamada mobbing aracı olarak kullanılabilen ve disiplinsizlik filleri olarak değerlendirilen soyut suç ithamları kanun metninden çıkarılmalıdır.

Saygıyla kamuoyumuzun dikkatlerine, görüş ve değerlendirmelerine sunuyoruz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim