• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

Türkiye Barolar Birliği SILA Projesi ile Neyi Hedefliyor?

Türkiye Barolar Birliği SILA Projesi ile Neyi Hedefliyor?
Türkiye Barolar Birliği, Türkiye’de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek (SILA) Projesi ile ilgili bir bilgi notu hazırladı.
 • Türkiye’de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek (SILA) Projesi, Türkiye’de adli yardım hizmetlerinin iyileştirilmesini ve özellikle de dezavantajlı gruplara ve ülkemizdeki Suriyeli nüfusa hizmet verecek avukatların mesleki kapasitelerinin arttırılmasını hedeflemektedir.
 • Proje aynı zamanda baroların etkin bir adli yardım sistemine yönelik kurumsal ihtiyaçlarını karşılamayı da amaçlamaktadır.
 • Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün yararlanıcı olarak katıldığı projeye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik destek sağlayacaktır.
 • Projenin uygulanma süresi 3 yıl olarak öngörülmüş olup, toplam bütçesi 1.797.120 dolardır. Bütçenin 1.617.570 doları İsveç Büyükelçiliği İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SİDA) fonundan karşılanacak, kalan 179.000 dolar ise Birliğimiz tarafından ödenecektir.
 • Projenin bileşenleri aşağıdaki gibidir;
 1. Bileşen kapsamında CMK uyarınca avukat atanması için otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda; 5 pilot baroya mevcut sistemin değerlendirilmesi ve ihtiyaçların belirlenmesi amacıyla ziyaretler gerçekleştirilecek, otomasyon sistemlerinin kullanıcılarıyla görüşmeler yapılacak, dezavantajlı gruplara ilişkin dağınık verilerin düzenlenmesine ve daha iyi işleyen bir otomasyon sistemine yönelik tavsiyeler içeren bir değerlendirme raporu hazırlanacak, tüm barolardan temsilcilerin katılımıyla bir teknik toplantı düzenlenecek ve güncellenecek sistemin kullanımına ilişkin bir kılavuz geliştirilecektir. 
 2. Bileşen kapsamında dezavantajlı gruplara (kadın, çocuk, engelli) adli yardım sağlayan avukatların mesleki kapasitelerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda; söz konusu gruplara yönelik sunulan adli yardım uygulamaları karşılaştırmalı olarak değerlendirilecek, Kıta Avrupası ve Anglo-Sakson uygulamalarının incelenmesi amacıyla iki çalışma ziyareti gerçekleştirilecektir. 5 pilot baro ile yapılacak görüşmeler sonucunda dezavantajlı gruplara adli yardım hizmeti sağlayan CMK avukatları için eğitim modülleri ve Avrupa ve BM standartlarına uygun bir adli yardım kılavuzu hazırlanacaktır.
 3. Bileşen kapsamında adli yardım hizmetleri için performans değerlendirme sisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla; adli yardım hizmetlerinin izleme ve değerlendirilmesine ilişkin karşılaştırmalı analiz raporu hazırlanacak, adli yardım hizmeti veren avukatlar için TBB meslek etiği kuralları çerçevesinde AB ve BM standartlarına uygun performans değerlendirme kriterleri geliştirilecektir.
 4. Bileşen kapsamında adli yardım sağlayan avukatlar arasında eşgüdüm ve işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda; adli yardım kapsamında görev alan avukatların ve baroların birbirleriyle görüş alışverişinde bulunabilecekleri bir websitesi oluşturulacaktır. 
 5. Bileşen kapsamında Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kilis ve Kahramanmaraş illerinde adli yardım ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve hizmetlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu bileşen kapsamında; öncelikle söz konusu illerdeki barolar ziyaret edilerek mevcut durum değerlendirilecektir. Bölgedeki adli yardım ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla hedef gruba adli yardım sağlayan avukatlarla ve söz konusu ilerde yaşayan kişilerle görüşmeler yapılacak, bir ihtiyaç analiz raporu hazırlanacaktır. Adli yardım hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik bir strateji belgesi ve yol haritası hazırlanacaktır. TBB liderliğinde ve özellikle Suriyeli mültecilerin durum tespitine ilişkin çalışan sivil toplum örgütlerinin katılımıyla toplamda 10 temsilciden oluşan bir Danışma Komitesi kurulacaktır. Danışma Komitesi Suriyeli mültecilerin sorunlarına ve bu sorunların çözümlerine ilişkin istişari toplantılar gerçekleştirecek ve görüşlerinin ilgili kamu kurumlarına iletecektir. Bu bileşen kapsamında ayrıca söz konusu illerdeki 200 CMK avukatına yönelik eğitimler düzenlenecektir.

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim