• BIST 110.413
 • Altın 174,198
 • Dolar 4,0861
 • Euro 4,9815
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C

“Türk Halkı Eninde Sonunda ‘Çıktık Açık Alınla…’ Diyerek Uygarlık Türkülerini Söyleyecektir”

“Türk Halkı Eninde Sonunda ‘Çıktık Açık Alınla…’ Diyerek Uygarlık Türkülerini Söyleyecektir”
Bolu Baro Başkanı Av. Ferit Atalay 10.Yıl Marşı’na yasak koyan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in ülkede ve Bolu’da infial uyandıran kararını değerlendirdi.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Y. Cengiz okulların yıl sonu etkinliklerinde ve kendisinin bulunduğu yerlerde, 10 Yıl Marşının çalınmasını ve söylenmesini yasakladı.

Bolu Baro Başkanı Av. Ferit Atalay’da konu hakkında değerlendirmede bulundu.

Bolu Barosu adına Av. Ferit Atalay’ın konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde;

“Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda 10. Yıl Marşı’nın söylenmemesi için yasak koyduğuna ilişkin yerel basın ve sosyal medyada yer almasını takiben haberin gerçek olup olmadığı konusunda beklememe karşın, bu haber yalanlanmadığı gibi ulusal basına da intikal etmiş durumdadır.

10. Yıl Marşı emperyalizme karşı var gücüyle savaşarak, topraklarını ve bağımsızlığını işgalcilerden kurtaran yoksul bir ulusun direncini ve yeniden var olmanın coşkusunu anlattığı kadar, bu ulusun geleceğe olan inancının da öyküsüdür.

Bu coşkunun ivmesi ile Türkiye Cumhuriyeti hiçbir orta doğu ülkesinin bu gün dahi ulaşamadığı Cumhuriyet Aydınlanmasını yakalamış ve G.M. Kemal Atatürk'ün önderlik ettiği büyük devrimlerle uygar dünyada Bağımsız ve Egemen bir ulus olarak varlığını sürdürmektedir.

Ancak ne yazık ki bu ülkede hilafet tutkusu ve Orta doğulu olmak arzusu hiç bitmediği için dün topraklarımızdan kovduğumuz işgalciler, bu gün başka bir maske (yeni sömürgecilik anlayışı) Osmanlı’ya dayattıkları doğulu kalma ve yönetme istemlerini ısrarla sürdürmektedirler.

Tipik örneği Orta Doğu’daki büyük çıkarlar için mezhep, cemaat, tarikat kavgalarına sürüklenerek, etnik kimlikler öne çıkarılarak parçalanmış, doğal kaynakları teslim alınmış, ulusal zenginlikleri yağmalanmış komşu ülkelerdir. Bu bağlamda dinin egemen ideoloji olarak öne çıkarılması, mikro milliyetçiliğin yeniden ısıtılarak etnisite üzerinden yapılan tanımlamalar yeni sömürgeciliğin argümanlarıdır.

Sormamız gereken soru şudur. Bu gün dünyadaki en büyük doğal kaynakların üzerinde oturan Müslüman Orta Doğu toplumlarının az gelişmiş, geri kalmış olması, Otoriter yönetimlere teslim olmuş ve hiçbirinde demokrasiye tahammül dahi edemeyen tekçi anlayışla yönetilmesi ve de ne hikmetse(!) dünyadaki tüm mezhep ve çıkar savaşlarının Müslüman ülkelerin topraklarında yaşanması bir rastlantı mıdır, yoksa Müslümanların kaderi midir?

Elbette ne kader, ne de rastlantıdır.

Sorun; Çağdaş toplum olmak için gerekli olan Akılcı eğitimin, Bilimsel yaklaşımın, Demokratik ve Laik Yönetimin, Hukuk Güvenliğinin bu topraklarda kök salmamış olmasıdır.

Bu köksüzlük, birey ve vatandaş olamama, başkasının iradesine tabi olma, tartışmasız kabul etme, itaat ve biat kültürü ile beslenen bir eğitim anlayışının tamamen dışa vurumudur.

Laik ve Bilimsel Eğitim bir ulusun geleceğidir. Dinin referans kabul edildiği bir eğitim anlayışı 18. yüzyılda terk edildikten sonra imparatorluklar parçalanmış ulus devletler doğmuştur. Neredeyse bin yıldır orta doğu toplumların bilim dünyasında esamisi okunmamaktadır.

İnsan yetiştirme düzenimiz yaratıcı, soru soran sorgulayan araştıran öğrenci yetiştirmekten bilinçli olarak uzaklaştırılmış, köşe dönücü, Makyavelist, çağ dışı bir anlayış gençliğimizi ve geleceğimizi rehin almıştır.

Bir ağızdan türkü söyleyen, üreten, paylaşan anlayış yerini benmerkezci, sinik, öbür dünyayı hedeflemiş, edilgen ve boyun eğmeye hazır, işbirlikçi kuşaklar yetiştiren bir eğitime evrilmiştir.

Kendi ulusunun türkülerine, şarkılarına, marşlarına tahammül edemeyen, salt iktidarda kalmak tutkusuyla tarihsel mirasımızı bir çırpıda silmeyi amaçlayan bu çağ dışı, işbirlikçi yaklaşım erimeye yok olmaya mahkûmdur.

Ve Türk Halkı eninde sonunda "Çıktık açık alınla…" diyerek uygarlık türkülerini söyleyecektir.”

bolununsesi.com
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim