• BIST 107.397
 • Altın 173,881
 • Dolar 4,0910
 • Euro 4,9872
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 26 °C

"Türkiye Cumhuriyeti'nin 1. Cumhurbaşkanı 91 Yıldır Atatürk'tür"

"Türkiye Cumhuriyeti'nin 1. Cumhurbaşkanı 91 Yıldır Atatürk'tür"
Demokratik Sol Avukatlar Ankara Barosu Başkan Adayı Av. Hakan Canduran, Tayyip Erdoğan'ı, “yeni Türkiyenin 1. Cumhurbaşkanı” şeklinde talihsiz bir şekilde lanse eden yandaş medya kuruluşlarını kınadı.

Avukat Hakan Canduran'ın yargının doğrudan yürütmeye bağlanmak istendiğine dikkat çektiği açıklaması şöyle :

Yeni adli yıla kronikleşerek büyüyen yapısal sorunlarımızın yanı sıra, uzun süredir keyfi operasyonlara hedef olan yargı’nın, doğrudan yürütme’ye bağlanmak istendiği bir süreci yaşamaktayız. Bu nedenle bu adli yılımızın, önceki adli yıl törenlerinde yinelenen klasik tespitler ve soyut çözüm öneri ve taleplerini gölgede bırakacak, siyasal iktidarın Cumhurbaşkanlığı düzeyinde sürdüreceği hegemonik saldırısına karşı çetin bir mücadeleyle geçeceğini düşünüyoruz.

Yargı’nın, özellikle yürütme karşısında tam bağımsız olması, demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz ilkesidir. Öteden beri, kendisini anayasa ve yasalarla bağlı hissetmeyen siyasi iktidarlarca yürütülen yargıyı ‘vesayet altına alma’ çabasının, bugün itibarıyla bunu da aşarak ” tam bağımlı yargı” amacına evrildiği görülmektedir. Şeklen de olsa halen yürürlükteki Anayasa gereği tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının, adli yıl açılış törenine katılmak için savunmanın temsilcisinin çağrılmaması şartı koşabilmesi, yargının olmazsa olmazı olan ‘savunma’yı yok sayan, yargıçları kendi memuru gören bu iradenin somut tezahürüdür.

STK’LARIN İFTİRALAR İLE SUSTURULDU

Siyasi iktidarın, ‘ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ politikası ise, Yargıtay’ın refleks gösterememesinden de görüldüğü üzere başarıya ulaşmıştır! Zira bugün itibarıyla, ülkemizdeki demokrasi ve hukuk isteyen muhalif siyasi partilerin, yazılı ve görsel medyanın, STK’ların, meslek odaları ve üniversitelerin adeta zaptedildiği, devlet zoruyla sindirildiği veya içinde hukukun olmadığı iftiralarla susturulduğu yadsınamaz bir gerçekliktir. Göz göre göre içi boşaltılan demokratik anayasal sistemin yerine, kişi iradesiyle şekillenen diktatörlüğün hukuku ikame edilmektedir.

Elbette zaptedilemeyen /susturulamayan ve sindirilemeyen kuruluşlar da vardır ve bunların başında barolar gelmektedir. Avukatlık her daim muhalif olabilme mesleğidir; bu nedenledir ki, hukuka saygılı olmayan her iktidarın hedefi olması da kaçınılmazdır. Adliyelerde yerlerde sürüklenmemiz, gözaltına alınmamız ve zindanlara atılmamızın; itibarımıza, bağımsızlığımıza ve ekmeğimize yönelik saldırılar bu yüzdendir. Savunmasız yargı istenmesinin sebebi budur.

YARGIYI SAVUNACAĞIZ

Askeri cunta dönemlerinde dahi yok edilemeyen bu direncimiz, asıl rehberimiz olan Cumhuriyetin temel ilkeleri, insan hakları, evrensel hukuk ilkeleri ve tam demokratik ve bağımsız bir memleket düşüncesiyle aynen devam etmektedir ve edecektir. Bu nedenle bu saldırıların sadece savunmaya yönelik olmadığını biliyoruz. Biz avukatlar, sorunların yaratıcısından çözüm beklemenin hiçbir yararı olmadığını da biliyoruz. Ya boyun büküp kaderimize razı, hukuksuzluklara ortak ve tarihe sorumlu olacağız ya da her türlü hukuksuz saldırıya karşı evrensel hukukumuzla karşı olacağız. Biz Avukatlar, dün olduğu gibi yarınlarda da susmayacağız, sinmeyeceğiz ve teslim olmayacağız; ‘celep kaldırınca sopasını koşa koşa salhaneye giden’ mensuplarına rağmen hukuk adına yargıyı da savunacağız.

ERDOĞAN’I YENİ TÜRKİYE’NİN 1. CUMHURBAŞKANI DİYE LANSE EDEN YANDAŞ MEDYAYI KINIYORUZ

Biz Avukatlar, yürütmenin hiçbir şekilde denetlenemediği ve sınırlanamadığı, evrensel hukuk ilkeleri ve demokrasi değerleriyle bağdaşmayan gerici/faşist bir ideolojik sistemin hayata geçirilmekte olduğunu görmekteyiz. Topluma dayatılan bu sisteme, ülkemizin aydınlık güçleriyle omuz omuza vererek direneceğimizi ilan etmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1. Cumhurbaşkanı 91 yıldır Mustafa Kemal Atatürk olup, böyle de devam edecektir. Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyetinin 12. Cumhurbaşkanı olup; türlü hezeyanlar yaşayarak onu “yeni Türkiyenin 1. Cumhurbaşkanı” şeklinde talihsiz bir şekilde lanse eden yandaş medya kuruluşlarını kınıyoruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim