• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 8 °C

"Tüketici Hakkı Kapsamında Güvenli Gıda Hakkı Ele Alınabilir"

"Tüketici Hakkı Kapsamında Güvenli Gıda Hakkı Ele Alınabilir"
İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi ile Sağlık Hukuku Merkezi’nin ortaklaşa düzenledikleri ‘Güvenli Gıda ve İnsan Sağlığı’ konulu panel, 13 Mart 2015 Cuma günü saat 10.00’da İstanbul Adliyesi Konferans Salonunda yapıldı.

Açılışta konuşan Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi Başkanı Av. Deniz Şener, panelin 15 Mart Dünya Tüketiciler gününü kutlama amacıyla düzenlendiğini ve panelde, tüketicilerin en önemli haklarından birinin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğunun bilinciyle güvenli gıda ve insan sağlığı konusunu ele aldıklarını söyledi.

Sağlık Hukuku Merkezi Başkanı Av. Ümit Erdem de, sağlık hukukuna daha geniş çerçeveden baktıklarını, daha önce İnsan Hakları Merkezi ile toplumsal olaylarda biber gazı kullanımı, insan hakları ve sağlık hakkı gibi etkinlikler yaptıklarını, bu panelde de tüketici hakkı kapsamında güvenli gıda hakkının ele alınacağını bildirdi. Erdem, sağlıkla ilgili konulara daha ayrıntılı bakabilmek için Merkez bünyesinde ‘Kamu Sağlığı ve Güvenliği’ birimi oluşturduklarını belirtti.

İlk paneli yöneten İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, sadece hukukçu olmanın, akademisyen olmanın yetmediğini, edinilen bilgilerin toplumla paylaşılması ve bir değer yaratılması gerektiğini söyledi.

Anayasanın 172. Maddesine göre devletin, tüketicinin korunması ve aydınlatılması için gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirten Tuskan, 1995 yılında yürürlüğe giren 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Hakkında Kanununun çeşitli değişikliklere uğradığını son olarak kabul edilen 6502 sayılı kanunla da bazı yeni konuların kanun kapsamına alındığını bildirdi. Tuskan, eser sözleşmesi, taşımacılık, vekâlet sözleşmesi gibi konuların bu yasa kapsamına alındığını, özellikle vekâlet sözleşmesinin yer almasının ne derece doğru olduğunun tartışılması gerektiğini savundu.

Panelde konuşan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Demirkol, konuşmasında beslenme ile üreme ilişkileri üzerinde durdu ve bugünkü beslenme şekliyle sağlıklı üremenin çok mümkün olmadığını söyledi. Demirkol şöyle konuştu: ”Doğanın temel unsurlarından biri olan çoğalmayı bile sadece göz önünde bulundurursak bugün beslenme açısından yanlış yoldayız. Gıda üretimi insan sağlığı için yapılıyor, aslında benim her zaman söylediğim gibi işlevler açısından Tarım Bakanlığı Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı da Tarım Bakanlığı olmalı. Biz bu zihniyeti bu algılamayı içselleştiremediğimiz sürece, sağlıklı topluma ulaşma şansına sahip değiliz”.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, “Tarımda Verimlilik ve Başka Bir Tarım Mümkün Mü?” konulu bir sunum yaptı. Uluslar arası Gıda Örgütü’nün (FAO) hazırladığı rapora göre dünyada bir yılda 1,3 milyar ton gıdanın ziyan olduğunu belirten Özkaya, dünyada bir gıda hegemonyası bulunduğunu, bunun da uluslar arası yasalarla sağlandığını bildirdi.  Ürün fiyatlarıyla girdi fiyatları arasındaki ilişkiye de değinen Özkaya, girdi fiyatlarının sürekli artmasına karşın ürün fiyatlarının pek fazla değişmediğini, ikisi arasındaki makasın giderek daraldığını, bu noktada kazananın üretici ve tüketici değil aracılar olduğunu anlattı. GDO’lu ürünlere karşı açılan kampanyaların başarılı olduğunu ve GDO’lu ürünlerin yasaklandığına dikkat çeken Özkaya, bu gibi durumlarda toplumsal refleksin uyanık olması gerektiğini vurguladı.

Oturumun son konuşmacısı Muharrem Aksoy ise gıda sektöründe mevzuat ve denetimler hakkında bilgi verdi. Gıda mevzuatının kanun, kanun hükmünde kararnameler ve yönetmeliklerle düzenlendiğini belirten Aksoy, mevzuattaki kargaşanın uygulamada zorluklar çıkardığını, Tarım Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında denetim çelişkilerinin bulunduğunu bildirdi.

Av. Deniz Şeren’in yönettiği ikinci oturumda, Pınar Ertör Boğaziçi Üniversitesindeki Tüketici Kooperatifi deneyimi, Prof. Dr. Tayfun Özkaya da İzmir Toplum destekli Gıda Grubu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Av. Şükran Eroğlu’nun yönettiği üçüncü oturumda, Dr. Ahmet Kiremitçigil ‘tarım ilaçlarının insan sağlığı üzerinde etkileri’, Prof. Dr. Filiz Meriçli ise ‘besin desteklerinde bilimsel gerçekler’ konulu bir sunum yaptı.

Av. Handan Bakbak’ın yönettiği panelin son oturumunda, Akgün İlhan ve Prof. Dr. Kenan Demirkol, insanın su hakkı ve şişelenmiş su riskleri konusunda aydınlatıcı bilgiler verdiler.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim