• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 12 °C

“Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Tarihinde Görülmemiş Bir Durum”

“Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Tarihinde Görülmemiş Bir Durum”
Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta görüşülmeye başlanacak ’İç Güvenlik Paketi’ ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.

Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Aynur, halihazırda yürürlükte olan yasal düzenlemede gözaltı kararını yalnızca adli kolluğun başında bulunan savcılık makamının verdiğini belirtti.

Av. Aynur, “Son aylarda ülke gündemini meşgul eden, TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta görüşülmeye başlanacağı öngörülen ve kamuoyunda ’İç Güvenlik Paketi’ olarak bilinen ’Polis, Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ tasarısına ilişkin olarak, demokratik hak ve özgürlükler ile hukukun üstünlüğünden yana tavır koyan Bilecik Barosu olarak, kaygılarımızı ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Yapılmak istenen yasal düzenlemeyle ise kolluk kuvvetlerine, yakalanan şüpheliyi, bireysel olaylarda 24 saat, toplu olaylarda ise 48 saat hiçbir adli makama dahi haber vermeden, kendi inisiyatifiyle alıkoyabilme yetkisi verilmektedir. Bu adım, pratikte gözaltında geçen sürelerin yargısal denetimin tamamen dışına çıkması anlamına gelmektedir. İdari makamlar tarafından kişi hürriyetinin kısıtlandığı bu durum, Türkiye Cumhuriyeti hukuk tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir durumdur” dedi.

"KOLLUK AMİRLERİNİN EMRİYLE ÜST VE EŞYA ARAMASI YAPILABİLECEK"

Mevcut yasal mevzuata göre, kişilerin üstünün ve eşyalarının aranabilmesi için hakim kararı, gecikmesinde sakınca olan hallerde ise savcı kararı arandığı belirten Aynur, "Yapılmak istenen düzenlemede yalnızca kolluk amirinin emri ile vatandaşların üstlerinin ve eşyalarının araması yapılabilecektir. Kolluk kuvvetlerine, savcı ve mahkeme yetkisini kullanacak şekilde mağdur ve tanık ifadelerini evlerinde alma yetkisi getirilmekte ve böylelikle özelde savcıların, genelde ise sürekli ‘ayak bağı’ olarak görülen ‘Yargı erkinin’ yetkileri topyekun gasp edilmektedir. İşbu yasa değişiklikleriyle, kolluk kuvvetlerine adli makamların emri dışında idari makamdan da emir alma zorunluluğu getirilmektedir. Savcılık tamamen devre dışı bırakılarak, makul şüphe adı altında emniyet müdürü/ amirinin ya da vali veya kaymakamın emri ile polise şüpheliyi gözaltına alma yetkisi verilmektedir. Oysa suç soruşturması ve suçun aydınlatılması yargısal bir faaliyet olup, bu yetkilerin yalnızca yargı makamlarınca kullanılması gerektiği bir gerçektir” dedi.

"DİNLEMELERDE SADECE Ankara AĞIR CEZA MAHKEMESİ ÜYESİ YETKİLİ KILINMAKTA"

İstihbarı dinlemeler konusunda getirilen tasarı ile yalnızca Ankara Ağır Ceza Mahkemesi üyesinin yetkili kılınmakta olduğunun altını çizen Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, açıklamasına şöyle devam etti:

"Böylece çok taraflı, çok yönlü hakim denetimi ortadan kaldırılmakta, Türkiye’nin dört bir yanında işlenen suçlar ile ilgili dinleme kararı, Ankara’da belirlenen (atanan) tek bir hakimin tasarrufuna bırakılmaktadır. Devletin en üst makamlarınca dahi hukukun yasadan daha değerli olduğu söylenirken, bu tip ‘yasal’ düzenlemelerle her geçen gün demokratik hukuk devleti gereklerinden geriye dönüş yapılmaktadır. Yapılan her düzenleme hukuk devletine olan güveni gün be gün azalmaktayken hukuk devletinin karşıt kavramı olan polis devleti heyulasına bir tuğla daha yerleştirmektedir. Bilecik Barosu olarak ’Temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunan’, Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve evrensel hukuk normlarına aykırı olan, kuvvetler ayrılığı prensibini ortadan kaldırarak yargısal erki yürütmenin emrine açan ve anayasasında hukuk devleti olduğu yazılı olan Türkiye Cumhuriyeti devletini giderek polis devleti anlayışına yaklaştıran bu düzenlemelere ilişkin kaygılarımızı kamuoyu ile paylaşır, sağduyu ile karar alınarak yapılmak istenen antidemokratik düzenlemelerden bir an önce dönülmesini dileriz."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim