• BIST 110.932
 • Altın 174,431
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

Türk Vatandaşaları Yurt Dışına da İşsiz!

Türk Vatandaşaları Yurt Dışına da İşsiz!
Türkiye’nin yakın komşuları ile olan problemlerinin artması bu ülkelere gönderdiğimiz işçi sayısında yüzde 50’ye varan düşüşe yol açtı.

Dramatik düşüşlerden biri Rusya’da yaşanırken 2009’da en fazla işçi gönderdiğimiz Libya artık istatistiklerde bile yer almıyor.

Türkiye’nin işsizlik oranında tehlikeli bir tırmanışa girdiği dönemde yurt dışında çalışan işçi sayısından da kötü haber geldi. Ekonomik gelişmelerin dışında Türkiye’nin izlediği dış politikanın da etkisi ile gurbette çalışan işçi sayısında yaklaşık yüzde 50 oranında azalma meydana geldi.

Türkiye’nin komşularıyla iyi ilişkiler kurduğu yıllarda ortalama yılda 80 bin kişi ekmeğini gurbette kazanırken dış politikada sorunların büyümesi ile birlikte dışarda iş bulmak da zorlaştı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre 2006 yılında 81 bin 379 kişi yurt dışında iş bulurken bu rakam 2009’da 57 bine, 2015’de ise 31 bine geriledi. Geçen yıl iş için en çok tercih edilen ülke 5 bin 335 kişi ile Irak oldu. İkinci sırada 4 bin 379 kişiyle Rusya geldi.

Türkiye’de işsizlik hızla artarken yurtdışındaki istihdam kapısı da kapanıyor. İç piyasada istihdam alanları ciddi şekilde daralırken yurt dışına giden Türk işçisinin eli boş dönüyor. Bir dönem Türkiye için önemli bir istihdam kapısı olan ülkeler, dış politikadaki makas değişim nedeniyle artık Türk işçisi almıyor. Türkiye ilk olarak en fazla işçi gönderdiği ülkelerin başında gelen Libya pazarını kaybetti. 2009’da Türk işçisinin en fazla gittiği ülke olan Libya, artık istatistiklerde bile yer almıyor.

Aynı şekilde Suriye tamamen kaybedilirken Rusya’ya giden işçi sayısı da hızla azalıyor. 2006’da 24 bin Türk işçisine ekmek kapısı olan Rusya, geçen yıl 4 bin işçi kabul etti. Rusya ile ilişkilerin 2015’in son aylarında kopma noktasına gelmesi sebebiyle bu rakamında bu yıl önemli ölçüde azalması bekleniyor. Yurtdışındaki işçiler özellikle inşaat ve bağlantılı sektörlerde çalışıyor.

Aynı şekilde Irak’a giden işçi sayısı da azalıyor. Orta Asya ülkeleri de Türk işçisine sırtına dönmeye başladı. Kazakistan’a giden işçi sayısı 2006’da 8 bin 627 iken bu rakam geçen yıl 1.374 kişiye geriledi. Neredeyse Türkiye’nin yegane dostu durumundaki Suudi Arabistan’a giden işçi sayısındaki düşüş de dikkat çekici. Bu ülkeye 2006’da 19 bin 841 işçi giderken geçen yıl rakam 2 bin 825’e geriledi.

Öte yandan iş, aş umuduyla yurt dışına yelken açan Türklerin adresi yıllar içinde önemli değişiklik gösterdi. 1970’li yıllarda Almanya başta olmak üzere Türklerin gözdesi olan Avrupa ülkeleri, zamanla yerini Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Arap ülkelerine bıraktı. Arap Baharına kadar Libya başta olmak üzere Arabistan ve Irak en çok tercih edilen ülkeler oldu. Rusya da önemli bir istihdam kapısıydı. Ekmeğini gurbette arayan yüzbinlerce kişi, bu ülkeler iş buldu. Ancak son yıllardaki komşularla kavga üzerine kurgulanan dış politikada, bu ivmeyi tersine çevirdi. Türk işçisi için Avrupa’dan sonra Rusya ve Arap ülkelerinin kapısı da kapanıyor.

***

Libya’da 3 milyar dolar battı

Türkiye’nin Libya başta olmak üzere Irak, Suriye ve Rusya ile olan ticari ilişkilerinde sıkıntı büyüyor. Özellikle yurtdışında müteahhitlik işi yapan firmalar iş bağlantılarını büyük ölçüde kaybederken alacaklarını da tahsil edemedi. 2013’te yurt dışında 30 milyar dolar iş üstlenen Türk müteahhitlerinin 2015’teki rakamı 19 milyar dolara geriledi. 2016’da ise bu rakamın 15 milyar dolara kadar düşmesi bekleniyor. Libya’da Kaddafi yönetiminin devrilmesinin ardından başlayan iç savaş, en büyük zararlardan birini Türk işadamlarına verdi. Türk müteahhitlerinin bu ülkede 1,5 milyar doları alacak, 1,5 milyar doları da makine parkı olmak üzere toplamda 3 milyar dolar kaybı oldu. Irak’taki tahsil edilemeyen alacak tutarı ise 700 milyon civarında.

Öte yandan 2015’in son aylarından itibaren Rusya ile ilişkilerin kopma noktasına gelmesi, bu ülkedeki iş adamların vurdu. Rusya pek çok Türk işadamıyla iş ilişkisini tek taraflı olarak bitirdi. Bu ülkeye tarım, gıda, tekstil, makine ve teçhizat başta olmak üzere toplam 6 milyarlık ihracatta önemli kayıp yaşanıyor.

İşsiz sayısı 6 milyona dayandı

Türk işçilerine yurt dışı kapıları kapanırken Türkiye’de işsizlik de hızla artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016 Ocak ayında işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 31 bin kişi artarak 3 milyon 290 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran, işsizlikte 11 aydır kaydedilen en yüksek oran oldu. Gerçek işsizlik ise çok daha yüksek. TÜİK’in verilerine göre “İş Aramayıp Çalışmaya Hazır Olanlar”ın sayısı ise 2 milyon 655 bin kişiye yükseldi. Ancak devlet bu kişileri, son 4 hafta içinde iş aramadığı için işsiz saymıyor. “İş Aramayıp Çalışmaya Hazır Olanlar” ile resmi işsizlik rakamı birlikte değerlendirildiğinde gerçek işsizlik verileri ortaya çıkıyor. Buna göre devletin işsiz saydığı işsizlerle, işsiz saymadığı işsizlerin ortaya çıkardığı gerçek işsiz sayısı 5 milyon 945 bin kişi oldu. Gerçek işsizlik oranı ise yüzde 20,3 oldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim