• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C

Uyuşturucu Paylaşma "Temin Etme" midir?

Uyuşturucu Paylaşma "Temin Etme" midir?
Bu yazıda ise “uyuşturucu maddeyi başkasına verme” suçundaki eksikliklere ve gerekli düzeltmelere yer verilecektir. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi başkasına verme suçu Türk Ceza Kanunu m.188/3’te düzenlenmiştir.

Bir önceki yazıda “uyuşturucu madde bulundurma” suçundaki sorunlara değinilmişti. Bu yazıda ise “uyuşturucu maddeyi başkasına verme” suçundaki eksikliklere ve gerekli düzeltmelere yer verilecektir. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi başkasına verme suçu Türk Ceza Kanunu m.188/3’te düzenlenmiştir. “Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti” başlığını taşıyan 188.maddenin 6545 sayılı torba yasayla değiştirilen 3.fıkrası şu şekli almıştır:
 
“Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 18/6/2014 – 6545/66 md.) Ancak, uyuşturucu veya uyarıcı madde verilen veya satılan kişinin çocuk olması hâlinde, veren veya satan kişiye verilecek hapis cezası on beş yıldan az olamaz.”
 
6545 sayılı torba yasayla önceden “5 yıldan 15 yıla kadar” olan suçun cezası “10 yıldan az olmamak üzere” şeklinde değiştirilerek arttırılmıştır. Ayrıca yeni bir düzenlemeye gidilerek uyuşturucu maddenin çocuğa verilmesi halinde cezanın 15 yıldan aşağı olamayacağı düzenlenmiştir.
 
Madde başlığı ve gerekçesinden maddenin, uyuşturucu madde ticareti amacıyla yapılan fiillerin cezalandırılmasını amaçladığı görülmektedir. Buna karşılık uygulamada, ticari saik olmaksızın, örneğin uyuşturucu maddenin hediye veya paylaşma amacıyla verilmesi de bu madde kapsamında cezalandırılmaktadır. Üstelik yeni düzenlemeyle cezanın alt sınırının 10 yıla çıkması ceza adaleti açısından problem arz etmektedir.
 
Düzenlemedeki problemin giderilebilmesi için suç ve cezada orantılılık ilkesi gözetilerek 188/3’te değişikliğe gidilmeli ve bu maddedeki “başkalarına veren” ibaresinin önüne “ticari maksatla” ifadesi getirilmelidir.[1] Zira bir arkadaşına hediye maksatlı veya ricasını kıramayarak bir parça uyuşturucu veren kişinin alt sınırı 10 yıl olan bir cezayla yargılanması ceza adaletine aykırı bir durum olacaktır. Hatta, 18 yaşından küçük bir arkadaşının ricasıyla ona uyuşturucu veren bir kişi, maddeye yeni eklenen cümleyle en az 15 yılla cezalandırılacaktır. Maddenin, “uyuşturucu paylaşımı fiilini”, “satma, satışa arz etme fiilleri” ile bir tuttuğu görülmektedir. Uyuşturucu genellikle toplu ve gruplar halinde kullanılmaktadır. Uyuşturucu kullanılan ortamlarda ister istemez paylaşma da söz konusu olmaktadır. Madde bu şekliyle, uyuşturucu taciri olmayan ve sadece kullanıcı olan bağımlıların çok yüksek ceza almalarına sebep olmaktadır. Ceza Kanunu’nun amacı bağımlıların en yüksek şekilde cezalandırılması değil, onların topluma kazandırılması olmalıdır. 
 
Bu maddedeki temel yanlışlık uyuşturucu ticaretini yapan uyuşturucu tacirleriyle, herhangi bir sebeple uyuşturucuyu bir başkasına verenlerin bir tutulmasıdır. Örneğin arkadaşının evinde uyuşturucu kullanan bir kişi, uyuşturucunun bir miktarını arkadaşının evinde unutması ve arkadaşının uyuşturucuyu ona geri vermesi durumunda dahi arkadaşı bu suçtan yargılanacaktır.
 
Bu yanlışlığın giderilebilmesi için yapılması gereken, “ticari saik olmaksızın uyuşturucuyu başkalarına verme” fiili başka bir düzenleme ile ayrıca suç kabul edilmelidir. Ve bu suçun cezası ticari maksatla başkasına verme fiilinden düşük tutulmalıdır. Ayrıca 188/3’teki “başkalarına veren” ifadesinin önüne ise “ticari maksatla” kaydı düşülmeli ve uygulamada oluşacak karışıklığın önüne geçilmelidir. 
 
Arif Gözel / Ankara Strateji Enstitüsü

------------------------------------------------------------------------------------------------

[1]Ersan Şen, Hukuki Haber, http://www.hukukihaber.net/tck-m1883-ve-1911-sorunlari-makale,3577.html

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim